Ana sayfa Uluslararası Larkin milli takımda oynayacak mı? Başkan Türkoğlu açıkladı

Larkin milli takımda oynayacak mı? Başkan Türkoğlu açıkladı

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, Milli Takım'ın FIBA Dünya Kupası'ndaki performansı ile birlikte Larkin'in gelecekte milli formayı giyme durumu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Anadolu Efes’in Birleşik Amerikalı oyun kurucu Shane Larkin’in Tür Mili Takımı’nda oynama isteğiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“HEM SEVİNÇLİ HEM HÜZÜNLÜYÜZ”

Milli Takımımız’ın Dünya Kupası’ndaki performansını değerlendiren Başkan Türkoğlu, 2020 Olimpiyat Elemeleri’ne bilet aldıkları için mutlu olduklarını ancak bir yandan da ABD maçının kaybedilmesi ile başlayan düşüşün diğer maçlara olumsuz şekilde yansıdığını söyledi:

Hem üzüntülüyüz hem de sevinçliyiz. Buradan gitmeden önce ilk hedefimiz 2020 Tokyo Olimpiyatları’na gidebilmek için eleme oynama fırsatı yakalamaktı. Bu anlamda mutluyuz. Turnuvanın gidişine baktığımızda da daha iyi durumda olabilirdik. Eski bir sporcu ve bunları çok yaşamış biri olarak bazen sporcu arkadaşlarımıza söyleyecek bir şeyler bulamıyoruz. Çünkü Japonya maçıyla başlayan iyi performans, sonrasında kazandığımızı düşündüğüm ABD maçını son saniyede kaybetmenin verdiği moral bozukluğu ile sonraki düşüşümüz, turnuvanın diğer maçlarına olumsuz bir şekilde yansıdı. Sonunda elde ettiğimiz bir galibiyetle olimpiyat elemesi oynama fırsatı yakaladık.

VILBEKİN DE DIXON DA HOCANIN KARARIYDI

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, devşirme oyuncular hakkındaki kararın tamamen ekip tarafından verildiğini, kendisinin bu kararın verilmesinde bir rolü olmadığını söyledi:

Devşirme konularına karışan birisi olmadım. Ekibe bu anlamda çok güvenen bir insanım. O an ekip olarak Wilbekin en ihtiyaç duyduğumuz noktalardan biriydi. Tercihlerini ondan yana kullandılar. Ancak turnuva oynadıktan sonra eksiklerinizi görme şansınız oluyor. Bir önceki süreçte Ali Muhammed, şimdi de Wilbekin milli takımın bir parçası olmak istediler.

“UZUN OYUNCU KONUSUNDA SIKINTILI SÜREÇTEYİZ”

A Milli takım havuzunda bulunan uzun oyuncuların sakatlık problemleri yaşadığını, bu sıkıntılardan dolayı da Dünya Kupası’nda eksik kaldıklarını söyleyen Türkoğlu, konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Uzun oyuncu konusunda talihsiz bir süreçteyiz. Uzun olarak Semih ile aynı jenerasyonda olan Oğuz Savaş gibi bir arkadaşımız var. Önemli bir sakatlık geçirmiş Furkan Aldemir var. Ömer Aşık’ın yaşadığı talihsiz durumu var. Bu üç arkadaşımız sağlıklı olsaydı çok güçlü bir rotasyonumuz olacaktı. Ne yazık ki bu talihsizliklerden dolayı herkes uzun anlamında eksik olduğumuzu düşünüyor ama bu arkadaşlarımız iyileşip tekrar form tuttuktan sonra rotasyon durumuyla karşılaşacağız. Ondan sonra da Ufuk Sarıca ve ekibi, arkadaşların performansına göre şubatta düzenlenecek organizasyonlarda sahaya iyi bir kadro çıkaracaktır. Bu tip tercihlere direktörümüz Haluk Yıldırım ve teknik ekip karar veriyor. Biz de her koşulda onları destekleyen bir yönetim durumundayız.

“LARKIN ÇOK BEĞENDİĞİM BİR OYUNCU”

Geçtiğimiz günlerde Türk Milli Takımı’nda oynamak istediğini belirten Shane Larkin ile ilgili de konuşan Başkan Türkoğlu, Birleşik Amerikalı oyuncuyu çok beğendiğini vurgulayarak, bu oyuncu ile ilgili kararı Ufuk Sarıca ile Haluk Yıldırım’ın vereceğini söyledi:

Bu tip yabancı oyuncuların ülkemize gelmesi, ülkemizdeki misafirperverliği görmesi ve halkımızın gösterdiği sevgiden dolayı ülkemize karşı sıcak ve yakın hissetmeleri beni mutlu ediyor. Kendisi, çok beğendiğim ve takdir ettiğim bir basketbolcu. Oluşturduğumuz atmosferi kendisi de hem yakın çevresinden hem de uzaktan takip eden birisi. Böyle düşünmesi bizi mutlu etti ama son kararı başantrenörümüz Ufuk Sarıca ve teknik ekibimiz ile direktörlerimiz verecektir. Kendisine ülkemiz ve milli forma hakkında böyle düşündüğü için teşekkür ediyorum.

“UFUK HOCAYLA DEVAM ETMEK İSTİYORUZ”

Bu yaz A Milli Takımı’n yanında Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Pınar Karşıyaka’yı da çalıştıracak Ufuk Sarıca ile yola devam etmek istediğini belirten Türkoğlu, şu an aynı şekilde çalışmaya devam edeceğiz dedi:

Ufuk Sarıca’nın başarılı olduğu Karşıyaka’ya dönmesi, Karşıyaka’ya tekrar bir heyecan getirecektir. Bunun için Ufuk hocaya ve Karşıyaka camiasına hayırlı olmasını diliyorum. Ufuk hoca ile sözleşmemiz devam ediyor. Kendisiyle önümüzdeki sezonlarda da çalışmaya devam etmeyi düşünüyoruz. Şu an aynı şekilde devam ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.