Ana sayfa Haberler Ergin Ataman’dan Fenerbahçe ve Fatih Terim yorumu

Ergin Ataman’dan Fenerbahçe ve Fatih Terim yorumu

Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman önemli açıklamalarda bulundu. Ataman, “Fatih Terim gelir gelmez egemenliğini ilan etti. Bunun bir örneğinin de Oktay Mahmuti Hoca’ya sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Beşiktaş Güneş’le, F.Bahçe de ObradovIc ile ivme yakaladı” dedi.

30 senedir basketbol camiasının içinde bulunan ve yaklaşık 1 ayönce 3. kez Anadolu Efes’in antrenörlüğüne getirilen Ergin Ataman, açıklamalarda bulundu. 52 yaşındaki çalıştırıcı eski takımı G.Saray’ın futbol ve basketbol takımları ile ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

OKTAY Mahmuti’nin önemli bir figür olacağını düşünüyorum. Oraya yabancı ve yönetimin bu düşüncesi altında ezilecek biri gelseydi G.Saray’ı çok zor günler bekliyor olacaktı. Bizim oynadığımız maçta bile G.Saray’da mantalite olarak bir değişim gördüm. Ama tabii ki burada Oktay Hoca’nın istediklerini yapmaları lazım.

 

‘TERİM DEĞER KATIYOR’

FATİH Terim çok değerli bir antrenör. Türk sporunun en önemli isimlerinden biri. Onun için Terim’in bir takımın başında

olması o takıma değer katıyor. Ama Tudor’a da haksızlık etmemek lazım. Belki derbi maçları kaybetti ama liderin sadece 1 puan gerisinde bıraktı takımı. Tudor da çok başarısız değildi.

TERİM konusunda nihayet doğru yol bulundu belki ama keşke daha önce yapılsaydı. Hep bir güvensizlik var hocalara karşı. G.Saray’ın rakiplerine baktığımız zaman istikrar görüyorusunuz. Mesela Beşiktaş örneği var ortada. Başkan Fikret Orman, Şenol Güneş’i getirdi takımın başına gayet de doğru ve iyi şeyler yapılıyor. Sonuçta Türkiye’de bir ivme aldılar. Baskebolda da F.Bahçe çok iyi bir ivme yakaldı.

BURADAKİ pozitif taraf; bir kere Fatih Hoca oradaki egemenliğini ilan eder, etti de zaten. Terim’in istikrar sağlayacağına eminim. Bunun bir örneğinin Oktay Hoca’ya sağlanması gerektiğini düşünüyorum.”

 

‘İşimiz hiç kolay değil’

“EUROLEAGUE’DE puan cetveline çok takılmadan, oyuncuları 1 ay içinde kendi sistemime oturtmaya çalıştım. Neyse ki bu dönemde en azından kazanmamız gereken maçları kazandık. Ama sürpriz galibiyet çıkarabildik mi, hayır. Bir Panathinaikos’u deplasmanda yenemedik, Olympiakos’u elimizden kaçırdık ama en azından Bamberg ile Kızılyıldız’ı yenen, öz güven sahibi bir takım haline geldik.

İŞİMİZ puan sıralamasına bakıldığında Euroleague’de çok kolay değil, bu bir gerçek. Ama her maçı kazanmak için oynayacağız. Burada 7.-8- ve 9. sıradaki takımların alacağı sonuç play-off’a kalıp kalamayacağımızı gösterecek.

LİGDE -1 puanlık fark ve averaj nedeniyle ilk yarıyı 8. sırada bitirdik. Ama ben bunu suni bir durum olarak görüyorum. Anadolu Efes’in ligi ilk 3 içinde normal sezonu bitirmesini planlıyorum.”

‘Hücumdaki sıkıntı savunmaya yansımış’

“ANADOLU Efes’in Euroleague’deki en büyük sıkıntılarından biri hücumda yaşanan sıkıntı savunmaya da yansımış. Ben biraz daha herkesi mevkisine çekerek, hücum oyuncuları ile savunma oyuncularını ilk 5’in içersinde mixlemeye çalıştım. Oynayan 5 içerisinde 1-2 tane savunma oyuncusunu tutmaya çalışıyorum. dengeyi sağlamak için. Zaten ancak böyle bir şeyleri değiştirebilirsin.”

 

‘Tek tek bakacağız’

“BAMBERG, Kızılyıldız ve G.Saray galibiyetlerinin ardından CSKA Moskova, F.Bahçe ve Real Madrid maçları var. Yani Euroleague’in en ciddi şampiyonluk adayları ile oynayacağız. Biz burada fikstürün geneline bakarsak, hiç kafa yormamamız lazım. Tek tek bakacağız.”

 

‘CSKA favori’

“GEÇEN seneden farklı olarak bu sezon CSKA’yı diğer takımların daha önünde görüyorum. Diğer takımlar için bir şey söylemek çok zor. İnişli-çıkışlı performanslar var. Şu ana kadar takımlarda bir istikrar yok. İlk 8’e kalmak için takımlar çok yakın.”

VATAN