Milliler Çekya’ya mağlup olarak turnuvaya veda etti!

FIBA Dünya Kupası E Grubu 3. maçında Çekya'ya 76-91'lik skorla mağlup olan millilerimiz grubu üçüncü sırada tamamlayarak üst tura yükselemedi. 

google-news-abone-olpng

FIBA Dünya Kupası E Grubu 3. maçında Çekya’ya 76-91’lik skorla mağlup olan millilerimiz grubu üçüncü sırada tamamlayarak üst tura yükselemedi.

Grubundaki ilk maçında Japonya’yı 86-67 mağlup eden 12 Dev Adam, ikinci karşılaşmada ise ABD’ye 93-92 mağlup olmuştu. Bugün gelen Çekya yenilgisi ile millilerimiz grubu 2 yenilgi, 1 galibiyet 3. sırada tamamladı.

YUMUŞAK KARNIMIZI BULDULAR

Mücadeleye hızlı başlayan millilerimiz Cedi ve Semih’in sayılarıyla 9-4 öne geçti. Auda’nın oyuna girmesiyle pota altındaki tamamen kendi lehine çeviren Çekya, ilk çeyreğin bitimine 3 dakika kala öne geçti. Çeyrek sonunda yumuşak savunma, kötü hücum yapan millilerimiz ilk periyodu 22-16 geride kapattı.

İkinci periyoda enerjili başlayan millilerimiz, farkı 2 sayıya kadar düşürdü ancak Çekya, mola sonrası toparlanarak farkı yeniden 7 sayıya çıkardı. Millilerimiz Furkan’ın üçlükleri ile ayakta dursa da Schilb’i savumada durduramayınca fark 9 sayıya kadar çıktı. Son bölümde çok sayıda serbest atış atılırken, Çekya ilk yarıyı 43-35 önde tamamladı.

MOLA SONRASI ÇEKYA FIRTINASI

Üçüncü çeyreğe de ikinci çeyrekteki gibi hızlı başlayan 12 Dev Adam, Melih’in üst üste attığı sayılar ile 8-0’lık seri yaparak Çekya’yı 53-53’te yakaladı. Çekya bir mola kullanarak dönüşte fırtına gibi üzerimize geldi. Yüzdeli atan farkı 11 sayıya kadar çıkardı. Üçüncü çeyreğin sonunda farkı 6 sayıya indiren millilerimiz mücadelenin final periyoduna 66-60 geride girdi.

ÇEKYA HER ÜÇLÜĞE YANIT VERDİ

Son çeyreğe üçlükler ile başlayan ay-yıldızlılar, her üçlük sonrası karşılık gelince fark 6 sayıdan aşağı inmedi. Her attığımız üçlüğün karşılığının gelmesi millilerimizde moralleri de bozunca çöküş kaçınılmaz oldu. Çekya bu bölümün ardından millilerimize oyun üstünlüğünü kabul ettirdi. Dengesiz hücumlarına maç sonuna kadar devam eden 12 Dev Adam mücadeleden 91-76 mağlup ayrıldı.

Milli takımımızda Cedi Osman 24 sayı, 3 ribaunt, 3 asist ile maçın en skoreri olmasına karşın galibiyet için yeterli olmazken, Furkan Korkmaz 16 sayı, 4 ribaunt, Melih Mahmutoğlu ise 14 sayı ile mücadeleyi tamamladı. Japonya ve ABD maçının kahramanı Ersan İlyasova ise 0/10 atarak büyük hayal kırıklığı yaşattı. Ersan yalnızca serbest atışlardan sayı bulurken, maçı 6 sayı ile tamamladı.

Çekya tarafına baktığımızda ise Vojtech Hruban 18 sayı, 4 ribaund, Ondrej Balvin 17 sayı, 11 ribaund ile double-double yaparak galibiyeti getiren isimler oldu.

MİLLİLER KLASMAN MAÇINA ÇIKACAK

Çekya mağlubiyetinin ardından E Grubu’nu 4 puanla 3’üncü sırayı alan millilerimiz, 17-32 klasman maçı oynayacak. Dongguan’da oynanacak klasman karşılaşmalarında E Grubu’nun 3 ve 4’üncüleri, F Grubu’nu 3 ve 4’üncü sırada tamamlayan takımlarla O Grubu’nda bir araya gelecek.

E Grubu’nda alınan puanlar buraya taşınacak. O Grubu maçlarında takımlar ilk grup sürecinde karşılaşmadıkları ekiplerle maç yapacak. Oynanacak maçların sonucunda, FIBA’nın resmi basketbol kurallarına göre, gruplarını ilk sırada bitiren takımlar 17-20, ikinciler 21-24, üçüncüler 25-28 ve dördüncüler ise 29-32 sıralarına yerleşecek.