Ana sayfa THY Euroleague Sarunas Jasikevicius:”Sadece Fenerbahçe teklif yapmadı”

Sarunas Jasikevicius:”Sadece Fenerbahçe teklif yapmadı”

Zalgiris Kaunas'tan ayrılmasının ardından ismi Fenerbahçe Beko ile anılan Sarunas Jasikevicius, Barcelona ile anlaşarak noktayı koydu. 

SarunasJasikevicius

Zalgiris Kaunas’tan ayrılmasının ardından ismi Fenerbahçe Beko ile anılan Sarunas Jasikevicius, Barcelona ile anlaşarak noktayı koydu.

İspanya’nın Marca gazetesi ile gerçekleştirdiği röportajda THY EuroLeague’in yeni sezonundan transfer dönemine kadar bir çok konuda açıklama yaptı.

Marca gazetesinde yayınlanan röportaj şu şekilde:

-Palau’ya dönüşünüz neden bu kadar zor oldu? 

-Artık bir oyuncuyken sahip olduğum düşünce şeklinden çok daha farklı düşünüyorum. Oyuncuyken gelip antrenmanlarımı yapıp gidiyordum. Ancak koçluk yaptığınız zaman işiniz antrenmanla bitmiyor. Bütün oyuncularınız hakkında düşünmelisiniz. Her gün üzerine kafa yormanız gereken birçok konu oluyor. Bir koç olarak etrafınızda güvenebileceğiniz oyuncuların olması çok önemli. Tel Aviv ve Atina’da çok rahattım, Barcelona’da da rahatım. Geçtiğimiz yaz boyunca kulüple çözmemiz gereken bazı sorunlar üzerine konuşmuştu. Şaşırtıcı bir şekilde bütün sorunlar çok çabuk çözüldü. Kulüple 1-2 günlük bir görüşmemiz oldu. Uzun bir proje mi olduğunu, nasıl çalışacağımızı konuştuk. Şu anda her şey yazın konuştuğumuz gibi ilerliyor ve çok mutluyum.

–Üzerine konuştuğunuz sorunlar nelerdi? 

-Basketbola tamamen odaklanmamız gerekiyordu. Takımın etrafında basketboldan gelen isimlerin bulunması gerekiyordu. Günlük işlerimi Nacho Rodriguez ile birlikte yapmak istediğimi söyledim. Onu yaklaşık 20 yıldır tanıyorum ve aramızda muhteşem bir ilişki var. Benim için Nacho’nun antrenmanlarda bulunması çok önemliydi. Yıllardır elit seviyede basketbolun içinde yer alıyor. Eğer patron sahada olursa bu koçların işini çok daha kolay hale getiriyor.

-Bize imza aşamasına nasıl gelindiğini açıklayabilir misiniz? 

-Anladığım kadarıyla kulübün kafası bir değişikliğe gitme konusunda netti. Benimle temasa geçtikleri andan itibaren beraber çalışıp çalışamayacağımızı anlamaya çaba sarfettim. Gerçekten güvendiim insanlarla çalışmak istiyordum. Koç ekibime çok değer veriyorum, benim için çok önemliler. Kulüp de benim onlarla çalışmama izin verdi. O andan itibaren işler gayet hızlı ilerledi. Sadece Fenerbahçe değil diğer takımlardan da teklifler vardı. Ancak dürüst olmak gerekirse Barcelona’nın kadrosunu beğeniyordum. Nick Calathes’i çok beğeniyorum ve kadroya başka oyuncular ekleme fırsatımız olacağını da biliyordum. Her şey doğal ve kolay şekilde gelişti.

–Bu takıma bir şey ekleme şansınız olsa bu ne olurdu?

-Özellik olarak baktığımızda bu takımın eksiği yok. Uzun forvete ya da pivota ihtiyacımız yok. Şu anda takımda Oriola, Davies, Smits ve Pustovyi gibi pivotlarımız var. Claver daha çok az dakika oynadı. Bence bizim rekabetçilik sorunumuz var. Bu açıdan biraz karakter eksiğimiz olduğunu düşünüyorum. Takımdaki herkes bir maçta 20 sayı atabilecek yetenekte. Ancak her gün istikrarlı olarak rekabet edebilecek oyuncu açısından eksiğimiz var.

–Takımınızdaki neredeyse bütün oyuncuların önümüzdeki yıllarda devam edecek kontratları var. Bu sizin uyum sürecinizi zorlaştırıyor mu?

-Bunun hem artı hem de eksi yanları var. Bir yandan formayı garanti görebilirler ancak diğer yandan baktığınızda önümüzdeki yıllarda da Barcelona’da olacaklarını biliyorlar. Bazı şeylerin Covid-19 pandemesi yüzünden bütçeyi azaltmak zorunda kaldığımız için yapıldığını anlamanız gerekiyor. Önceliğimiz takımı bir arada tutmaktı ve bunu da başarabildik.

–Genç oyuncular da planınızda yer alacak mı?

-Almak zorunda. İspanya Ligi çok rekabetçi bir lig ve genç oyunculara ne zaman dakika verebileceğinizi kestiremiyorsunuz. Antrenmanlarda iyi çalışmak çok önemli fakat maçlarda da oynamaları gerekiyor. Sezon öncesi bunu yapmaya ve kadrodaki herkese fırsat vermeye çalıştık. Bu sayede takımımızın nasıl işleyeceğine dair bir fikrimiz var.

–Eğer basketbol felsefenizi 3 konsept ile tanımlamanız gerekse bunlar neler olurdu? 

-Basketboldaki en önemli konseptler basketbol topu elinizde olmadan yaptığınız şeyler. Her şeyi beraber yapmak, çalışmak, fedakarlık yapmak ve iyi çalışmak… Bu söylediklerimin arka planında çok önemli şeyler var. Oyuncularıma her zaman taktiksek anlamda bir sıkıntı yaşadıklarında onları sisteme adapte edebileceğimi söylerim. Ancak antrenmanlara geç gelmek ya da organizasyondaki herhangi birisine saygısızlık yapmak kabul edemeyeceğim şeyler.

–Pazar günkü maçta bir molada oyuncularınıza bencil olmakla alakalı kızdığınız pozisyon çok ilgi çekti. 

-Az önce dediğim gibi takımdaki herkes 20 sayı atabilecek yetenekte oyuncular fakat takım olarak maç başına 200 sayı atmayacağımız kesin. Skor yükünü çekecek oyuncular günden güne değişmeli. 2’ye 1 hücum ederken boştaki oyuncuya pası vermek zorundasınız. Top hareket ettiği zaman herkes mutlu olur ve daha sağlıklı bir atmosfer oluşur. Takıma katkı yapmanın binlerce yolu var.

–Önümüzdeki EuroLeague sezonu hakkında ne düşünüyorsunuz? 

-EuroLeague’in güvenilirliğini kaybetmemesi için sezonun bitmesi gerekiyor. Diğer organizasyonlar sezonlarını tamamladı.

-EuroLeague yarın başlayacak ve Barce ilk maçında CSKA Moskova ile karşılaşacak. Unicaja ve Bilbao karşısında etkileyici galibiyetler aldınız. Takım sizin istediğiniz seviyeye yakın mı? 

-Bazı oyuncularımız hala eksik. Bu yüzden herkes bir araya geldiğinde sistemin nasıl çalışacağını bilmiyoruz. Hala birbirimizi tanıma evresindeyiz. Henüz Kyle ile çalışma fırsatımız olmadı, Cory takıma katılalı çok kısa süre oluyor. Ancak bütün sezonun böyle olacağını düşünüyorum. Covid-19 pandemesi yüzünden daha fazla silaha ihtiyacımız olacak. Bazen sakatlıklar da yaşayacağız, bu yüzden zorlu bir süreç olacak.

–Sizce EuroLeague’in en büyük favorileri kimler?

-Her zaman favori olan takımlar. Bu soruyu yanıtlamaya son şampiyon CSKA Moskova ile başlamamız gerekiyor. Daha sonra geçtiğimiz yıl sezon durana kadar ligin en iyisi olan Anadolu Efes var. Takımı bir arada tutmayı başardılar ve ortaya yürek koyarak oynuyorlar. Onların arkasında Madrid ve Milano geliyor.