Ana sayfa Uluslararası Ufuk Sarıca: “Hem Larkin’i hem de Vilbekin’i milli takımda oynatabiliriz”

Ufuk Sarıca: “Hem Larkin’i hem de Vilbekin’i milli takımda oynatabiliriz”

A Milli Erken Basketbol Takımı başantrenörü Ufuk Sarıca, Shane Larkin ve Olimpiyat elemeleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

A Milli takım başantrenörü Ufuk Sarıca

A Milli Erken Basketbol Takımı başantrenörü Ufuk Sarıca, Shane Larkin ve Olimpiyat elemeleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Koç Sarıca, açıklamasında Larkin’in çok iyi bir oyuncu olduğunu, o hücum ederken tutulmasının neredeyse imkansız olduğunu vurgularken, şahsi fikir olarak Larkin’in T.C vatandaşlığına geçmesinin ardından milli takıma alacağını ifade etti.

Ayrıca Ufuk Sarıca, Larkin’i milli takıma aldıklarında, Vilbekin ile birlikte ikisini de çağırmak istediğini dile getirdi.

Başantrenör Ufuk Sarıca’nın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

“Larkin’in bir an önce Türk statüsüne geçmesini bekliyorum”

Larkin çok iyi bir oyuncu; bireysel özellikleri olan ve özellikle de bire birde tutulması zor bir oyuncu. Zaten bunu hem geçen sezon hem de bu sezon Anadolu Efes ’teki performansı ile gösteriyor. NBA tarzında, açık sahayı seven ve oralarda durdurulması kolay bir oyuncu değil. Benim şahsi fikrim sorulduğunda: Larkin’in TC vatandaşlığı ile ilgili olumlu görüş belirtmiştim ama bunun için de görüşme gerekiyordu. Bu da gerçekleşti. Sayın Cumhurbaşkanımız da yardımcı olacağını söyledi. Gayet güzel. Ben de bir an önce Larkin’in TC statüsüne geçmesini bekliyorum. Hollanda ve İsveç maçlarında kullanabiliriz. Çünkü o zaman benim elimde iki tane alternatif olacak. Hem Scottie hem Larkin.. İkisi de iyi oyuncu. Scottie’yi de es geçmemek lazım. Geçen sene sakat iken de geldi Milli Takım’a. Gerçekten karakterli bir oyuncu. Onu da bir anda unutmamak lazım. Ali Muhammed şu anda biraz daha arka planda kalıyor. Kendi takımında çok süre almıyor ama iki tane oyuncu olursa bizim de Şubat’ta oynayacağımız maçlar var. Keşke Larkin hemen gelse de Şubat’taki milli maçlarda takımla olsa

“Hem Larkin’i hem de Vilbekin’i çağırabiliriz”

Bence Türk avantajını onlara verdiğimize göre, öyle bir karar alırsak ikisinin de gelmesi gerekir. Çünkü sakatlıklar oluyor. Mesela geçen sene Scottie, Dünya Kupası’ndaki ilk maçımızda oynamadı. Buralarda bu avantajı biz veriyorsak oyunculara, belki de ikisini birden çağırmak lazım

“Sistem Olimpiyat Elemeleri’nde daha zor”

Olimpiyat Elemeleri’nde bir kere sistem daha zor.. Altı takım var ve biri çıkıyor. Her grup zor olacaktı. Sırbistan ve Litvanya vardı ama bana göre biz zorun zorunu çektik. Birincisi belki son gün final oynayacağız ve gruptan çıktıktan sonra bizi Kanada ile Yunanistan bekliyor olacak. Ki grupta da Çekya var. Çıktık diyelim biz ilk gün belki Yunanistan gibi ekol bir takımla oynayacağız. Onları yenersek de Kanada gelecek. Ama öbür taraflarda son gün bir Litvanya veya Sırbistan çarpışması olacaktı. Bir tane maç. Tek maç hepsi bu. İkincisi; yol gideceğiz. Dolayısı ile sezon bittikten 2-3 gün sonra gitmemiz gerekecek. Saat farkı çok. Oraya gittiğimiz zaman o tarihte maç yapacak milli takım bulmak çok zor. Oyuncular birbiri ile uzun süre oynamamış olacak.

“İlk kez hak ederek Dünya Kupası’na gittik”

Bizim kurduğumuz bu takımla tarihte ilk defa bir Dünya Şampiyonası’na hak ederek gittik. 22. olduk diye eleştiriyorlar ama FIBA Dünya sıralamasındaki yerimize bakarsak yukarı çıktık. Kimse bunu konuşmuyor. Geçmiş dönemdeki o düşüşteki trendimizi hem durdurduk hem de 2-3 basamak yukarı çıktık FIBA Dünya sıralamasında. Bunlar önemli şeyler. Eğri oturup doğru konuşmak lazım. Artı, çok gençleştirdiğimiz bir takım var. Kendi kulüplerinde oynamayan oyuncularla oynadığımız bir takım. Bunları da net bir şekilde söylemek istiyorum. Bir de bizim buralarla ilgili hayalimiz var. Çıkacağız elimizden geleni yapacağız. Kimse inanıyor muydu ABD ’yi yeneceğimize? İnanmıyordu ama çıktık oynadık ve belki talihsiz hani basketbolun o gün getirdiği kötü şans diyelim olmayacak işler oldu. Ama Kanada’da çıkacağız bütün mücadelemizi vereceğiz. Orası için hayal kuruyoruz. İnat edeceğiz. İnşallah da başarırız ama kolay mı? Zor