Ana sayfa Uluslararası Avusturya’da FIBA 3×3 Olimpiyatlarının elemeleri düzenlenecek

Avusturya’da FIBA 3×3 Olimpiyatlarının elemeleri düzenlenecek

Covid-19 salgını sebebiyle ertleenen FIBA 3x3 Basketbol Olimpiyat oyunlarının düzenleneceği tarih belli oldu. 

Avusturya'da FIBA 3x3 Olimpiyatlarının elemeleri düzenlencek

Covid-19 salgını sebebiyle ertleenen FIBA 3×3 Basketbol Olimpiyat oyunlarının düzenleneceği tarih belli oldu.

FIBA’dan açıklanan bilgiye göre organizasyon 26-30 Mayıs 2021 tarihinde Avrusturya’nın Graz şehrinde düzenlenecek.

Spor bakanı Warner Kogler ve Avusturya Başbakan Yardımcısı tarafından düzenlenen bir basın toplantısında turnuvanın duyurusu yapıldı. Kogler yaptığı konuşmada Hükümetimizin spordaki odağı, trend olan ve yeşil spor etkinliğinin teşvik edilmesidir. FIBA 3×3 Basketbol Olimpiyat Oyunları Elemeleri de modernliği ve sürdürülebilirliği benzersiz bir şekilde bir araya getiriyor. dedi.

“EN YEŞİL VE EN SÜRDÜRÜLEBİLİR ETKİNLİK OLACAK”

Avusturya’nın, düzenleyeceği ilk FIBA 3×3 basketbol resmi turnuvasıyla çıtayı arşa taşıdıklarının altını çizen FIBA Avrupa İcra Direktörü Kamil Novak ise FIBA, Olimpiyat Oyunları’na giden yolun Graz’un ikonik Hauptplatz noktasından geçeceği için mutluyuz. Avusturyalı yetkililer bu organizasyonun, 3×3 basketbolun ekolojik konseptiyle de tamamen uyumlu olarak, bugüne kadarki en yeşil ve en sürdürülebilir etkinlik olacağı sözünü verdiler. Bu da bizi memnun etti ifadelerini kullandı.

Yerel organizatörlerin bu etkinlik için geçici bir açık hava mekanı inşa edeceği açıklarken, kapasitesinin 2 bin kişi olacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’nin de katılacağı erkekler kategorisinde ve Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda ilk defa Olimpik spor olarak yer alacak 3×3 basketbol elemelerinde 20 erkek, 20 kadın olmak üzere 40 ülke mücadele etmiş olacak.

“İLK İKİ SIRA ÇEYREK FİNALE YÜKSELECEK”

Elemelerde her takım kendi grubundaki diğer 4 ülke ile karşılaşarak bu 4 gruptaki ilk iki sırayı alan takımlar çeyrek finale kalmış olacak. Bir maç üzerinden oynanması planlanan çeyrek final maçlarından sonra yarı finaller oynanacak. Sıralama maçlarının üçüncülük maçı hariç oynanmayacağı açıklandı. Sıralama sırasında eşitlik gibi bir durum söz konusu olur ise galibiyet sayısı, takımların birbirlerine karşı aldığı sonuç ve averaja bakılacak.

Türkiye bu elemelerde A grubunda; Çekya, Polonya, Moğolistan ve Brezilya ile karşılaşacak. Elemelerin sonunda 3 er ülke erkekler ve kadınlarda Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda yer alma hakkı kazanmış olacak.