Ana sayfa NBA Lebron 25 saniyede asgari ücretlinin bir yıllık maaşını kazanıyor!

Lebron 25 saniyede asgari ücretlinin bir yıllık maaşını kazanıyor!

NBA’in kuşkusuz en büyük yıldızlarından LeBron James, Los Angeles Lakers’a 4 yıllığına tam 154 milyon dolarlık imza attı.

Bu dudak uçuklatan rakam asgari ücretli bir çalışan için ne anlama geldiğini birlikte ibretle okuyacağız.

BBC’nin yaptığı araştıma haberine göre rakamlar şu şekilde:

NBA takımları play-off maçları hariç bir sezonda 82 maç yapıyor. Maçlar ise 48 dakika. Bu da 33 yaşındaki LeBron’un sakatlık ya da başka bir sorun olmazsa normal sezonda 3.936 dakika oynayabileceği anlamına geliyor.

Her şey yolunda gider ve LeBron tüm maçlara çıkarsa bir dakikada elde edeceği gelir 9.781 dolar olacak. Türkiye’de çalışan bir asgari ücretlinin aylık geliri 1603 TL, yıllık net geliri ise 19.236 TL.

Dolar bazında yıllık asgari ücret ise 4.172 dolara tekabül ediyor. Bu da LeBron’un bir yıllık asgari ücret gelirini sahada geçirdiği 25,5 saniyede kazanacağı anlamına geliyor.

Türkiye’de çalışan bir kişinin LeBron’un bir dakikada elde ettiği geliri bir yılda kazanabilmesi için aylık maaşının 3.700 TL olması gerekiyor.

Ancak bu tutarlar sadece LeBron’un imzaladığı kontratla elde edeceği kazanç.

Yıldız oyuncunun sponsorluklardan veya forma satışlarından elde edeceği gelirlerin Los Angeles gibi büyük bir pazarda çok daha yüksek düzeylere ulaşabileceği tahmin ediliyor.

(Kaynak: BBC)