Ana sayfa Uluslararası Millilerden harika geri dönüş! İtalya’yı devirdik

Millilerden harika geri dönüş! İtalya’yı devirdik

A Milli Basketbol takımımız Yunanistan'da katıldığı Akropolis-EuroBank Uluslararası Turnuvası'nın son gününde İtalya'yı 72-70'lik skorla mağlup ettti.

FIBA Dünya Kupası hazırlıkları kapsamında A Milli Basketbol takımımız Akropolis-EuroBank Uluslararası Turnuvası’nın ilk iki maçında Sırbistan ve Yunanistan’a mağlup olmuştu. Bugün ise İtalya karşısında son çeyreğine 13 sayı geride girdiği mücadeleyi 72-70 kazanmayı başardı.

Mücadeleye iki takım da kötü başlarken, millilerimiz hızlı hücumlar ile sayılar buldu. Devamında basit hatalar ile farkı açamadı. İtalya’da Gentile’nin oyuna girmesiyle hücumda etkili olurken, millilerimiz karşında öne geçerek farkı açmaya başladı. İlk çeyrek 12-19 İtalya lehine tamamlandı.

İkinci periyoda hızlı başlayan İtalya, bulduğu üçlükler ile farkı 11 sayıya çıkardı. Ardından sert savunma yapan millilerimiz Ersan İlyasova ve Cedi Osman’ın sayıları ile farkı 1 sayıya kadar indirdi. İtalya önde kalmaya çalışsa da millilerimizin fırtınası devam etti ve ilk yarıyı Türkiye 38-35 önde kapattı.

Üçüncü çeyrek 12 Dev Adam adına tam bir hayal kırıklığıydı. Hücumda ve savunmada çok verimsizdi. Hackett’ı durduramayan millilerimiz, İtalaya karşısında skorun 41-53’e gelmesine engel olamadı. Sarıca’nın aldığı mola sonrası hücum da biraz olsun kıpırdanan millerimiz, Gentile’nin sayılarını durduramayınca final periyoduna 13 sayı geride 48-61 geride girmek durumunda kaldı.

Mücadelenin final periyoduna, üçüncü çeyreğin tam tersi fırtına gibi başlayan millierlimiz Cedi ve Ersan’ın basketleriyla başladı. Ancak Hackett ile yanıt gecikmedi fark 12 sayıda kaldı. Metecan Birsen’in oyuna girmesiyle birlikte Türkiye oyuna enerji getirirken, 11-0’lık seri yakalayarak farkı 1 sayıya 65-66’ya getirdi. Kalan bölümde de 12 Dev Adam Cedi, Furkan ve Metecan’ın basketleriyle skoru 72-70’e getirdi ve son hücumu değerlendiremeyen İtalya karşısında kazanmayı başardı.

Milli takımda Cedi Osman 20, Ersan İlyasova 16, Furkan Korkmaz 12 sayı kaydetti.

İtalya’da ise Alessandro Gentile 26, Daniel Hackett 16 sayı ve Jeff Brook 7 sayı ile oynadı.