Ana sayfa Avrupa FIBA, Kadınlar Avrupa Ligi sezonu formatı değiştirdi

FIBA, Kadınlar Avrupa Ligi sezonu formatı değiştirdi

FIBA Avrupa Kurulu, Kadınlar Avrupa Ligi (EuroLeague) 2020-21 sezonu için format değişikliğini onayladığını açıkladı.

FIBA WOMEN

google-news-abone-olpng

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Avrupa Kurulu, Kadınlar Avrupa Ligi (EuroLeague) 2020-21 sezonu için format değişikliğini onayladığını açıkladı.

Açıklanan bilgiye göre FIBA, normal sezonda daha kısa formatıyla dörderli gruplarda ve iki ayrı merkezde oynanacağını bildirdi.

FIBA’dan yapılan açıklama şu şekilde:

• Elemeler 28 veya 29 Ekim 2020’de tek maç üzerinden, tek bir merkezde oynanacak;

• Normal sezon yeni ve daha kısa formatıyla dörderli dört grupta oynanacak;

• Normal sezon gruplarının her biri, iki ayrı merkezde oynanacak. Gruplarda yer alan her kulüp her merkezde üç maç olmak üzere toplamda 6 normal sezon maçı oynayacak;

• Normal sezonun ilk merkezindeki grup maçları 29 Kasım – 5 Aralık 2020, ikinci merkezindeki grup maçları ise 17-23 Ocak 2021 tarihlerinde oynanacak;

• Gruplarını ilk iki sırada tamamlayan takımlar çeyrek finale yükselirken, üçüncü sırada bitiren takımlar, takvim kısıtlamaları nedeniyle, Kadınlar Avrupa Kupası’na (EuroCup) katılamayacak;

• Çeyrek finaller, ayrı bir merkezde, iki grupta iki maç üzerinden oynanacak ve kazananlar Dörtlü Final’e yükselecek;

• Çeyrek finaller 14-20 Mart 2021 tarihlerinde oynanacak.
Yeni müsabaka formatına uyum sağlamak için, sekiz kulüpten oluşan iki grup Kadınlar EuroLeague kurasındaki sıralamaya göre yeniden düzenlendi. Mevcut sekiz takımlık gruplarda 1, 4, 5 ve 8’inci sırada yer alan kulüpler; 2, 3, 6 ve 7 numaralı kulüplerle eşleşecek şekilde bir araya getirildi.

Kadınlar EuroLeague’de gruplar şu şekilde:

Grup 1: Dynamo Kursk (Rusya), Nadezhda (Rusya), Perfumerias Avenida (İspanya), DVTK Miskolc (Macaristan)/İzmit Belediyespor eşleşmesinin galibi

Grup 2: ZVVZ USK Prag (Çekya), Fenerbahçe, LDLC Asvel Feminin (Fransa), VBW Arka Gdynia (Polonya)

Grup 3: UMMC Ekaterinburg (Rusya), Famila Schio (İtalya), TTT Riga (Letonya), Spar Girona (İspanya)/ ACS Sepsi (Romanya) eşleşmesinin galibi

Grup 4: Sopron Basket (Macaristan), Bourges Basket (Fransa), Galatasaray, Basket Landes (Fransa)”