Ana sayfa Uluslararası Avrupa Şampiyonası Kazanan Rusya Oldu!

Kazanan Rusya Oldu!

Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda D Grubu’nda yer alan A Milli Erkek Basketbol Takımımız, Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda oynadığı ilk karşılaşmada Rusya’ya 76-73’lük skorla mağlup oldu.

Mücadeleyi Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, TBF CEO’su Ömer Onan ve TBF Yönetim Kurulu Üyeleri de takip etti.

A Milli Erkek Takımımız mücadeleye Kenan Sipahi, Sinan Güler, Cedi Osman, Barış Hersek ve Semih Erden beşiyle başladı. Oyuna hızlı başlayan millilerimiz Cedi ve Kenan’ın sayılarıyla ilk dakikayı 4-0 önde geçti. Hücumda Shved’in sorumluluk almasıyla skor üreten Rusya karşısında Ay Yıldızlılarımız,  Cedi’nin basketleriyle 11-10’luk üstünlüğünü korudu. Ancak periyotun son bölümünde özellikle hücumda daha iyi topu paylaşan Rusya, çeyreği 20-15 önde tamamladı. İkinci periyotun başında pota altına topu indirerek hücum eden Rusya, Timofey Mozgov’un sayılarıyla 12.dakikada 10 sayılık farkı yakaladı (25-15). Furkan Korkmaz’ın basketiyle rakibinin serisine son veren millilerimiz, baskılı savunmayla da rakibini top kayıplarına zorladı. Bu bölümde Semih Erden’in boyalı alanı iyi kullanmasıyla hücumlarda da etkili olan Ay Yıldızlılarımız, 15.dakikada farkı 3 sayıya indirdi (27-24). Rusya, mücadelenin ilk yarısını da 36-33 önde kapattı.

Üçüncü periyotun başında oyunun temposu düşerken, iki takım da hücumlardan karşılıklı olarak boş döndü. Bu bölümde ön alanda baskısını arttıran millilerimiz, savunma direncini arttırmasına karşılık hücumda üretken olamadı. Ancak Cedi Osman ve Furkan Korkmaz’ın hücuma katkı vermesiyle skor üreten Ay Yıldızlılarımız, 26.dakikada durumu 46-46’ya getirdi. Mücadelenin final periyotuna 55-51 geride giren millilerimiz, Semih ve Sinan ikilisinin önderliğinde yakaladığı seriyle 32.dakikada 58-57 öne geçti. Büyük bir çekişmeye sahne olan son bölümde Ay Yıldızlılarımız Rusya’ya 76-73’lük skorla mağlup oldu.

Maçın Özeti

[nousvideo id=”1″ autostart=”false”]https://www.thenousdigital.com/yt/getvideo.mp4?videoid=SXgjLXG37a0&format=ipad[/nousvideo]