Ana sayfa ING Basketbol Süper Ligi Türkiye Kupası Obradovic ile Ataman’ın yabancı atışması toplantıya damga vurdu

Obradovic ile Ataman’ın yabancı atışması toplantıya damga vurdu

Erkekler Türkiye Kupası Yarı Final müsabakaları öncesinde düzenlenen basın toplantısına sezon başı uygulanmaya başlanan yabancı kuralı damga vurdu.

Anadolu Efes koçu Ergin Ataman‘ın yabancı kuralıyla ilgili “5 yabancı kuralı hiçbir şey kazandırmıyor. Kupadan üç gün sonra çok önemli bir Euroleague maçımız var ama dört yabancı oyuncumuz yatıyor ya da bireysel antrenman yapıyor. Birçok kulüpte Türkler yine az oynuyor, yabancılara 30-35 dakika veriliyor. Bizim gibi takımlar bu kural nedeniyle mağdur” sözleriyle Türkiye Basketbol Federasyonu’nu eleştirdi.

Ergin Ataman’dan sonra söz alan Fenerbahçe Beko başantrenörü Zeljko Obradovic,  “Kural herkes için geçerli. Bu sezon öncesi konuşulabilecek bir konu. Şu anda bunu konuşmanın zamanı değil” diyerek cevap verdi.

Türk Telekom’un tecrübeli oyuncusu Kaya Peker ise bunun sadece Euroleague takımlarını etkilediğine değinirken, yabancı sınırının 3 oyuncuya düşürülmesi gerektiğini şu sözlerler ifade etti:

 “Yabancı kuralı bir çıkmaz gibi oldu. Ergin abi de haklı ama bunun sadece Euroleague oynayan takımlar için geçerli olduğunu düşünüyorum. İleride Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes gibi takımlarla fark daha da açılacaktır ve ligin eski tadı kalmayacaktır. Ben kendi açımdan 5-6 yabancı olacağına 3 üst düzey yabancı olsun daha iyi olur diye düşünüyorum”