Ana sayfa Uluslararası Avrupa Şampiyonası Hidayet Türkoğlu: Türkiye’nin Gururu Oldular

Hidayet Türkoğlu: Türkiye’nin Gururu Oldular

Hidayet Türkoğlu

Türkoğlu, ay-yıldızlı ekibin, Avrupa Şampiyonası son 16 turunda İspanya‘ya yenilerek elendiği maçın ardından basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Türk halkının gurur duyacağı bir milli takım oluşturmaya çalıştıklarını dile getiren Türkoğlu, “Her ne kadar istediğimiz sonuçları elde edemesek de sporcularımız, Türk halkının kalbine girerek en büyük ödülü kazandılar. Halkımız, maçı kaybettiklerinde bile, ‘Bu taraftar sizinle gurur duyuyor.’ diye tezahürat yaptı. Eski bir sporcu ve şu anki başkan olarak sporcularımızla gurur duydum. Türk basketbolunu, hem milli takım hem de kulüpler anlamında ileriye taşıyacak genç oyuncularımızın olduğunu bu Avrupa Şampiyonası’nda görme fırsatı bulduk” diye konuştu.

Hidayet Türkoğlu, milli basketbolcuların kulüp takımlarında fazla süre alamamasının sıkıntısını turnuvada gördüklerini anlatarak, şunları kaydetti:

“Oyuncularımız bazen yapılmayacak hataları yaptı. İlk defa milli takımda, Avrupa Şampiyonası’nda olanlar var. Doğal olarak bu süreçte ufak tefek hatalarımız oldu ama bu hataları mücadele ve istekleriyle kapatmaya çalıştılar. Çok gurur duyduk. Bu süreç bizim için çok önemliydi. Bizi bu süreçte başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Bakanımız ve büyüklerimiz hiç yalnız bırakmadı. Bize zaman ayırdıkları için sonsuz teşekkür ediyorum. Çocuklarımız bundan gerçekten çok mutlu oldu. Keşke başka bir sonuçla karşınızda konuşuyor olsaydık ama önemli olan bazı şeylerin temelini atabilmekti. Sanırım bu şampiyonada bunu gördük. İleriye yönelik daha iyi işler yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”

Türk basketbol severlerin, İspanya ile oynanan maçta çok güzel bir atmosfer oluşturduğunu aktaran Türkoğlu, “Bu atmosfer gerçekten paha biçilmez. Hem Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’na hem de buraya gelen binlerce basketbol severe sonsuz teşekkürler. İnanıyorum ki milyonlar bu çocukları televizyondan izlemiş ve onlarla gurur duymuştur. Çocuklarımız bu atmosferde daha iyi oynuyor. Kasım ayında oynanacak Dünya Şampiyonası eleme maçlarında da çocukları yalnız bırakmayacaklarına inanıyorum” ifadelerini kullandı.