Ana sayfa Uluslararası Avrupa Şampiyonası Avrupa’da Zirve İspanya’nın

Avrupa’da Zirve İspanya’nın

Karşılaşma yüksek tempoda başladı. Torrens’le etkili olan İspanya, ilk 5 dakikayı 11-10 önde geçti. Torrens’in dış şutlardan isabet bulmaya devam etmesiyle üstünlüğünü koruyan sarı kırmızılılar, ilk çeyreği 21-18 önde tamamladı. İkinci çeyrekte savunmasını sertleştiren İspanyollar, rakibine özellikle boyalı alanda önemli bir üstünlük kurdu. İspanya, hücumda Xargay’ın da devreye girmesiyle 15. dakikada farkı çift hanelere çıkardı: 32-20. İspanya, soyunma odasına da 39-30’luk üstünlükle gitti.

Üçüncü çeyrekte iki takım da istediği gibi hücum etmekte zorlandı. İspanya, içeriyi zorlayarak bulduğu basketlerle 27. dakikada farkı 16’ya yükseltti: 49-33. İspanyollar, final periyoduna 56-40 önde girdi. Final periyodunun başında Lyttle’ın basketiyle farkı 18’e (60-42) çıkaran İspanya, rahat bir oyunla sahadan 71-55 galip ayrılarak 3. kez Avrupa şampiyonluğunu elde etti. Fransa ise üst üste 3. kez final kaybetti ve gümüş madalyada kaldı.

Bu mücadelede hakemimiz Özlem Yalman, Polonya’dan Januzs Calik ve İtalya’dan Michele Rossi ile birlikte karşılaşmada görev yaptı.