Ana sayfa THY Euroleague Zeljko Obradovic: “Küfür olayını oyunculara sorun”

Zeljko Obradovic: “Küfür olayını oyunculara sorun”

THY Euroleague’in 9. haftasında Fenerbahçe Beko’nun 26 sayılık fark ile Barcelona’ya 89-63 kaybetmesinin ardından Zeljko Obradovic açıklamalarda bulundu.

Zeljko Obradovic

THY Euroleague’in 9. haftasında Fenerbahçe Beko’nun 26 sayılık fark ile Barcelona’ya 89-63 kaybetmesinin ardından Zeljko Obradovic açıklamalarda bulundu.

Obradovic yaptığı açıklamada oyuncularına ateş püskürürken, motivasyonlarının çok düşük olmasından şikayetçi oldu. Geçtiğimiz sezonlarda uzunların olmadığı dönemlerde bile karakter ortaya koyabildiklerini söyledi.

Geçtiğimiz hafta CSKA Moskova maçında molada oyuncularına küfür ettiği ile alakalı soru sorulması üzerine ise bu soruyu oyuncularına sorması gerektiğini söyledi.

Koç Obradovic’in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“TAKIM KARAKTER ORTAYA KOYMUYOR”

Bugünkü gibi oynadığımız sürece sezonun ne kadar uzun olduğunun bir anlamı yok. Takımım ortaya bir karakter koymuyor. Bunu kenarda hissediyorum. Hazırlık döneminden hoşlanmadık çünkü çok fazla oyuncumuz milli takımdaydı. Lauvergne ve Vesely, güçlerinin %20’sinde ve bu büyük bir problem. Fakat başka şeylerin üzerinde durmakta ısrar ediyorum. Sakatlıklar, sevmediğim ve gerçek olmayan bir bahane. Geçen sene uzunlarımız olmadan birçok maç oynadık ve karakter gösterdik

“KÜFÜR SORUSUNU OYUNCULARA SORUN”

“Bu ilginç bir soru. Bana fikrimi soruyorsun fakat oyuncularımla konuşmalısın. 28 yıldır koçluk yapıyorum. Yapmaya çalıştığım her şey oyuncularıma yardım etmeyle ilgili. Hayatta, sezon içerisinde, maçlarda ve antrenmanlarda zor anlar yaşarsınız. Tepki vermeli ve onları uyandırmaya, takım için daha iyi bir yol bulmaya çalışmalısınız. Şu ana kadar yaptığım her şeye yapmaya devam edeceğim konusunda hiçbir şüphem yok. Koç olarak bazı sonuçlar elde ettim, bazıları da fena değildi. İnsanlarla ilgili her şeyi zor anlarda görürsünüz. Bu benim için bir ilk değil. Hayattımda birçok kez başıma geldi. İnsanların nasıl tepki verdiğini, insanların nasıl konuşmaya başladığını biliyorum. Dedikodu ve söylentiler… Bunlar benim hayatımım bir parçası değil. Benim bir yolum var.. Kendimle barışığım ve hiçbir problemim yok. Gerçekten sorunuzu yanıtlaması için topu oyuncularıma verin” ifadelerini kullandı.

“MOTİVASYONU HİÇBİR OYUNCUDA GÖRMÜYORUM”

Motivasyonunuz varsa basketbol önemlidir. O zaman konsantre olmak daha kolaydır. Eğer motivasyonunuz yoksa o zaman her şey çok zor. Başlıca problemimiz de bu. Motivasyonu olan hiçbir oyuncu görmüyorum. Bazıları bazı anlar deniyor, bazıları hiç denemiyor. Eğer Barcelona’ya karşı 16 faul yaparak maçı tamamlıyorsanız bu bir şey yapmaya çalıştığınızı gösterir mi? Eğer savunma yapmaya bile çalışmazsan sonuç her gece böyle olacaktır. Eğer sadece izler, savunma ve faul yapmazsan sonuç her gece böyle olacaktır!”

“FENERBAHÇE TARAFTARI BU RESMİ GÖRMEYİ HAK EDİYOR MU?”

Bir şey daha söylemek istiyorum. Bu benim Fenerbahçe‘de 7. yılım. Bu gece olduğu gibi oynadığımız her yerde hep yanımızda taraftarımız vardı. Final Four’da da beş kere oynadık ve daha öncesinde Fenerbahçe’nin ne Final Four’u ne de şampiyonluğu vardı. Taraftarımızın inanılmaz bir desteği var. Evimizde oynadığımız son maç özeldi. Bir gece 500 kişi sadece desteklerini ve sevgilerini göstermek için antrenmanımıza geldi. Herkese bir soru; Bu insanlar bu geceki gibi bir resmi görmeyi hak ediyor mu? Fenerbahçe’nin kaç milyon hayranı var bilmiyorum ama insanları mutlu edersen özel olursun. Bu geceki gibi olursan ise çok kötü şeyler olmalı

“REAKSİYON GÖSTERMEMİZ GEREKİYOR”

Maçın ardından ayrıca FBTV’ye de açıklamalarda bulunan Obradovic şöyle konuştu:

Bu sene sadece Final Four’a katılmak değil; EuroLeague’i kazanabileceği düşünülen favori bir takımla oynadık. Bu, kesinlikle sergilediğimiz tablonun izahı değil. Çok kötü oynadık. EuroLeague’den sonra hep aynı şeyleri konuşuyoruz. Motivasyondan bahsetmek istiyorum. Motivasyonunuz yoksa kötü reaksiyon gösteriyorsunuz ve her şey çok kötü oluyor. Bu akşam da çok fazla taraftarımız vardı. 7 yıl boyunca, burada olduğum sürece inanılmaz destek gösterdiler. Bunu oyuncularımızın ve hepimizin aklında tutması gerekiyor. Çok önemli bir şey çünkü bu insanlar bizim için her şeyi yapıyorlar. 6 yıl boyunca baştan sona kadar savaşan, her şeyi çok iyi anlayan ve irdeleyen bir takımdık. Şu an felaketiz. Reaksiyon yaratmamız gerekiyor. Nasıl olacak henüz bilmiyorum ama ben elimden geleni yapacağım. Fransa’daki maça takımı hazırlamaya çalışacağım. İstekli ve motivasyonu olan, savaşan bir takım maçı asla 16 faulle bitirmez. Kesinlikle savaşmadık. Zor bir süreçten geçiyoruz.