Ana sayfa ING Basketbol Süper Ligi Türkiye Kupası Türkiye Kupası Anadolu Efes’in

Türkiye Kupası Anadolu Efes’in

Efes, ilk turda Fenerbahçe Doğuş’u ve yarı finalde de Darüşşafaka’yı eleyerek finale gelmişti. Tofaş ise ilk turda Sakarya’yı, yarı finalde ise Beşiktaş’ı saf dışı bırakmıştı.

Anadolu Efes kupa boyunca yaptığı başlangıcı final gününde de yaparak başlarken, Krunoslav Simon’un etkili oyunuyla ilk çeyrekte ipleri elinde aldı ve bu çeyreği 26-17’lik skorla geçti. Tofaş zaman zaman çift hanelerle geriye düşmesine rağmen bir şekilde maçın içinde kalmayı başardı bu dakikalarda.

İkinci çeyrekte daha dengeli bir oyun ortaya çıkarken, bu bölüm karşılıklı basketlerle geçti. Tofaş zaman zaman farkı istediği seviyelere indirse de, çeyreğin sonuna doğru Efes ilk çeyrekte yakaladığı farkı korumayı bir şekilde başlardı ve soyunma odasına 40-32’lik skorla önde girdi.

Üçüncü çeyrekte maçı ortaya getirmek için çabalayan Tofaş’ın bu direncini Anadolu Efes yine kırmayı başardı. Son dakikalarda farkı daha da açmaya başlayan Efes, son çeyreğe de 62-47’lik skorla girdi ve farkı 15’e çıkardı.

Son çeyrekte rüzgarı iyiyden iyiye arkasına alan Efes, kalan dakikalarda hata yapmadı ve kupada şampiyonluğa ulaşan taraf oldu.

Anadolu Efes‘te Krunoslav Simon 19 sayı-7 asist yaparken, Bryant Dunston 13 sayı-10 ribaunt, Brock Motum 10 sayı-6 ribaunt, Errick McCollum 23 sayı-3 asist ve Doğuş Balbay 4 sayı-10 ribaunt.

Tofaş‘ta Tony Crocker 11 sayı-4 ribaunt yaparken, Raymar Morgan 8 sayı-6 ribaunt, Josh Owens 7 sayı-3 ribaunt, Pierria Henry 6 sayı-6 ribaunt, Berkay Durmaz 8 sayı-3 ribaunt ve Kenny Kadji 7 sayı-3 ribaunt yaptı.