Ana sayfa Avrupa FIBA Şampiyonlar Ligi “Enerjim biterse 2 takımı idare edemem”

“Enerjim biterse 2 takımı idare edemem”

A Erkek Basketbol Milli Takımı Başantrenörlüğü görevini de yürüten, Beşiktaş Sompo Japan Erkek Basketbol Başantrenörü Sarıca, Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin resmi internet sitesine açıklamalarda bulundu. Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde Son 16 Turu’na kalan Beşiktaş Sompo Japan’la Dörtlü Final’e kalmak istediğini söyleyen başarılı antrenör, finale kalınması durumunda finali İstanbul’a almak istediklerini belirtti.

 

“ZOR GÜNLER GEÇİRMEMİZE RAĞMEN GURUBU LİDER BİTİRDİK”

”Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde ikinci senemizde de gruplar aşamasında lider olarak aynı başarıyı tekrar etmiş durumdayız. Bu sene farkımız geçen senenin ardından insanların bizden beklentisini artırmış olmamız olabilir. Şu bir gerçek ki bu sene çok sıkıntılı bir dönem geçirdik. Sezon başından beri hala tam takım olamadık ve çok sirkülasyon yaşadık. Sakat oyuncularımız iyileşti, yeni oyuncular geldi, bazı oyuncular gitti. Bunlar takımın istikrarını etkileyen faktörler. Buna rağmen bugün ligde ve Avrupa’da iyi konumdayız. Bu durum bizi şimdilik mutlu ediyor ama bize yeterli gelmiyor. Çok daha farklı ve yüksek hedeflerimiz var.”

 

“DÖRTLÜ FİNALE KALIP İSTANBUL’A ALDIRMAK İSTİYORUZ

”Geçen sene Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde sergilediğimiz başarılı performansın ardından şanssız bir şekilde elenmiştik. Bu sene ilk hedefimiz Son 16 Turu’nu geçmek ve Dörtlü Final’e kalmak. Daha sonra hatta belki mümkün olursa Dörtlü Final’i İstanbul’a almak. Bu konuda Başkanımız Fikret Orman, Basketboldan Sorumlu Yöneticimiz Ahmet Cihat Kumuşoğlu ve bütün Yönetim Kurulu üyelerimizin desteği var. Eğer ki Dörtlü Final’e kalabilirsek onlar da finalin burada oynanmasını istiyorlar ve bu konuda çok hevesliler.”

 

“SON 16’DA FAVORİ BİZİZ”

”Grupta oynadığımız 14 maçı Bayreuth’tan daha iyi bir konumda bitirdik diyebiliriz. Deplasmanda oynayacağımız ilk maçımız önemli. Bayreuth, Alman ekolünden gelen ve hızlı oynayan bir takım. İlk hedefimiz bu turu geçmek ve Dörtlü Final’e ilerlemek. Bu turda favori olduğumuzu düşünüyorum. Gereken takım oyununa ve güce sahibiz. O dönemde en önemli şey sağlıklı ve eksiksiz olabilmemiz. Sonsuz imkanlarımız yok. Mütevazı bir bütçe ve kadro ile elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. İnşallah takımımızın sağlığı yerinde olur ve hedeflerimize ilerleriz.”

 

“OYUNCULARIN SORUMLULUKLARINI PAYLAŞTIRIYORUZ”

”Bizim değişkenlerimiz var ve sorumluluk kısmını paylaştırdığımız oyuncu sayımız fazla. Bu durum bizim daha takım oyunu oynadığımızın bir göstergesi. Biz sahada paylaşarak oynuyoruz. Tabii ki kaybettiğimiz, sahada kötü olduğumuz günler olabiliyor. Ama tecrübeli oyuncu sayımız fazla. Bu yüzden biz de daha fazla sayıda oyuncu maçın rengini veya şeklini değiştirecek karaktere sahip.”

 

“ENERJİM BİTERSE İKİ TAKIMI BİR ARADA İDARE EDEMEM”

”İki tarafta birden çalışmanın temposu çok yüksek diyebilirim. Ama benim iyi bir ekibim var. Ekip çok önemli çünkü insanın tek başına bütün işleri yapması mümkün değil. Ben işini enerjiyle yapan bir insanım. Bu enerjiyi de kendimde buluyorum ve iki tarafa da yayıyorum. Bu durum bir taraftan beni daha fazla motive ediyor aslında. Hem Milli Takım, hem Beşiktaş’taki görevimi aynı ciddiyetle doğru şekilde yerine getirmeye çalışıyorum. Çok şükür bugüne kadar bir aksama yaşamadık. Enerjimin olmadığı gün ikisini birden idare etmem mümkün olmaz ama şu an için iki tarafa da yetecek enerjim var.”