Ana sayfa Uluslararası Gençler için en büyük fırsat FIBA Dünya Kupası Elemeleri

Gençler için en büyük fırsat FIBA Dünya Kupası Elemeleri

Ülkelerin her köşesindeki insanları milli takımlarıyla buluşturmayı ve yeni genç yeteneklerin ortaya çıkmasını hedefleyen FIBA 2019 Basketbol Dünya Kupası Elemeleri sayesinde taraftarlar milli takımlarını canlı izleme şansı elde ederken, kendi ülkesindeki kulüplerinde fazla süre bulamayan genç yetenekler de elemelerde yer alarak kendilerini gösterme ve geliştirme fırsatını yakalıyor.

Brezilya Basketbol Milli Takımı Başantrenörü Aleksandar Petrovic’e göre de FIBA 2019 Basketbol Dünya Kupası Elemeleri, Brezilya basketbolu için mükemmel bir zamanda geldi.

Brezilya Basketbol Konfederasyonu, elemele maçlarını ülkenin farklı şehirlerinde oynatarak müsabakaların geniş kitleler tarafından izlenmesine vesile olurken farklı şehirlerde yaşayan insanlar da bu sayede basketbol milli takımlarını canlı izleme şansı elde etti. Bu maçlarda Petrovic, ayrıca, gelecek sene Çin’de 32 takımın katılımıyla düzenlenecek Dünya Kupası’na hazırlanmalarını sağlamak amacıyla genç yeteneklere de maçlarda çokça süre verdi. Amerika kıtasındaki elemelerde ilk iki pencereyi dört maçta dört galibiyetle tamamlayan Brezilya, kupadaki yerini neredeyse kesinleştirdi.

FIBA Dünya Kupası Elemeleri Ülkelerin Her Köşesindeki İnsanları Milli Takımlarıyla Buluşturuyor

Dünya Kupası Elemeleri’nin amaçlarından biri de, ülkelerin her köşesindeki insanlarla milli takımlarını buluşturmak ve oyuncularla birlikte aynı coşkuyu yaşamalarını sağlamaktı.

Brezilya’da oynadıkları maçlarda salonların tamamının dolduğunu ve muhteşem bir atmosfer olduğunu belirten Brezilya Başantrenörü Petrovic, “İlk maçta 10 bin 500 biletin tamamı tükendi ve herkes maçtan iki saat önce salondaydı. İnsanlar şarkı söyleyip dans ediyor ve maça hazırlanıyorlardı. Salona gelenlerin burada takımla birlikte harika bir atmosfer yaratması çok önemliydi ve Goiania’da oynadığımız iki maçımızda da hem salon hem destek muhteşemdi. Ben müsabakalara ev sahipliği yapacak olan diğer şehirlerdeki taraftarlarla – Rio ve Sao Paulo dışında – hep bu tür bir bağlantımız olacağını umuyorum.” dedi.

Oyuncularla taraftarlar arasında bağ kurmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Petrovic sözlerine, “Goiania’da oynadığımız maçlar bizim için çok büyük başarıydı. Çünkü maçlarda ve sonrasında taraftarlarımızla bir araya gelebilme şansını yakaladık. Maç sonlarında oyuncularımız taraftarlarla birlikte kutlama yaptı, fotoğraf çekildi ve imza dağıttı. Bu da bizim taraftarlarımızla bağ kurduğumuzun bir göstergesi. Oyuncularımın oynayacağımız diğer maçlar için şimdiden heyecanlandıklarını görebiliyorum. Çünkü onlar da taraftarlarla bir araya gelmek istiyorlar.” şeklinde devam etti.

Aynı şekilde, Türkiye Basketbol Milli Takımının da Türkiye’de Bursa’da oynadığı ilk pencere maçında Türk taraftarlar takımlarını yalnız bırakmamış, salonun tamamını doldurarak maç boyunca muhteşem bir destek vermiş ve maç sonu takımla birlikte kutlama yapmıştı. Ayrıca, Türkiye’nin deplasmanda oynadığı müsabakalarda da, maçların oynandığı ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlar salonda yerlerini alarak milli takıma büyük destek vermişti.

Elemeler Yeni Yeteneklerin Ortaya Çıkması İçin İmkan Sağlıyor

FIBA 2019 Basketbol Dünya Kupası Elemeleri’nin bir başka önceliği de yeni yeteneklerin ortaya çıkmasına imkan sağlaması. Birçok ülkede kendi kulübünde süre bulamayan genç yetenekler, elemelerde milli formalarını giyerek süre aldılar ve başarılı performans sergilediler. Bu sayede bu oyuncular kulüplerinde de daha çok süre alabilmek için tecrübe edinmiş oldular.

Elemeler sayesinde genç oyunculara fırsat verdiklerini ve bundan çok memnun olduklarını belirten Petrovic, “Pencerelerde oynadığımız maçlarla, şimdiye kadar Brezilya milli takımı için oynama şansına sahip olmayan genç oyuncularımızı oynatma şansı bulduk. Bu oyuncularımız gerçekten kaliteli, o yüzden maçları kaybeder miyiz diye düşünümedik. Hiç kimse onların bu derece yüksek seviyede oynayabilmelerini beklemiyordu ama bunu başardılar. Genç oyuncularımız takıma katıldılar ve başarılı performans sergilediler. Bu da bize milli takımda rejenerasyon yapma şansı verdi. Bunu yapmamız lazımdı çünkü Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nda oynayan milli kadromuz oyunlardaki en yaşlı kadroydu. Bu yüzden takımda değişikliğe ihtiyacımız vardı ve elemeler bu konuda bize çok yardımcı oldu. Kadroda 2-3 deneyimli oyuncumuzu tuttuk ancak geri kalan oyuncularımızın yaş aralığı 24-28 arasında ve bazıları da 18-22 yaşları arasında. Genç oyuncular deneyimli oyuncularla birlikte oynayarak, antrenman yaparak tecrübe kazanıyorlar. Bu şekilde kendilerini geliştirecekler ve daha iyi olacaklar. Ben her pencerede yeni yetenekler ortaya çıkartmaya devam edeceğim.” dedi.

Aynı şekilde, Türk Milli Takımı da kadroda yapılan değişikliklerle rejenerasyon yapmış ve elemelerde oynanan maçlarda genç oyunculara şans tanıyarak, çokça süre almalarına imkan sağlamıştı. (Basketball)