Ana sayfa THY Euroleague Semih Özsoy açıkladı: Vesely gidecek mi, Mehmet Okur geliyor mu?

Semih Özsoy açıkladı: Vesely gidecek mi, Mehmet Okur geliyor mu?

Fenerbahçe Başkan Vekili Semih Özsoy, Fenerbahçe Beko'nun sezon açılışında değerlendirmelerde bulundu. 

Semih Özsoy Obradovic dedikodularına son noktayı kodu

Fenerbahçe Başkan Vekili Semih Özsoy, Fenerbahçe Beko’nun sezon açılışında değerlendirmelerde bulundu.

Özsoy açıklamasında Obradovic’in ayrılık sürecinden, yeni koç Igor Koskoskov’dan beklentilerinden, takımın bütçesinden, Jan Vesely’nin durmundan ve Mehmet Okur’un teknik ekipte yer alması durumuna kadar birçok konuda açıklamalar yaptı.

Semih Özsoy’un açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

“YENİ BİR SERÜVEN BAŞLIYOR”

“Yeni sezonu açıyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Allah kaza, bela vermesin. İnşallah iyi bir sezon bizi bekliyor. Geçmiş sezonlardan farklı olarak açılış konuşmasını Maurizio’ya yaptırdık. Bir de böyle deneyelim dedik. İnşallah iyi olacak. Umutlar var. Beklentiler var ama az önce birebirde oyunculara söylediğim gibi kişisel umutlar, performanslar, beklentiler olabilir ama Fenerbahçemizde hedef aynıdır, umut aynıdır. Bu, başarı ve şampiyonluktur. Dolayısıyla inşallah iyi bir sezon olacak. Bu vesileyle bu sezona başlarken geçmiş sezonlarda emeği geçen, büyük katkısı olan başta Zeljko Obradovic olmak üzere bütün oyuncularımıza, teknik kadroya, bizden ayrılanlara bir kez daha teşekkür ediyoruz. Basketbolda yeni bir sayfa, yeni bir çığır açmışlardı, başlangıç yapmışlardı. Bunun üzerine katarak inşallah Igor’la birlikte, yeni ekibiyle birlikte güzel bir serüven başlıyor olacak”.

“ALİ BAŞKAN TANE TANE ANLATTI”

Zeljko Obradovic’in sarı-lacivertli kulüpten ayrılışıyla ilgili çıkan haberlerle ilgili olarak da konuşan Özsoy, “Biz Fenerbahçe camiası olarak bunlara alışığız, bunlar maliyetin içinde var. Büyüklüğümüzden geliyor, oldu bitti bu böyledir. Dolayısıyla bizim için sürpriz olan bir şey değil. Biz bunu doğru, düzgün, olduğu gibi yansıttığımızdan dolayı özellikle Ali Başkan bunu tane tane herkesin anlayacağı bir şekilde anlattı. Bizim dışımızda gelişen, söylenenlere bizim yapabilecek bir şeyimiz yok. İyi niyetli bir şekilde karşılıklı anlaşarak Zeljko’nun kendi talebi ve isteğiyle ailevi sebeplerden ve yorgunluğundan dolayı bırakma talebini bütün ikna çabalarımıza rağmen değiştiremedik. Ama bizimle birlikte. Şu anda da hala Türkiye’de. Hep beraberiz. Yine konuşuyoruz, görüşüyoruz fakat dinlenme teklifine saygı duymaktan başka bir şey yoktu. Sezon içerisinde birkaç kez konuşmuştuk. İki tarafa da hayırlı olsun. İnşallah bizim başarılarımızla dışarıdan o gurur duyacak, onun başarılarıyla biz gurur duyacağız. Bir gün mutlaka yolumuz kesişecektir. Zeljko bizim Zeljko” dedi.

“FENERBAHÇE NBA’İN YÜZÜNÜ TRANSFER ETTİ”

“Takım 2 kişi haricinde burada. Igor da bugün öğleden sonra geliyor. Yarın ilk idmanına çıkacak dolayısıyla bir idman kaçırmış oluyor. Takım pazartesi günü de Topuk Yaylası’na kampa gidecek. Bugün iki eksiğimiz Ulanovas ve Lorenzo Brown. İkisi de yarın katılacak. Dolayısıyla en iyi ideal başlangıca yakın bir başlangıç yaptık. Süreç içerisinde de transferlerde hakikaten iyi emek sarf edildi, iyi bir takım çalışması çıkartıldı. Yeni hocamız inanın saat farkından dolayı uyumadı diyebiliriz. Hem Sacramento’nun asistan koçluğunu yönetti hem de transferlerle ilgili, Maurizio, ben, diğer arkadaşlar teknik olarak değerlendirdikten sonra karar aşamasına getirdik. Sürecin tamamından Ali Başkanın haberi vardı. Beraber yürüttük. Burada en önemli şey Fenerbahçe’nin büyüklüğüyle yaptığımız Sayın Igor’un buraya dahil olması. Sizlerin de takdir edeceği gibi Fenerbahçe NBA’de ses getirdi, NBA’in yüzünü transfer etti. Bu seviyelerde hocanın az olduğu EuroLeague’de, Avrupa’da böyle bir hocayı getirmek bizim için iyiydi.

“RİBAUND SIKINTISI ÇEKMEYEN BİR TAKIM”

Transferlerimiz bakıldığı zaman geçmişe göre kıyaslandığında isim olarak daha düşük gözükebilir ama bütün oyuncular belli bir yere gelmeden önce bir süreçten geçmişlerdir. Sanki bu oyuncuların başlangıç noktası o gibi. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki süreç içerisinde Fenerbahçe taraftarı görecektir; çok mücadele eden, en çok isteyen, son topa kadar oynayan bir takım var. Önümüzdeki dönemlerde bir iki dokunuşla mutlaka çok daha güzel olacaktır. Ama kaynaşma süresini iyi geçirdiğimiz takdirde hakikaten mücadeleci, geçmiş yıllardaki günlerimizi bize yaşatacak, ribaund sıkıntısı çekilmeyen, son topa atlanan, girmese de kavgaya devam eden bir takım olacağına yürekten inanıyorum.”

“BÜTÇEYİ YARIYA YAKIN DÜŞÜRDÜK”

Basketbol takımının bütçesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Vekilimiz Semih Özsoy, “Bütçe matematiksel olarak düşürüldü ama bu takımın kalitesi düştü anlamına gelmesin. Daha iyi pazarlıklar, şartlar değerlendirildi. Esasında bu, 2 yıllık süreç içerisinde kadın basketbolda da yapıldı. Kadın basketbolda da bırakın yeni oyuncuyu biz geldikten sonra aynı oyuncumuzu 3’te 1 fiyatına oynatıyoruz şu anda. Biz bu değişimi esasında geçen sene aktif olarak yapmayı düşünüyorduk Obradovic’le birlikte. Kendisinden gelen raporla, teknik heyetin isteğiyle yapmadık. Belki yapmalıydık. Ama bu seneki yapılanma niyeti esasında geçen sene başlamıştı. Bütçe de bu doğrultuda küçüldü ama ne hedef ne de kalite küçülmedi. Bu takım da çok büyük işler çıkartır ama bütçeyi matematiksel oranda söylersek yarıya yakın düşürdük. Aynı kadın basketbolda olduğu gibi. Biz bunun Fenerbahçemize daha fazla menfaat sağlayacağını düşünüyoruz. Sürdürülebilir değildi. Hakikaten günümüzün şartları değildi. Transferlere gelince hala küçük bir hakkımız var. Ona da hocalar baktıktan sonra ocak ayı gibi ara transferlerde değerlendirmeyi düşünüyorlar. Onu inşallah Başkanımız, Yöneticilerimiz gerektiği zaman gerektiği şekilde yaparlar. Bu, bitmiş takım diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“BİZE ULAŞMIŞ BİR TEKLİF YOK”

Jan Vesely’nin Barcelona’ya transfer olacağına dair haberlerle ilgili olarak da Başkan Vekilimiz Semih Özsoy, “Bize ulaşmış bir şey yok. Demin de Jan’la birlikteydik. Hayatından da çok memnun. Dolayısıyla bu kadar dönem dönem böyle haberler her oyuncuyla ilgili çıkıyor. Bu kadar ciddisi yoktu. Bizim bildiğimiz, duyduğumuz, gördüğümüz bir talep yok. Bize gelen bir talep yok. Taraftarlarımız rahat olsunlar. Şu anlamda bize ulaşmış hiçbir şey yok” diye konuştu.

“MEHMET OKUR İYİ BİR FENERBAHÇELİ”

Mehmet Okur’un teknik ekibe katılacağı yönündeki iddialara da cevap veren Semih Özsoy, “Transfer dediğim gibi bakılacak. İhtiyaç duyulduğu takdirde olması şart değil ama gerektiği takdirde o payımız var. Tekrar söylüyorum ki ileriki dönemde takdir edilecek bir şey. Bu sene yeni bir takımız. Bazen sporcuların yaptığı gibi dinlenme pasif olduğu kadar da aktif oluyor. Şu anda süreci aktif yaşıyoruz. İçimizde bir değişim yaşıyoruz. Kadın basketbolda yaptığımız gibi biz Fransız hocamızla şampiyon olduğumuz halde değiştirdik. Orada da eleştirilmiştik ama yeni hocamızla ne kadar doğru yaptığımızın anlaşıldığını düşünüyorum. Bu sene yeni bir süreç yaşıyoruz. Birçok yeni faktör. Birbirini bilmeyen, ne olacağı biraz daha flu olan bir dönemde Mehmet Okur talebi geldi. Mehmet Okur da iyi bir Fenerbahçeli. Kendisini de biliyoruz. Her ne kadar bizde oynamamış olsa da Fenerbahçeliliğini biliyoruz. Uzun yıllar NBA’de oynadı. Detroit’te oyuncuyken bizim Igor Hoca ile bir tanışıklığı var. Bizim aldığımız karar teknik kadronun verdiği bir karar. Süreç çok yeni. Birbirini tanımayan, bilmeyen faktörler çok fazla. Dolayısıyla bir iki yıl sonra bu takım oturduğunda aynı o efsane kadro gibi şekillendiğinde işimizin rahat olduğunu düşünüyoruz. Tabii ki NBA de bir faktördür. Ama bizim önemimiz şu anda lig ve Euroleague. Kaldı ki NBA’in yüzü Igor hakikaten büyük bir ses getirdi. Dolayısıyla Mehmet Okur bizim kalbimizdedir. Önümüzdeki dönemlerde mutlaka katkı sağlayacaktır ama bizim şu anki süreçte öğretmekten çok öğrenmeye açık bir dönem olduğu için önümüzdeki dönemlerde değerlendireceğimizi düşünüyorum.” dedi.