Ana sayfa THY Euroleague Zalgiris Kaunas Euroleague’deki kalan maçların evinde oynanmasını istiyor

Zalgiris Kaunas Euroleague’deki kalan maçların evinde oynanmasını istiyor

THY Euroleague'in Litvanya temsilcisi Zalgiris Kaunas, Euroleague'in kalan maçlarının Kaunas'ta oynanması için hazır olduklarını bildirdi.

THY Euroleague’in Litvanya temsilcisi Zalgiris Kaunas, Euroleague’in kalan maçlarının Kaunas’ta oynanması için hazır olduklarını bildirdi.

Litvanya’da 30 Mayıs itibariyle tüm spor organizasyonlarının düzenlenmesine izin çıkmasının ardından, Zalgiris Kaunas kulübü yaptığı açıklama ile Euroleague maçları eğer devam ederse, bu karşılaşmaların Litvanya’da oynanması için talip olduklarını bildirdi.

Kaunas kulübünün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“25 Mayıs tarihi EuroLeague yönetiminin 2019-20 sezonuna dair nihai kararını vereceği gün olarak belirlenmişti.

Eğer sezon hakkında devam etme kararı alınırsa karşılaşmalar EuroLeague’in seçtiği tek bir konumda oynanacak. Kalan maçların oynanması için öne çıkan adaylardan birisi de Litvanya. Böyle bir durumda normal sezonun kalan maçları ve play-off’ların tamamı Kaunas ve Vilnius şehirlerinde oynanacak. 

Litvanya Cumhuriyeti’nin Başbakanı Saulius Skvernelis de bu adaylığı desteklediğini ve maçların Litvanya’da oynanmasının neden doğru karar olacağını EuroLeague yönetimine gönderdiği resmi bir mektupla bildirdi. Başbakanımız, maçların güvenli şartlar altında Litvanya’da oynanması durumunda takımlar, oyuncular ve diğer görevlilere elinden gelen desteği sağlayacağının garantisini verdi. 

Zalgirio Arena, sezonunun devam etmesi durumunda maçların oynanabilmesi için hazırlıklarına devam ediyor. Bu dönemde Zalgiris Kaunas olarak teknik ve güvenlik önlemleriyle alakalı EuroLeague yönetimiyle temas halinde kalmaya devam ettik. 

Litvanya, Avrupa genelinde COVID-19 salgını ile en başarılı şekilde mücadele eden ülkelerin başında geliyor. Uygulanan karantina döneminde salgının durumu hafifledi ve 30 Mayıs tarihinden itibaren ülke genelinde profesyonel spor karşılaşmalarının oynanmasına izin veriliyor. 

Önümüzdeki Pazartesi günü, Litvanya’da bulunan tüm Zalgiris oyuncuları antrenmanlara başlamak amacıyla bir araya gelecek. Salgın başladıktan sonra ülkesine dönen yabancı oyuncular ve Martinas Geben’in Litvanya’ya dönüp dönmeyeceği ise EuroLeague yönetimi sezon hakkındaki nihai kararını verdikten sonra belli olacak”