Ana sayfa Haberler Bogdanovic: NBA’in En Pahalı ve En İlgi Çekici Çaylağı

Bogdanovic: NBA’in En Pahalı ve En İlgi Çekici Çaylağı

Bu yazı ilk kez 19 Kasım 2017’de CBS Sports’ta yayınlanmıştır:

NBA tarihinin en çok para kazanan çaylağı 25 yaşında, World of Warcraft hayranı Sırp bir guard. Ligin en ilgi çekici takımlarından birinin en ilgi çekici oyuncularından biri olan oyuncuyu çoğu NBA sever hiç tanımıyor. Peki, kimdir bu Sacramento Kings’li Bogdan Bogdanovic?

Detroit uzunu ve internet fenomeni Boban Marjanovic, milli takımdan takım arkadaşının ne kadar iyi bir oyuncu olduğunun yanı sıra ne kadar değerli bir insan olduğunu da hemen size söyleyecektir.

“Herkes onun çok iyi bir oyuncu olduğunu biliyor,” diyor Marjanovic ve devam ediyor, “Ancak aynı zamanda onu kişisel olarak da tanıdığım için ne kadar harika bir karakteri olduğunu da size anlatabilirim. En önemli şeylerden biri parkedeki yeteneklerinin yanı sıra saha dışında da iyi bir insan olabilmektir.”

İstatistiklere bakıldığında NBA kariyerindeki ilk 26 maçında Bogdanovic’in 10 sayı 2.4 ribaunt 2.3 asist 1.1 top çalma yayın gerisinden %36.2 isabet oranı istatistikleri yakaladığı görülüyor. Sırp oyuncu çaylaklar arasında sayı ve asistte 9., top çalmada 5., üçlük yüzdesinde 8.sırada.

Ancak bir oyuncuyu gerçekten tanımak için basmakalıp sözlerden ve istatistiklerden çok daha fazlası gerekir. Şimdi Bogdanovic ve ona en yakınlarının sözleri ve videolarla birlikte asıl sorumuza cevap arayalım: Kimdir bu Bogdan Bogdanovic?

 

Bogdan Bogdanovic hak ettiğinden az değer gören bir yaratıcı…

EuroLeague’de geçtiğimiz sezon %43’le üçlük atıp kariyeri boyunca 108 EL maçında %37.6 isabet oranına sahip olan Bogdanovic, NBA’e iyi bir şutör damgasıyla gelmişti.

Ancak koçlarının ve takım arkadaşlarının ilk olarak dikkatini çeken yaratıcılığı ve oyun kuruculuğu oldu. Kings koçu Joerger, ay başında Milwaukee maçından önce “Bence çoğu zaman bir şutör olarak düşünülse de daha çok bir yaratıcı” sözleriyle oyuncusunun özelliklerini değerlendiriyordu.

109-104’lük mağlubiyetin ardından tecrübeli forvet Garrett Temple da koçuyla aynı değerlendirmede bulundu. “Geçen yıl takıma katıldığımda bana ‘muhtemelen önümüzdeki sezon takıma katılacak Bogdanovic diye bir oyuncumuz var’ demişlerdi. Şut atabildiğini biliyordum ancak bu kadar oyun kurabildiği ve ikili oyunları yönetebildiğine dair bir fikrim yoktu.”

Asist rakamları çok yukarılarda olmasa da 1 numara olmadığını göz önüne getirdiğimizde 2.3 asist hiç de fena bir ortalama değil. Vince Carter, genç takım arkadaşının nasıl oynaması gerektiğini bildiğini söylemişti.

Biraz daha detaya inecek olursak Bogdanovic’in Wilie Cauley-Stein’la iyi bir kimya yakaladığını ve uzun oyuncuyu potaya yakın noktalarda pozisyonu bitirebileceği şekilde topla buluşturduğunu görmemek imkansız. Bogdanovic’in 61 asistinin 20’si WCS’ye giderken Sırp guard genç uzuna en yakın isme 6 kez asist yapmış.

 

“Boş bırakırsanız Sacremento hanesine 3 sayı yazılacaktır”

NBA’deki ilk ayında yayın gerisinden 35’te 10 (%28.5) ile buz gibi başlayan Bogdanovic, o dönemden beri Avrupa’daki oranlarına daha yakın yüzdelerde atıyor.

18 Kasım’dan bu yana maç başına 4’ten fazla üçlük deneyip %40 ile isabet bulan Bogdanovic, bu performansıyla sezon genelinde %36’lara çıkarak çaylaklar arasında 8.sıraya yerleşti.

En büyük fark kısaca herkesin ondan sokmasını beklediği şutları sokuyor oluşu. İlk ay bomboş olduğu üçlüklerin sadece %33’ünü sokabilen Sırp oyuncu, sonraki bir ayda bu denemelerinin %50’sini çemberden geçirmeye başladı.

Şu günlerde onu boş bırakırsanız sonuç tabelada Sacramento hanesine yazılan 3 sayı olacaktır.

 

“Özgüveni çok yüksek All-Star olabilir”

NBA’e gelirken kendi çaylak sınıfınızdan 4 ya da 5 yaş daha büyük olup okyanus ötesinde büyük anlarda sahneye çıkmışsanız kendinize güveniniz olması daha kolay hale geliyor.

Yine de bu özgüven, Zach Randolph’un bile dikkatini çekmişse güven konusunda başka bir seviyeye çıktığınız çok açıktır. “Çocuk inanılmaz” diyor Randolph ve ekliyor, “Yani, yaptığı şeyler. Özgüveni çok yukarılarda. Potansiyelinin sınırı yok, bence bu ligde bir All-Star olabilir.”

NBA kariyerinin ilk ayını geride bıraktığı günlerde Yılın Savunmacısı Draymond Green’in üzerinden Golden State deplasmanında maçı kazandıran basketi atması hem özgüveni hem de yeteneklerini gösterme açısından sembolik bir andı. Kings için bu sezon muhtemelen o son toptan daha büyük bir an çıkması pek yüksek ihtimal değil.