Ana sayfa Uluslararası FIBA’nın formatı Milli takımlara olumlu yansıdı!

FIBA’nın formatı Milli takımlara olumlu yansıdı!

FIBA, 2014 yılında duyurduğu üzere, 2019 Dünya Kupası Elemeleri’nin formatında değişiklik yaparak eleme maçlarını sene içerisine dağıtmıştı. Türkiye A Erkek Basketbol Milli Takımı da ikinci tur maçlarında 14 Eylül’de Ankara’da Karadağ, ikinci maçında ise 17 Eylül’de deplasmanda Slovenya’yla karşılaşacak.

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) tarafından Çin’de düzenlenecek 2019 Basketbol Dünya Kupası’nın eleme müsabakalarında ikinci turun başlamasına az bir süre kalırken, ortaya elemelerin değişen formatının ülkelerin basketboluna sağladığı pozitif sonuçlar çıktı. FIBA, 2014 yılında duyurduğu üzere, 2019 Dünya Kupası Elemeleri’nin formatında değişiklik yaparak eleme maçlarını sene içerisine dağıtmıştı. Türkiye A Erkek Basketbol Milli Takımı’nın da mücadele ettiği Dünya Kupası Elemeleri de takımlara birçok avantaj sunuyor.

Sporcuların yükünü azaltmak, milli takımları kendi ülkelerinde taraftarlarıyla daha çok biraraya getirmek, basketbol müsabakalarını sene içerisine yayarak görünürlüğünü artırmak, yerli oyuncu yetiştirilmesini teşvik etmek, takımların daha uzun vadeli ve her takıma daha çok şans tanıyan bir eleme sürecinden geçmelerini sağlamak amacıyla değişen yeni format her ülkede basketbola katkı sağlıyor. Yapılan bu değişiklikle, Çin’de 31 Ağustos-15 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek FIBA Basketbol Dünya Kupası için elemelere Kasım 2017’de 80 takımla başlandı.

Oynanan eleme maçları sayesinde;

–   Oyuncuların iş yükü milli takımları ile yüzde 20-25 oranında azalırken, her dört yılda bir yaz da oyuncuların serbest olacağı oyuncu dostu bir sisteme geçildi.

–   Eleme sisteminin değişmesiyle, yeni düzende oynanan eleme maçları sayesinde Milli Takımlar büyük turnuvalar öncesinde daha uzun soluklu hazırlık süreçleri geçirmeye başladı.

–   Taraftarlar kendi ülkelerinin milli takımlarını daha çok görme ve maçları yerinde izleme şansı buldular. Türkiye, elemelerin ilk turunda oynanan üç penceredeki 6 maçtan üçünü Türkiye’de oynadı ve seyircisinin desteğini arkasına aldı.

–   Yeni formatta oynanan 2019 FIBA Basketbol Dünya Kupası Eleme maçları bütün kıtalarda yoğun ilgi gördü ve takımlarını izlemek isteyen taraftarlar salonları doldurdu.

–   İç sahada oynanan maçlar sonuçlara da pozitif olarak yansıdı. Türkiye, Bursa’da oynadığı tek ve Ankara’da oynadığı iki maçı da farkla kazandı.

–   Yerli oyuncuları yetişmesini teşvik eden yeni sistemle genç oyuncular da uluslararası düzeyde oynanan müsabakalarda oynama şansı yakalayarak tecrübe edinmeye ve kendini geliştirmeye başladı.

–   Her ülkede, daha önce Milli Takım forması giyme şansı bulamayan yetenekli genç sporcular kadroda yer bularak kendini gösterme şansı yakaladı ve çok sayıda genç oyuncu kazanıldı.

–   Bu sayede yeni yetenekler keşfedildi ve yetenekli genç oyuncu havuzu her ülke için genişledi.

Türkiye İkinci Turun İlk Maçında Ankara’da

Türkiye A Erkek Basketbol Milli Takımı, Avrupa Elemeleri’nde B Grubu’nda 10 puanla lider olarak ikinci tura yükseldi. Milli Takımımızın I Grubu’nda yer alacağı FIBA Dünya Kupası Elemeleri’nde İkinci Tur maçları Eylül 2018’de başlayacak ve Kasım ayı ile 2019 yılının Şubat ayında oynanacak pencerelerle tamamlanacak. Türkiye ikinci turun ilk penceresindeki ilk maçında 14 Eylül’de Ankara’da Karadağ, ikinci maçında ise 17 Eylül’de deplasmanda Slovenya’yla karşılaşacak.