Ana sayfa Haberler Ergin Ataman’dan flaş Galatasaray açıklaması! “Beni kopardılar”

Ergin Ataman’dan flaş Galatasaray açıklaması! “Beni kopardılar”

İşte Ergin Ataman’ın Tahincioğlu Basketbol Ligi ve Turkish Airlines Eurolegue yayıncısı Beinsports’a yaptığı açıklamalar;

‘Kabus bitti!’

“Anadolu Efes’te kabus bitti. Çünkü EuroLeague bu sezon bizim için kabus oldu. Kötü başlayan sezonu bir türlü çeviremedik. Geldiğimin üçüncü günü Olympiakos maçını son 1 dakikada kaybettik. O bir kırılma noktası oldu.”

‘EuroLeague daha önemli’

“Geldiğimde takım son sıradaydı, oradan başımızı yukarıya kaldıramadık. Taşların yerine oturmaması, kadro uyumunun bir türlü sağlanamaması Efes’in bu sezon başarısını tekrarlayamamasına neden oldu. Anadolu Efes için tabii ki Türkiye şampiyonaları çok önemli ancak EuroLeague daha önemli ve önümüzdeki sezon taraftarlarımız Efes kalitesi izleyeceklerine emin olsunlar.”

‘Efes, Avrupa’da bir ekol’

“Bu sene hepimiz eksikleri gördük. EuroLeague’de uzun  yıllardır koçluk yapıyorum ve başarıya gidecek yol için ciddi ve doğru bir kadroya ihtiyaç var. Bunu kurmaya çalışacağız. Efes Avrupa’da bir ekol ve bu durumda olması mümkün değil. En önemli görevimiz bunu düzeltmek olacak.”

‘Devrim Örs ile başladı’

“Türk basketbolunun devrimi Aydın Örs’ün başa gelmesiyle başladı. Ondan önce de Efes önemli bir takımdı ancak özellikle Avrupa’daki başarılar geldi. Bu devrim de Aydın Hoca’nın kendi yetiştirdiği öğrenciler ile yaşandı. Orası bizim için bir ekoldü. Çok önemli isimler yetişti oradan. Basketbol eğitimimin %90’ını orada aldım ben de. Sadece Türk basketbolunda değil Avrupa basketbolunda yer yapmış önemli dört antrenör vardı Efes’te.”

‘Milli takım içimde ukte kaldı’

“İçimde ukte kalan tek yer orası oldu. Ben öyle bir dönemde geldim ki Türk basketbolunda büyük bir değişim yaşandı. Efsane kadro emekli oldu ve yerine yeni bir kadro oluşturuldu. O geçiş dönemdeki ilk senemde dünya sekizincisi olduk. Ama bunu artırmak istiyordum. Madalya istiyordum ancak geçiş dönemlerinde bunu yapmak kolay değil. Sonra da bazı spekülasyonlar neticesinde bir tercih yapmamız gerekiyordu. Galatasaray‘da kaldım. İnşallah ilk turnuvada milli takım o madalyayı alır.”

‘Kimse Final Four bilmezken…’

“Türk basketbolunun sorunu, geçmişteki gibi yıldızlarının çok az olması. Türkiye’de daha kimse Final-Four’un ne olduğunu bilmiyorken, 2000 yılında Efes Pilsen ile biz Final-Four oynadık. EuroLeague’deki 16 takımın sadece oyuncu bütçesi ortalaması 12 milyon euro civarındaymış. Biz Efes olarak 7,5-8 milyon euroya yapmaya çalışmışız ama olmamış. Bunun altında kalıp başarılı olan bir Zalgiris Kaunas var. Zalgiris’teki gibi yerli oyuncular hangi takımda var? Yerli oyuncularımızın kalitesini bir türlü o seviyeye getiremiyoruz. Fenerbahçe 4 yıldır üst üste Final-Four yapıyor ama yerli oyuncu yok.”

 

‘Basketbol yük gibi görünüyordu’ 

“Basketbol Galatasaray’da bir yük gibi görülmeye başlanmıştı. O mantaliteyi kabul etmeyeceğimi bildikleri için, beni oradan kopardılar. Bundan iki ay önce de Galatasaray Genel Kurulu o günkü yönetim anlayışına kırmızı kartını gösterdi.

‘Çok şükür Fatih Terim geldi’

“Ben 50 yıllık Galatasaraylıyım. Beşiktaş’ın hocasıyken de, milli takım hocasıyken de bunu söyledim, Anadolu Efes hocası olarak da söylüyorum. Galatasaray’da çok şükür Fatih hoca geldi ve futbol takımı arkasında birleşti. Fatih hocanın toparlamasıyla Galatasaray şampiyonluğa doğru ilerliyor. Fatih hoca gelmeseydi bırakın şampiyon olmayı, Galatasaray 4. ya da 5. olurdu.”

‘Kobe Bryant’ı getiriyorduk’

“Beşiktaş’ta Deron Williams ile başladık, Kobe Bryant’ı getiriyorduk neredeyse. Bu şaka değil. Yıldırım Demirören ile Şeref Yalçın Los Angeles’a gitti ve 3 gün görüştü. Menajeri ile konuştuk, her şey hazırdı. Son anda Kobe, lokavt bitecek, ben vazgeçtim dedi.  Ama Deron’un transferiyle yaktığımız bu ateş bize sezon sonunda 3 kupa getirdi.”