Ana sayfa THY Euroleague Vasilakopoulos: “Euroleague denen organizasyon kanunsuzdur”

Vasilakopoulos: “Euroleague denen organizasyon kanunsuzdur”

Vasilakopoulos, 2019 FIBA Dünya Kupası Elemeleri’nden sonra Euroleague hakkında ağır ifadeler kullanarak açıklama yaptı ve IOC’ye bu konuya arabuluculuk etmesi çağrısında bulundu.

 

İşte Vasilakopoulos‘un açıklamaları;

”Coşkulu taraftarlar eşliğinde dolu salonlarda oynanan ve basketbolda yeni yeteneklerin ortaya çıkmasına vesile olan FIBA Dünya Kupası Elemeleri’nin ikinci penceresindeki büyük başarısına rağmen Euroleague, milli takımları boykot etmeye devam ediyor. Elemelerin iki penceresinde oynanan maçlarda da, Euroleague’e rağmen büyük başarı sağlandı. Taraftarlar milli takımlarını görmek istiyorlar. Bunu hepimiz gördük ve anladık. Öte yandan Euroleague bunu dağıtmaya çalışıyor.

İspanya’da, birkaç kişi ve ECA (Euroleague Ticari Varlıkları) denen şirket tarafından hazırlanan gölgeler ve yalanlarla dolu bir tiyatroya katıldık. ECA denen şirketin ofislerinin nerede olduğunu kimse bilmiyor. Merkezleri Lüksemburg’da olsa bile ekonomik ve mali durumları çok karanlık. Utanç verici zamanlar yaşıyoruz. Barcelona’da başlayıp Cayman Adaları’nda biten kanunsuz bir organizasyon olan Euroleague’e çok sinirliyim. Bu sporun yönetici organizasyonu FIBA ve herkes FIBA’nın kurallarına uymalı. Bunu herkesin anlaması lazım. Herkesin ulusal ve kıta federasyonlarına itaat etmesi ve Avrupa basketbol gelişimi programlarına katkı sağlaması gerekiyor. Euroleague’le tüm bu süreçte yaşananlar, Avrupa basketbolu üzerinde doğrudan bir etkiye sahip ve milli şampiyonaların değerini düşürmek için yapılıyor. Bence takımların ve federasyonların Uluslararası Olimpiyat Komitesi yoluyla tepki göstermeleri gereken an geldi. Dürüst bir çözüm bulmalı ve Euroleague’deki kişilere, oyuncu sendikaları ve federasyonların önüne çıkan herkesin yok olacağını göstermeliyiz.” (Basketball)