Ana sayfa Ekstra Ufuk Sarıca’dan Hazırlık Süreci Hakkında Açıklamalar

Ufuk Sarıca’dan Hazırlık Süreci Hakkında Açıklamalar

31 Ağustos – 17 Eylül tarihleri arasında ülkemizin bir grup ve finallerine ev sahipliği yapacağı 2017 Avrupa Şampiyonası’nda mücadele edecek olan A Erkek Milli Takımımızda hazırlıklar hız kesmeden sürerken, başantrenör Ufuk Sarıca takımımızın Çekya dönüşünü yaptığı açıklamalarla hazırlık sürecini değerlendirdi.

Sarıca’nın açıklamaları şu şekilde:

Her Şeyin Bir Zamanı Var

“Özellikle Bormio’da çok yoğun ve ağır bir çalışma temposu uyguladık. Henüz hazır ve formda değiliz ama şu tarihte buna ihtiyacımız da yok… Bu ağırlığı atmamız gerekiyor ve ekibimizle birlikte bunun zamanlamasını ayarlıyoruz.”

“Bizim hem yeni bir sistem kurma çalışmamız hem de birbiriyle yeni oynamaya başlayan oyunculara sahip olmamız bizim işimizi zorlaştıran yanlar. Bu bakımdan bakılınca henüz %100 hazır olduğumuzu ve takımda her şeyin oturduğunu söyleyemem. Ama oyuncularımız tüm iyi niyetleriyle sistemimize adapte olmaya çalışırken, antrenmanlarda çalışmalarını da aynı iyi niyetle sürdürüyorlar. Oynayacağımız bu son hazırlık maçları ile Avrupa Şampiyonası’na kadar hazır olacağımızı düşünüyorum.”

Sert Hazırlık Maçları Yapıyoruz

“Hazırlık maçlarına bakacak olursak; rakiplerimizi 6-7 maç yapmışken biz ciddi anlamda 3. maçımızı oynadık ve hazırlık maçları anlamında geç kaldık.  Bu açığı kapamak için arka arkaya 3 maç oynadık ve hepsi sert rakiplerdi. İtalya ve Finlandiya çok sert takımlar. Özellikle İtalya bu sertliğinin yanı sıra kapasitesi oldukça yüksek bir takım ve Avrupa Şampiyonası’nın madalya adaylarından. Rakiplerimizin bizden daha çok hazırlık maçı yapmalarının yanı sıra en büyük avantajları uzun süredir beraber oynayan kadrolara sahip olmaları. Bu takımlar uzun süredir beraber oynamanın verdiğini birbirini tanıma avantajına sahip takımlar.”

“Özellikle hafta sonu İsrail’de iki hazırlık maçı oynayacağız ve bunlar çok değerli karşılaşmalar. Bizim Avrupa Şampiyonası’nda karşılaşacağımız rakiplerimizin sertliğinde takımlar ve onlarla yapacağımız hazırlık maçları bu sertlikte geçecek bu nedenle oldukça önemli.”

Hedefimiz Takımın Pes Etmemesi

“Hazırlık maçları çok baz alınmaz. Hazırlık maçları takımın geliştirilmesi ve sistemini oturması için vardır. Bunun yanında bu maçlarda parkeden galibiyetle ayrılabiliyorsanız bu büyük artıdır. Özellikle İtalya ve Finlandiya gibi sistemleri oturmuş rakiplere karşı takımımızın maçı bırakmayarak geri dönmesi, son ona kadar mücadelesini yansıtması takımımızın pes etmeyen ve son topa kadar mücadele eden karakterini ortaya çıkarttı. Bu bizim takımımızda istediğimiz en önemli karakter özelliklerinden biri.”