Ana sayfa Uluslararası Avrupa Şampiyonası Hidayet Türkoğlu hedef verdi: “İlk üçte yer almak istiyoruz”

Hidayet Türkoğlu hedef verdi: “İlk üçte yer almak istiyoruz”

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Kadınlar Avrupa Şampiyonası'na gidecek millilerimiz hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Kadınlar Avrupa Şampiyonası’na gidecek millilerimiz hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Türkoğlu açıklamasında milli takımlar arasındaki en başarılı ekibin A Milli Kadın Basketbol Takımı olduğu vurgusunu yaparken, hem tecrübeli hem de genç oyunculardan oluşan takımla turnuvayı ilk 3’te bitirmek istediklerini belirtti.

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları:

“İYİ BİR TAKIM KURDUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORUZ”

Türkoğlu, Başantrenör Ceyhun Yıldızoğlu önderliğindeki A Milli Kadın Takımı’nın hazırlık dönemini çok iyi şekilde geçirdiğini söylerken Yeni ekibe dahil ettiğimiz Ceyhun hoca ve yardımcılarıyla iyi bir takım kurduğumuzu düşünüyoruz. Kamp boyunca iyi çalıştıklarını yakından takip ettik. A Milli Kadın Takımı’mız, federasyon olarak her zaman gurur duyduğumuz ve başarılarıyla bizi mutlu eden bir ekip olmuştur. Önlerinde güzel bir Avrupa Şampiyonası var. Yarın ilk maçta İtalya ile karşılaşacaklar. İnşallah turnuvaya iyi başlarlar ve ülkemizi mutlu edecek, gururlandıracak sonuçlar elde ederler dedi.

“EN CİDDİ RAKİBİMİZ İTALYA”

Başkan Türkoğlu, potanın perilerinin en ciddi rakiplerinin İtalya olduğunu, çok zorlu geçecek bir karşılaşma olduğunu vurgularken, şöyle konuştu:

Grupta ekip olarak üzerinde durduğumuz, İtalya maçı. İlk maç ve en zorlu geçecek karşılaşma olacağını aramızda konuşuyorduk. Bu tip turnuvalarda her maçın önemini gerek sporculuk zamanımızda gerekse şu anki ekibimizde tecrübe ettik. Her maçın ne kadar değerli olduğunu takımımız biliyor. Yönetim olarak yanlarında olduğumuzu, ne olursa olsun onları desteklediğimizi her fırsatta dile getiriyoruz. İnşallah yarın güzel bir galibiyetle turnuvaya iyi başlarlar.

“HEDEFİMİZ GRUBU BİRİNCİ BİTİRMEK”

Türkoğlu, grubu lider bitirmenin öneminde bahsederken, çapraz grubun zor olduğuna değindi:

Grubu lider tamamlayınca, otomatik olarak çeyrek finale yükseliyorsunuz. Çapraz grubumuz biraz zor. O yüzden hedefimiz grubu birinci bitirmek. Ondan sonra yolları çok açılıyor. Ancak bu bir turnuva. Son dakikaya kadar ne olacağını bilemeyiz ama grubu lider bitirirlerse büyük bir avantaj elde edecekler.

“MİLLİ TAKIMLAR ARASINDA EN BAŞARILI EKİP”

A Milli Kadın basketbol takımımızın şampiyonadaki temel amacının ilk 3 sırada bitirmek olduğunu söylerken, milli takımlar arasında en başarılı ekibin A Milli Kadın Basketbol Takımı olduğunu ifade eden Başkan Türkoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yönetim olarak temennimiz, ilk 3’te yer almak. Ekip olarak doğru insanları doğru yerlere getirdiğimizi düşünüyoruz. Eski sporcular olarak sporda kazanmanın ve kaybetmenin olduğunu bilen insanlarız. Her fırsatta milli takımımızın yanında olduğumuz dile getiriyoruz. Kadın Milli Takımı’mız, milli takımlar arasında en gurur duyduğumuz, en başarılı ekip konumunda. İki defa olimpiyat oyunlarına gittiler, Avrupa şampiyonalarında ikincilik ve üçüncülükleri var. İlk hedef grubu lider bitirmek. Çeyrek finale avantajlı bir konumda gidebilirsek, bazı şeyleri tamamlamış olacağız. Ondan sonra en önemli şey, ilk 6’ya girerek yeniden olimpiyatlara gitme şansını kazanabilmek. İnşallah bizi mutlu edecek bir turnuva geçiririz.”

“JENERASYON DEĞİŞİKLİĞİ YAŞIYORUZ”

Milli takımda jenerasyon değişikliği yaşadıklarına vurgu yapan Türkoğlu, hem genç hem de tecrübeli isimlerin kadroda bulunduğuna dikkat çekti:

Biz, iyi bir takım kurduğumuza inanıyoruz. Hem tecrübeli oyuncularımızın gençlere liderlik ederek yardımcı olmasını hem de gençlerin bu fırsatı iyi değerlendirip takıma katkı sağlamasını umuyoruz. Kamp boyunca güzel bir süreç yaşadılar. Antrenörümüz çok tecrübeli. Daha önce bu ortamlarda bulunmuş ve büyük başarılara imza atmış birisi. İnşallah her şey istediğimiz gibi gider ve bize yakışan bir sonuç elde ederiz.