Ana sayfa ING Basketbol Süper Ligi Türkiye Kupası Ataman Türk hakemlerine veryansın etti!

Ataman Türk hakemlerine veryansın etti!

Anadolu Efes'in Solgar Vitamin Türkiye Kupası çeyrek finalinde Darüşşafaka Tekfen2e 81-71'lik skorla yenilmesinin ardından Ergin Ataman hakemlere patladı.

Ataman Türk hakemlerine veryansın etti!

Anadolu Efes’in Solgar Vitamin Türkiye Kupası çeyrek finalinde Darüşşafaka Tekfen2e 81-71’lik skorla yenilmesinin ardından Ergin Ataman hakemlere patladı.

Maç içerisinde iki teknik faul alarak oyundan atılan Ergin Ataman, mücadelenin ardından yayıncı kuruluşa açıklama yapamadığı için Hürriyet Gazetesi’nden Ali Naci Küçük’e konuştu.

Ataman, kendisinin teknik faulleri bilerek aldığı yönündeki iddialara sert tepki gösterirken, Türk hakemlerinin Avrupa’da maç alamamasına gem vurarak Avrupa’nın en başarısız hakemleri olduğunu söyledi.

Ergin Ataman’ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

“KUPANIN KURALARI ADALETSİZ”

Ataman açıklamasına Türkiye Kupası kuralarındaki adaletsizlikten bahsederek başlarken, Efes’in ligin ilk yarısını lider bitirmesine karşın, çeyrek finalde deplasmanda maça çıkmasının son derece adaletsiz olduğunu belirtti:

Dün akşam takım olarak iyi oynamadığımız ve Türkiye Kupasına yeterince motive olamadığımız gerçeği dışında 2 önemli unsuru belirtmek istiyorum. İlk olarak Türkiye Kupası’na katılan takımlar ligin ilk yarı sıralamasına göre belirleniyordu. Bu sezon değişen statünün son derece adaletsiz olduğuna değinmeliyim. Ligi birinci bitiren takımım Anadolu Efes‘in kura sonucu çeyrek final maçını rakip sahada oynaması hiç bir sportif başarı kriterine uymuyor

“AVRUPA’DA BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ HATALAR”

Mücadele sırasında hakem kararlarının Avrupa’da eşi benzeri görülmemiş hatalar olduğunu vurgulayan Ataman şöyle konuştu:

Maçta hakem kararlarının özellikle üst üste Buğrahan ve Simon’a rakip bench önünde çalınan çizgi ihlalleri bugüne kadar ne Türkiye’de ne de Avrupa’da benzeri görülmemiş hatalar! Ve maç boyunca devam eden bu hatalar zinciri sonucu bu sezon ilk kez Türkiye Ligi’nde bir maçta 2 teknik faul alarak (hakem hatalarına tepki) diskalifiye oldum.

“AVRUPA’DA NEDEN GÖREV ALAMADIĞINI ANLADIM”

Son olarak Türk hakemlerinin Avrupa’da görev alamamasına değinen Ataman, Emin Moğolkoç haricinde hiçbir hakemin maç yönetemediğini iddia etti:

Son 5 yılda Türkiye, EuroLeague’de en az hakemi olan ülke! 75 hakem içerisinde Emin Moğolkoç dışında sadece nadiren 1 hakem görev alıyor. EuroLeague’de neden Emin Moğolkoç haricinde hakemlerimizin maç yönetemediğini anladım. EuroLeague’de en az maç yöneten ne yazık ki bizim hakemlerimiz! Bazı eski hakemlerin kendi internet sitelerinde benim aldığım teknik faulleri irdelemek yerine Türk hakemliğinin gelişmesi için çaba göstermelerini de ayrıca temenni ederim.