Ana sayfa NBA NBA’de 3 maç ertelendi: Oyuncular sahaya çıkmama kararı aldı

NBA’de 3 maç ertelendi: Oyuncular sahaya çıkmama kararı aldı

NBA'de bu gün oynanması beklenen 3 maç, oyuncuların yaşanan ırkçılığa dikkat çekmek için aldıkları sahaya çıkmama kararı ile ertelendi.

nbaboykot

ABD’de yaşanan ırkçılık ve son olarak Jacob Blake isimli siyahi vatandaşın polis tarafından sırtına 7 el ateş edilerek felçli kalmasına sebep olunmasının ardından ABD’de boykot ve ırkçılık karşıtı hareketler baş gösterdi. NBA ve diğer organizasyonlarda boykot kararı alındı.

NBA Play-Off’unda bu gün oynanaması beklenen 3 maç takımların aldığı boykot kararı ile iptal edildi. Milwaukee Bucks – Orlando Magic, Houston Rockets – Oklahoma City Thunder ve LA Lakers – Portland oyuncuları aldıkları karar ile sahaya çıkmayacaklarını açıkladılar.

NBA yönetimi ise Jacob Blake için yapılan bu boykot açıklamasının ardından bu geceki maçların ertelendiğini duyurdu.

Milwaukee Bucks – Orlando Magic basketbolcularının aldığı boykot kararı dünya genelinde büyük ses getirirken hemen ardından Houston Rockets – Oklahoma City Thunder basketbolcularının da boykot kararı aldıkları açıklandı. LA Lakers – Portland oyuncularıda sahaya çıkmayarak boykot kararı aldıklarını açıkladılar.

NBA takımlarının yaptığı bu boykot Amerika’da diğer organizasyonlar tarafından da devam ettirildi. Kadın basketbolunun en üst seviyesi WNBA, Ulusal Beyzbol Ligi (MLB) ve Ulusal Futbol Ligi’nde (MLS) de boykot kararları açıklandı.

Los Angeles Lakers’ın yıldız oyuncusu LeBron James dün gece kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Değişim istiyoruz, bıktık” sözlerini kullandı. James’in yaptığı bu paylaşım büyük destek topladı.