Ana sayfa NBA “Doncic, gelmiş geçmiş en iyi beyaz oyuncu”

“Doncic, gelmiş geçmiş en iyi beyaz oyuncu”

Eski NBA oyuncularından Rony Seikaly, yaptığı açıklamada Mavericks'in genç yıldızı Luka Doncic'in gelmiş geçmiş en iyi beyaz oyuncu olduğunu iddia etti.

Eski NBA oyuncularından Rony Seikaly, yaptığı açıklamada Mavericks’in genç yıldızı Luka Doncic’in gelmiş geçmiş en iyi beyaz oyuncu olduğunu iddia etti.

TalkBasket.net’e açıklamalarda bulunan Rony Seikaly, Luka Doncic’in Lary Bird’ün modern versiyonu olduğunu ifade etti.

“DONCIC GİBİS MİLYONDA BİR GELİR”

Doncic’in milyonda bir gelecek bir yetenek olduğunu söyleyen Seikaly, şöyle konuştu:

Luka Doncic, milyonda bir gelir. Avrupalı olup olmadığına bakılmaksızın, şimdiye kadar oyunu oynamış en iyi beyaz oyuncu olduğunu düşünüyorum. Net. Larry Bird 2.0 diyebilirim. Bana göre LeBron James, Magic Johnson 2.0’dir ve Luka Doncic de, Larry Bird’ün oynayış tarzının daha modern versiyonu. Ondan bir basketbol oyuncusu ve saf bir yetenek olarak bahsediyorum, galibiyet ve şampiyonluk açısından değil.

“EN İYİ OYUNCU TARTIŞMASINA GİREBİLMESİ İÇİN…”

Ancak Doncic’i ‘en iyi oyuncu’ tartışmalarına sokmak için Larry Bird gibi birden fazla kere takımını şampiyon yapması gerektiğini söyleyen Seikaly şu ifadeleri kullandı:

Ama, onu en iyi oyuncu olma tartışmalarına sokmanız için, Larry Bird’ün yaptığı gibi birden fazla şampiyonluğu olması gerekecek. Bu tartışmalara girebilmesi için, 4-5 şampiyonluk kazansa iyi olur. Bu, onu dünyanın en iyi oyuncusu olarak garantiler. Bence Luka, Bird’ün ve Pete Maravich’in bir kombinasyonu.

“DONCIC’İN YETENEĞİNİ KÜÇÜMSEDİLER”

Ayrıca Doncic’in Avrupa’dan geldiği için yeteneğinin küçümsendiğini ifade eden Seikaly, TV yorumcuları, uzmanlar ve scoutların onu küçümsemesinin sebebini şöyle açıkladı:

Bu anlaşılabilir bir durum, çünkü liglerinde süperstar olmuş tüm Avrupalı oyuncular, NBA’de o kadar etkili olmamışlardı. Pau Gasol hem Avrupa’da hem de NBA’de etkiliydi, ancak Larry Bird gibi, dünyanın en iyi basketbolcularından biri olarak aynı kategoride bahsedilmiyor. Luka Doncic’in Real Madrid için oynadığını duyduğumda, ben bile ilk seferinde ‘Avrupa’da oynuyor’ demiştim. Madrid’le Euroleague şampiyonu olduğunda, ‘Vay canına, bu çocuk gerçekten çok iyi! NBA’de ne yapacak merak ediyorum.’ demiştim. Sonra lige geldi ve tıpkı Avrupa’da oynadığı gibi oynamaya başladı, hatta daha da iyi oynadı. Oyun ona çok kolay geliyor. Onu kimin savunduğuna bakmaksızın, kendisini ayarlıyor. Luka, Euroleague’de 30 sayı ortalama yakalamak isteseydi, bunu yapmış olacağına inanıyorum. Avrupa’da farklı bir basketbol oynanıyor. Orada boş şut imkanı yakalamak için 2-3 pas vermeniz gerekirken, NBA’de daha çok bire bir oynayabiliyorsunuz.