Ana sayfa Uluslararası FIBA Dünya Şampiyonası Japonya Olimpiyatlara doğrudan katılacak!

Japonya Olimpiyatlara doğrudan katılacak!

Japonya Basketbol Milli takımı Tokyo’da düzenlenecek 2020 Olimpiyat oyunlarına doğrudan katılma hakkı elde eti.

FIBA Merkez Yönetim Kurulu, Fildişi Sahili’nin Abican şehrinde düzenlenen toplantısında, Japonya’nın erkek ve kadın milli takımlarına Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda basketbol ve 3×3 basketbol turnuvalarına doğrudan katılım hakkı verdi.

Karar, Japon Basketbol Birliği’nin (JBA) çeşitli sportif gereksinimleri karşıladığını doğrulayan müraacatına dayanarak verildi.

FIBA’dan yapılan açıklamaya göre; erkek ve kadın A Milli Takım düzeyindeki başarılar, B. Lig’in yenilemesi (en üst düzey yerel erkekler ligi) ve tarihte ilk defa birden fazla ülkenin ortaklaşa olarak düzenleyeceği FIBA 2023 Basketbol Dünya Kupası’nın ev sahiplerinden biri olan (Filipinler ve Tayland ile birlikte) Japonya’da basketbol alanında son yıllarda sürekli olarak olumlu gelişmeler yaşandı.

Japonya, ayrıca, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) onayına tabi olarak verilen FIBA Merkez Yönetim Kurulu’nın kararı ile, Tokyo 2020’deki 3×3 basketbolunda hem erkekler, hem kadınlarda mücadele edecek. Japonya’nın 3×3 erkek takımı şu anda dördüncü, kadın takımı ise 8’inci sırada bulunuyor (30 Mart 2019). Ayrıca, 7 yıldır bir 3×3 Dünya Turu etkinliğine ev sahipliği yapan Japonya, bu yıl 2-3 Kasım’da Utsunomiya’da Dünya Turu finaline ev sahipliği yapacak.