Ana sayfa ING Basketbol Süper Ligi TBF kararını açıkladı! Şampiyon belli olmadan ligler iptal edildi

TBF kararını açıkladı! Şampiyon belli olmadan ligler iptal edildi

Türkiye Basketbol Federasyonu, bugün yaptığı toplantı sonunda Basketbol Süper Ligi'ni şampiyon belirlenmeden tescillendiğini duyurdu.

Türkiye'de liglerin ertelenmesi her an açıklanabilir!

Türkiye Basketbol Federasyonu, bugün yaptığı toplantı sonunda Basketbol Süper Ligi’ni şampiyon belirlenmeden tescillendiğini duyurdu.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun ligleri devam ettirme kararının ardından Basketbol Federasyonu’nun da devam kararı alması beklenirken, bugün yapılan toplantıdan iptal kararı çıktı.

Bugün saat 14’te başlayan toplantıda, sezonun yarıda kalan maçlarının oynanmamış sayılacak şekilde iptal kararı aldıklarını, 2019-20 sezonunun yok sayıldığı ve şampiyon olarak hiçbir takımın tescil edilmediği açıklamada yer aldı.

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, yapılan yönetim kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Bugün yönetim kurulu olarak tüm liglerimizi sonlandırmış bulunuyoruz. Şampiyon ilan edilmemiştir. Temsil, mevcut sıralamaya göre ilan edilecektir. Hiçbir ligimizde şampiyon belirlenmemiştir. Küme düşme bu sezon olmayacaktır. Erkeklerde 16 takımın 13’ü, kadınlarda 13 takımın 11’i liglerin bu şekilde sonlandırılmasını istedi

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun resmi sitesinden ise şu açıklamalar paylaşıldı:

“Ülkemizde ve dünyada etkileri devam eden COVID-19 salgınının yarattığı belirsizlikle mücadelede devletimizin çizdiği çerçeveye uygun şekilde, Türkiye Basketbol Federasyonu da üzerine düşen sorumluluğu ilk andan itibaren büyük bir titizlikle üstlenmiştir.

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından, bu hassas duruma ilişkin tüm senaryolar değerlendirilirken, başta ilgili Bakanlıklar olmak üzere FIBA ve TBF Sağlık Kurulu ile tüm kulüplerimizin de görüşleri alınmıştır.

Oluşan gerekçelerle, yaşanan belirsizliğin liglerimize daha fazla zarar vermemesi adına Federasyon Yönetim Kurulumuz bugün toplanmış ve ilgili konuları görüşmüştür.

Türk basketbolunun geleceğini gözeterek, sporcu, idareci ve basketbol ailesinin sağlığını korumak amacıyla alınan ve lig organizasyonlarının sorunsuz başlaması adına önem arz eden kararlar şu şekildedir;

1. Tüm basketbol ligleri sonlandırılmıştır.

2. Hiçbir ligde şampiyon ilan edilmeyecektir.

3. Sezon öncesi ilan edilen statüde yer alan düşme/çıkma işlemleri uygulanmayacaktır.

4. Liglerin sıralaması ve kulüplerin Avrupa kupalarındaki temsil hakları mevzuata göre belirlenecek ve önümüzdeki günlerde duyurulacaktır.

5. Gelecek sezonun lig yapıları, kulüp mali denetim ve lisans talimatı da dahil olmak üzere ilgili mevzuat hükümlerine göre oluşturulacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ERGİN ATAMAN İPTAL OLMAMALI DEMİŞTİ

Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman ve İdari Menajer Alper Yılmaz ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda sezon iptal olmamalı demişti. Ayrıca Alper Yılmaz liglerin iptal edilmesi durumunda Anadolu Efes’in şampiyon ilan edilmesi gerektiğini de vurgulamıştı.