Ana sayfa Uluslararası FIBA Dünya Şampiyonası Arjantin 39 yaşındaki Scola ile Bogdanovic’li Sıbistan’ı yıktı!

Arjantin 39 yaşındaki Scola ile Bogdanovic’li Sıbistan’ı yıktı!

Dünya Kupası'nda grup maçları sonrası oynanan ilk çeyrek final mücadelesinde yıldızlar takımı Sırbistan, Scola'nın Arjantin'ine mağlup oldu.

google-news-abone-olpng

Dünya Kupası’nda çeyrek final heyecanı Sırbistan ile Arjantin arasında oynanan mücadele ile başladı.

Kadrosunda Bogdan Bogdanovic, Jokic, Micic, Guduric, Bjelica gibi yıldızları barındıran tüm otoriteler tarafından Dünya Kupası’nda ABD ile birlikte favori gösterilen Sırbistan, 39 yaşındaki Scola’lı Arjantin’e 97-87’lik skorla mağlup oldu.

Arjantin bu sonuçla yarı finale yükselen ilk takım olurken, ABD ile Fransa arasında oynanacak mücadelenin galibi ile karşı karşıya gelecek.

SCOLA & CAMPAZZO FARK YARATTI

Mücadeleye Scola & Campazzo’nun harika ikili oyunuyla başlayan Arjantin skoru çok hızlı şekilde 12-4’e getirdi. Arjantin’in savunmadaki sert savunmasına karşı çift uzun ile hücum eden Sırbistan bol faul yaptırarak serbest atış çizgisine geldi. Sırplar çeyrek sonuna doğru Arjantin’i yakalasa da ilk periyot 25-23 Amerika ekibinin lehine tamamlandı.

ARJANTİN ÜÇLÜKLERLE MAÇA TUTUNDU

İkinci periyotta kenardan getirdiği oyunculardan katkı alan Arjantin, Lapprovitola’nın attığı sayılar ile ilk yarının bitimine 7 dakika kala skoru 36-28’e getirdi. Sırbistan’ın geri dönüş çabalarına her seferinde Arjantin’den üçlük ile yanıt gecikmedi. 1:44 kala Jokic ile farkı 5’e indiren Sırbistan’a yanıt 1:29 kala Patricio Garino’dan geldi. Son saniyelerde de Scola’nın serbest atışlarıyla skor 54-47’ye gelirken, çeyrek sonucunu Jokic’in turnikesi belirledi (54-49)

KIRAN KIRANA MÜCADELE

Üçüncü çeyrekte de kıran kırana mücadele olurken, Arjantin’de Campazzo’nun önderliğinde geçen hücumlara karşılık Sırbistan’da Bogdanovic üstün oyunuyla yanıt verdi. Sırbistan farkı tam tek topa indireceği sırada gelen teknik faul sonrası yeniden Arjantin farkı 7 sayıya çıkardı. Devamında Bjelica’nın üçlüğü ile skoru 66-64’e getirdi. Yine Bjelica’nın çaldığı topta Bogdanovic faulü alırken, iki serbest atışı da baskete çeviren Bogdan farkı tek sayıya indirdi. Çeyreğin son bölümünde ise iki takımda daha hızlı hücumlar yaparken, çeyrek 68-67 Arjantin üstünlüğü ile tamamlandı.

SCOLA’DAN DÖNÜŞE İZİN YOK

Mücadelenin son çeyreğine eski Fenerbahçeli Guduric’in üçlüğü ile başlayan Sırbistan öne geçmeyi başardı. Ancak Garino ve Campazzo ile yanıt vermekten gecikmeyen Arjantin hemen öne geçerek farkı 4 sayıya getirdi. Sırplar bunun üzerine mola alsa da mola sonrası işler kötüye gitmeye davam etti. Scola’nın etkili oyunuyla Güney Amerika ekibi farkı 9 sayıya kadar çıkardı. Bogdan Bogdanovic’in bulduğu sayılar ile Sırplar geri dönmeye çalışsa da Arjantin hiç geri adım atmayarak maçtan 97-87’lik skorla galip ayrılmayı başardı.

DECK’İN SMACI MAÇI BİTİRDİ

Mücadelede birden fazla kırılma anı sayabiliriz ancak en büyük kırılma Bogdanovic’in üçlüğü sonrası kendine gelen Sırbistan’a, Camapazzo’nun attığı sayı ve devamında Gabriel Deck’in çaldığı topu smaçla bitirmesi maçın son düdüğü oldu.

Mücadelenin istatistiklerine baktığımızda ise Arjantin’in 39 yaşındaki yıldızı Luís Scola 20 sayı, 5 ribaunt, 2 asist ile maçın yıldızı olurken, Facundo Campazzo 18 sayı, 12 asist, 3 top çalma ile ona eşlik eden isim oldu. Maçı bitiren smacı yapan Gabriel Deck ise 13 sayı, 8 ribauntluk katkı verdi.

Sırbistan tarafına baktığımızda ise Bogdan Bogdanovic 21 sayı, 4 ribaunt, 2 asist ile öne çıkarken, Nemanja Bjelica 18 sayı, 7 ribaunt, 2 asist,  Nikola Jokic 16 sayı, 10 ribaunt, 5 asist,  Vladimir Lucic 12 sayı, 3 ribaunt ile mücadeleyi tamamladı.