Ana sayfa Uluslararası Yeni Koç Ufuk Sarıca

Yeni Koç Ufuk Sarıca

A Milli Erkek Basketbol Takımımızın yeni başantrenörü başarılı basketbol adamı Ufuk Sarıca oldu.

Ufuk Sarıca ve Hidayet Türkoğlu

Başlangıç konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, “Değerli misafirler, basın toplantımıza hoş geldiniz. Öncelikle sevgili büyüğüm, Türkiye Basketbol tarihinin ve ulusal takımımızın unutulmaz oyuncusu, kişiliği ve spor adamlığı ile basketbol severlerin gönlünde taht kuran sevgili Ufuk Sarıca’nın A Milli Erkek Basketbol Takımımızın antrenörü olarak aramıza katılmış olmasını sizlerle paylaşmak ve kendisine hoş geldin demek istiyorum. Türkiye Basketbol Federasyonu olarak, ülkemizin her noktasına kulüpler, TV yayınları, sponsor desteği ve eğitim kurumlarımız aracılığıyla erişip basketbol kültürünü her yaştan sporsevere kazandırmayı hedefliyoruz. Bununla beraber Türkiye Basketbolunun sadece ülkemizde değil, küresel anlamda kalıcı başarılara imza atmasını arzu ediyoruz. İşimizi iyi yapmanın yanında sizlerin desteğinizin öneminin farkındayız. Bu kapsamda sadece federasyonumuzu oluşturan öğelerimiz değil, kulüplerimizden oyuncularımıza, antrenörlerimizden izleyicilerimize kadar tüm basketbol camiamızın desteğini alarak hareket etmek istiyoruz.”

Hidayet Türkoğlu

Deneyimli ekibinden övgüyle bahseden Türkoğlu:”Türkiye Basketbolunu hedeflerine kalıcı olarak ulaştırmak için açık, şeffaf ve tutarlı bir ilişki yürütüyoruz. Bugün karşınıza Türkiye Basketbol tarihinin en çok milli formayı taşımış en çok kupasını kaldırmış ve basketbola inanmış ekibi olarak çıkıyoruz. Genel Koordinatörümüz Ömer Onan, Milli Takımlar Direktörümüz Haluk Yıldırım, Milli Takımlar Menajerimiz Kerem Tunçeri, Milli Takımlardan sorumlu Yönetim Kurulu üyemiz Hüseyin Beşok ve Milli Takım antrenörümüz Ufuk Sarıca’nın katılımı ile bu yolda hedeflerimize ulaşmak üzere bir büyük adım daha atıyoruz.” dedi.

Gurur ve Heyecan Doluyum

A Milli Takım Başantrenörü Ufuk Sarıca da, “Bu görevden dolayı çok gururlu ve heyecanlıyım. Ülkemizde basketbol adamı olarak gelinecek en üst seviyeye geldim. Uzun yıllar sporcu olarak milli takıma hizmet ettim. Yardımcı antrenör ve başantrenör olarak görev yaptım. Kendi adıma ve ailem adına gururluyum. Önümüzde çok yoğun tempo olacak. EuroBasket 2017 ülkemizde yapılacak ve orada elimizdeki hazır kadroyla sahada olmak istiyoruz. Sonrasında 2019 Dünya Şampiyonası’nda madalya alabilmek ve hepimizin hayali olan 2020 Olimpiyat Oyunları’nda olmak bizim en büyük hedeflerimiz. Göreve geçiş sürecinde “Antrenörümüzün milli takımda görev yapmasından gurur duyarız” diyen Başkanımız Fikret Orman ve Beşiktaş camiasına teşekkür ederim. Birbirimizi kucaklayarak, sahada hiç vazgeçmeyen, karakteri olan bir takım olmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Başarılarla Dolu Bir Kariyer

3 Haziran 1972 doğumlu olan Ufuk Sarıca, oyunculuk kariyerine başladığı Anadolu Efes’te 1989-1999 yılları arasında forma giydi. 1999-2001 yıllarını Ülkerspor’da geçiren Sarıca, 2001-2002 sezonunda Pınar Karşıyaka ve 2002-2003 sezonunda da Darüşşafaka formaları terletti. Ufuk Sarıca, Beşiktaş’ta 2003-2004 sezonunu tamamlamasının ardından oyunculuk kariyerini noktaladı.

Oyunculuk kariyeri boyunca 6 kez Türkiye Ligi, 4 kez Türkiye Kupası, 3 kez Cumhurbaşkanlığı Kupası sevinçleri yaşayan Ufuk Sarıca, 1995-1996 sezonunda da Anadolu Efes formasıyla Koraç Kupası’nı kaldırdı.

Başantrenörlük kariyerinde 2011-2012 sezonunda Anadolu Efes’te görev yapan tecrübeli basketbol adamı, 2012-2016 yıllarında ise Pınar Karşıyaka’da görev yaptı. İzmir ekibi Pınar Karşıyaka ile 2013-2014 sezonunda Türkiye Kupasını kaldıran Sarıca, 2014-2015 sezonunda ise Türkiye Ligi şampiyonluğu sevinci yaşadı. 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanan Pınar Karşıyaka’nın başantrenörü olan Ufuk Sarıca ayrıca, 2012-2013 sezonunda yine İzmir ekibiyle EuroChallenge finali oynadı.

Tecrübeli antrenör Ufuk Sarıca, 2016-2017 sezonu başında Beşiktaş Sompo Japan ile anlaşmaya varmıştı.