Ana sayfa NBA NBA Koronavirüs’ten dolayı 1 Milyar Dolar kayba uğrayabilir

NBA Koronavirüs’ten dolayı 1 Milyar Dolar kayba uğrayabilir

NBA Yönetimi'nin Covid-19 sebebiyle ligi askıya alma kararı sonrası, NBA'de ekonomik olarak sıkıntılı bir süreç yaşanacak.

NBA Koronavirüs'ten dolayı 1 Milyar Dolar kayba uğrayabilir

Utah Jazz’li Rudy Gobert’in koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından NBA Yönetimi, ligi askıya almıştı. Bu askıya alınma kararı sonrası ekonomik olarak sıkıntılı bir süreç yaşanacak.

Sezon başında Houston Rockets Genel Menajeri’nin sosyal medyadan yaptığı bir paylaşım sonrası Çin ile NBA arasında büyük gerginlikler yaşanmış ve NBA’in gelir kaybına uğraması bekleniyordu.

Ancak gelinen süreçte Covid-19 salgını sebebiyle, NBA’in çok daha büyük bir gelir kaybı yaşaması bekleniyor.

Washington Post’tan Ben Golliver’ın yaptığı habere göre, eğer 2019-20 sezonu Covid-19 salgını sebebiyle iptal edilirse, NBA’in zararı 1 milyar doları bulacak. NBA, son 10 yılda maddi kazancını büyük ölçüde artırmıştı. Bu virüs sebebiyle oyuncular maaşlarının bir bölümünü de alamayabilir.

1 milyar dolarlık gelir kaybı elbette takımların maaş bütçesini de etkileyecek. Salgın sebebiyle NBA daha önce hiç yaşamadığı bir deneyim ile karşı karşıya. Bu duruma ne kadar hazırlıklı oldukları ise bir başka tartışma konusu olarak önümüzdeki günlerde tartışılır.

Son 35 yıla baktığımızda NBA’de yalnızca 2 kez üst üste maaş sınırında gerileme yaşanmıştı.

NBA başkanı Adam Silver, sağlık çalışanları ile NBA Yönetimi’nin bir araya gelerek sezonun devam ettirilip ettirilmeyeceği ile ilgili karar vereceklerini açıklamıştı.

Sezonun iptal edilmesi, bilet gelirlerinin kaybıyla NBA’de yeni sezonun ne zaman başlayabileceği, ya da geçmiş yıllarda gördüğümüz Lokavt sürecine doğru bir yol olur mu? Bu durum ilerleyen zamanlarda belli olacak.