Ana sayfa NBA Harden’ın gother step’i kurallara geçti!

Harden’ın gother step’i kurallara geçti!

NBA Yönetimi, son toplantısında kadrolar ve ayartma konusu dışında hatalı yürüme ile ilgili de düzenleme yaptı.

NBA’de şimdiye dek steps sayılan “gother adım” resmen tanımlanan bir adım olarak düzenlenirken, kadrolar ve ayartmayı içeren de kural değişikliği de NBA yönetim kurulu tarafından onaylandı.

NBA kural kitabında bazı kural değişkiliklerine gidildi. Hatalı yürüme bölümüne yeni bir bölüm ekleyen NBA Yönetimi, kuralın içeriğini değiştirmedi ancak yazılan ve uygulanan kurallar arasındaki farkı ortadan kaldıracak hamle yaptı.

GATHER STEP RESMEN TANIMLANDI

Bundan sonraki süreçte, NBA kural kitabında tanımlanmaya “gather step” resmen tanımlanan bir bölüm olarak karşımıza çıkacak.

Goher adım nedir, bunu Harden’in son hamlesine bakarak anlayabiliriz:

Oyuncunun topu dripling bitiminde son kez sektirdikten sonra henüz topun kontrolünü tamamen sağlamadan önce attığı tek adım

JAMES HARDEN’A TEŞEKKÜR ETMELERİ GEREKİYOR

Ayrıca kural kitabında ‘gather’ durumunun gerçekleşmesinin ardından atması gereken adımlar hakkında da düzenleme yapılacak. Bu yeni kural için taraftarlar Houston Rockets’in yıldızı James Harden’a teşekkür etmesi gerekiyor.

NBA yönetimi sadece ‘gather’ konusunda değil, maçlar öncesinde kadrolarını 30 dakika öncesinden bildirmelerini isteyecek. Bu kural daha önce 10 dakikaydı. Ancak kuralda oyuncu sakatlanırsa, ya da sakatlığı kötüleşirse oyunucuyu değiştirme hakkına sahip olacak.

NBA Yönetimi’nin bir başka değindiği konu da oyuncuları ayartma ve maaş sınırı oldu. Yönetim bu konuda daha sıkı önlemlerin alınacak bir paketi onayladı.