Ana sayfa Uluslararası Türkoğlu FIBA’ya ateş püskürdü: “Emeğimizi çaldılar”

Türkoğlu FIBA’ya ateş püskürdü: “Emeğimizi çaldılar”

FIBA 18 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda millilerimizin finalde İspanya'ya mağlup olarak bronz madalya almasını TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu değerlendirdi.

FIBA U18 Avrupa Şampiyonası final mücadelesinde son saniyelerde millierimiz aleyhine hakemlerin hatalı kararlar vermesi büyük tepki uyandırmıştı.

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu da mücadelenin ardından TRTSpor’un canlı yayınına bağlanarak FIBA’nın alltın madalyamızı çalıdığını ifade ederek FIBA adına ‘utanç verici’ olduğunu söyledi.

TRT Spor canlı yayınına katılan Türkoğlu, yaptığı açıklamasından satır başları şu şekilde:

“ÇOCUKLARIMIZIN EMEKLERİNİ ÇALDILAR”

Sözlerime bütün U18 takımımızı, antrenörümüzü kutlayarak başlamak istiyorum. Bana göre şampiyonlar. Çünkü inanılmaz bir performans ve mücadele sergilediler.Ben hayatım boyunca hiçbir zaman hakemleri konuşan biri olmadım, ne sporculuk hayatımda ne de şu an. Ancak dediğiniz gibi bu çocukların emeklerini çalmanın bu kadar kolay olmaması gerekiyor.

“FIBA KENDİNİ REZİL DURUMA SOKUYOR”

FIBA özellikle de FIBA Avrupa, her geçen gün kendisini rezil duruma sokuyor diyebiliriz. Gerek Adem Bona’nın blok pozisyonu, gerek de o geri pasın çalınmaması gerçekten FIBA’nın her geçen gün daha kötü bir organizasyon hâline geldiğini, hakemlerle her geçen gün daha kötü hâle geldiklerini görüyoruz.

“SPOR ADAMI OLARAK KABUL EDEMİYORUM!”

Bu kadar ucuz, bu kadar kolay olmaması gerekiyor çünkü buradaki insanlar yaklaşık 2-2,5 aydır bir amaç için deliler gibi çalışıyorlar. Sonunda da bu kadar ucuz insanların bu emeğe ihanet etmelerini ben gerçekten bir spor adamı olarak kabul etmiyorum.
Dediğim gibi bence bütün ülke de bu çocukların ne kadar gurur duyulacak bir performans sergilediklerini seyretmiştir. Bunun takipçisi olacağız.

“BU REZİLLİKLERİ KALDIRACAK TAHAMMÜLÜMÜZ YOK”

Daha da konuşacaktım ama bu çocukların emeğinin önüne benim sözlerim geçsin istemedim. İlerleyen günlerde bu konularda daha ağır mesajlar atacağımı herkesin, gerek FIBA Avrupa başkanının (ed. notu: Turgay Demirel), gerek FIBA’nın bilmesini isterim. Bu rezillikleri artık hiçbir ülkenin kaldıracak tahammülü yok.

“ÇOCUKLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”

Çocuklar ellerinden geleni yaptılar. O iki pozisyonda her şey olabilirdi. Ben sadece bütün çocuklarla gurur duyuyorum. Hepsi ellerinden geleni yaptılar. Dediğim gibi onlar bizim geleceğimiz. Önemli olan çocuklarımızın bu kürsüde olmaları ve bu performansı sergilemeleri. İnşallah bu başarılar bizi ve ülkemizi her zaman gururlandırır.

“FIBA’NIN UTANMASI GEREKİYOR”

Söz konusu pozisyonlarda kararların farklı olması durumunda neler yaşanabileceğini konuşan Türkoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Yani her şey olabilirdi. Sporda hiçbir zaman yüzde yüz kazanırdık garantisi veremezsiniz ama bir dönüş yakalamıştık ve iyi de hissediyorduk ama o şansı bizim elimizden aldılar.
Dediğim gibi bence FIBA’nın utanması gerekir. Bu hakemleri bir şekilde cezalandırması gerekir. Biz de bunun takipçisi olacağız. Yani bu kadar, bu çocukların geleceğini, kariyerlerini etkileyecek şeylerin bu kadar ucuz insanlar tarafından kolayca yapılmaması gerekiyor.

“ARKADAŞLARIMIZIN DESTEKÇİSİ OLACAĞIZ”

Daha önce de söyledim, gerek 20 yaş altı, gerekse 18 yaş altı takımlarımız bizi her zaman gururlandıran jenerasyonlarımız. Bu tip başarıların öncelikle onların kariyerlerine çok katkısı olacağına inanan birisiyim. İnşallah bu gelişimlerini kendi kulüplerinde de devam ettirirlerse inanıyorum ki onlar da kısa zamanda A Milli Takım’ın kadrosunda da kendilerine yer bulacaklardır. O yüzden biz Federasyon olarak, yönetim olarak her zaman bu arkadaşlarımızın destekçisi olacağımızı her fırsatta dile getiriyoruz. Yaptığımız yabancı kuralının da başlıca nedenlerinden biri budur. Bu tarz gelecek vaat eden sporcularımıza bir şekilde özellikle en iyi ligimizde onlara oynama fırsatı, şans bulma fırsatı için… Yaptığımız değişiklikler sonucunda inanıyorum ki bu çocuklar inşallah önce kendi kulüplerine, daha sonra da milli takımımıza uzun yıllar fayda sağlayacaklardır.