Ana sayfa NBA Cedi: “LeBron’dan öğrendiklerimi herkese gösterme zamanı!”

Cedi: “LeBron’dan öğrendiklerimi herkese gösterme zamanı!”

NBA’deki milli yıldızımız Cedi Osman takımı Cleveland Cavaliers‘ın 2018-19 sezonu öncesi yaptığı medya gününde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Cavs‘de alacağı daha büyük rol, yeni sezon hedefleri, LeBron James’le yaptığı yaz antrenmanları, Kawhi Leonard ve Kevin Durant’le yaptığı çalışmalardan öğrendikleri, James’den aldığı liderlik dersleri, değişen şut mekaniğine Kyle Korver etkisi ve Collin Sexton’la oluşturacakları yeni ikili gündem maddeleriydi.

İşte Cedi’nin sorulara verdiği yanıtların tamamının Türkçe çevirisi:

“Yoğun bir yaz geçirdim. Birçok maça çıktım. Amerika’ya gidip geldim. Benim hayalim de bu takımda daha büyük bir role sahip olmaktı zaten. Bu nedenle çok çalıştım. Hazırım. Hep bu sezonu düşündüm. Geçen yıl mükemmel bir tecrübeydi. LeBron James’le yan yana NBA’de oynadım. Bir hayalin gerçekleşmesiydi. Şimdi dünyaya neler yapabileceğimi göstermek istiyorum.”

“LeBron’la Yaz Ligi için Las Vegas’a geldiği sırada beraber yemek yedik. Beni beraber çalışmamız için davet etti. Tabii ki kabul ettim. Milli takım ve çaylak geçiş programından sonra Los Angeles’ta buluştuk. İlk gün beraber çalıştık. İkinci gün Kawhi Leonard’la Kevin Durant’in bize katılacağını söyledi. Dünyadaki en iyi üç forvetle beraber çalışma ve onlardan öğrenme fırsatını elde ettim. Bunu asla unutmayacağım. Çocukken onları izler, bilgisayar oyunlarında onları kontrol ederdim. Muhteşem bir duyguydu.”

“Onlardan gördüğüm en önemli şey: Bütün çalışmalar hakkında ve sırasında benimle konuşmaları, yaptıklarımızı bana anlatmaları oldu. Belki çok basit bir şey ama gayet önemli.”

“LeBron’un gidişine üzüldüm. Sene içinde de bunu sordular ve üzüleceğimi söyledim zaten. Çünkü iyi bir ilişkimiz var, iyi arkadaş olduk. Bana sezon boyu çok yardımcı oldu. Beni kanatlarının altına aldı. Sürekli olarak, ne olursa olsun beni destekledi. Kötü oynadığım maçlardan sonra bile başımı dik tutmamı söyledi. Artık LeBron’dan öğrendiklerimi herkese göstermemin zamanı geldi. Bu meydan okumaya hazırım.”

“LeBron’un saha içi liderliğini ben anlatamam. Ama saha dışında çok iyi bir lider olduğunu da gördüm. Sürekli olarak takımı öne çıkarıp önemsedi. Takımın beraber zaman geçirmesi için yemekler düzenledi, bizi bir arada tuttu. Playoff’lar geldiğinde bambaşka bir havaya büründü. Herkesle tek tek ilgileniyordu. Bir çaylak olarak bana ya da Kyle Korver’a farklı davranmıyordu. Ondan öğrendiğim en önemli şey saha içinde ya da dışında bir lider olarak yapabileceğim her şeyi takım için yapmaya odaklanmak oldu.”

“Geçen sezonun başından bu yana takımdaki koçlarla beraber şutum üzerinde çalışıyorum. Kyle Korver bu çalışmaların önemli bir parçası. Ne zaman şut çalışsam beni izleyip benim için en doğrusunun ne olacağıyla ilgili beni yönlendirdi. Sadece çalışmalarda değil, onu izleyerek de çok şey öğrendim. Beraber de çok şut çalıştık. Benim şut mekaniğimin gelişmesinde büyük katkısı oldu.”

“Collin Sexton’la beraber Yaz Ligi’nde ve ayrıca milli takımda oyun kurucu olarak oynadım. Bazen daha kısa oyuncuları savunmakta zorlandım. Ama artık bu konuda çok rahatım. Geçen sezon da Koç Lue topu getirmemi istemişti. Artık buna alıştım.”

“Kawhi ve KD sahaya geldiğinde çok gergindim. KD’yle çalışmaya başladık, ilk önce şut atıyorduk. İlk şutlarımın hepsi kısa düştü. Bana sürekli biraz daha yukarıdan şut atmamı söyleyip durdu. Ben de çok heyecanlı olduğum için yapamadığımı söyledim. O yine de tekrarladı. Ama yine de benim için çok güzel bir andı. Çok basit bir şey belki ama bana bunu söylemesi çok güzeldi. Daha sonra Kawhi ve LeBron da bana tavsiyeler verdiler. Hepsi benim için çok önemli.”

“Vegas’ta buluştuğumuz zaman LeBron’la önce karşılıklı neler yaptığımızı konuştuk. Uzun süredir görüşmemiştik. Sonrasında Türkiye’ye döndüğümde ona mesajla haber vermemi söyledi. Sonrasında sürekli mesajlaşarak haberleştik. LA’de tekrar onu görmek, beraber tekrar parkede olmak beni çok mutlu etti.”

“Collin Sexton’la beraber çalışmalarımız çok güzeldi. Onun oyun tarzını sevdim. Hızlı basketbolu seviyor ve yüksek bir enerjiyle oynuyor. Bu açıdan aynı tipte iki oyuncuyuz. İyi bir ilişkimiz var. Hücumda ve savunmada insanlara iyi bir ikili olacağımızı göstermek için çok fırsatımız olacağını umuyorum.”