Ana sayfa Ekstra NBA’de forma giymiş Türk basketbolcuların hangilerini tanıyorsun?

NBA’de forma giymiş Türk basketbolcuların hangilerini tanıyorsun?

NBA'de forma giymiş Türk basketbolcular
Dünyanın en iyi takımlarını karşı karşıya getiren, en büyük basketbol organizasyonu NBA’de 3’ü aktif olmak üzere toplam 10 Türk basketbolcu boy gösterdi. 

Dünyanın en büyük basketbol organizasyonunun NBA olduğu, tüm basketbol camiası tarafından kabul görüyor. Peki, NBA’de forma giymiş Türk basketbolcular, hangilerini tanıyorsun?

Bu büyük organizasyonun bir parçası olarak her yıl oyuncu seçmeleri (Draft) yapılıyor.

Ligi son sırada bitiren takımın 1. tur, 1. sıra draft hakkı bulunuyor. Ancak oyuncu takaslarıyla draft haklarını da takımlar satabiliyor.

Türk basketbolunun yetiştirdiği 10 Türk basketbolcu NBA’de şimdiye dek forma giydi. Şuan ise Cedi Osman, Furkan Korkmaz ve Ersan İlyasova NBA’de aktif olarak basketbol oynuyor. Ömer Aşık ise sakatlığı sonrası serbest olsa da ileride yeniden NBA’de şans bulacağını düşünüyoruz.

Mirsad Türkcan

Listemizin en başında NBA’de Mirsad Türkcan geliyor. NBA’de forma giymiş Türk basketbolcular arasında ilk olma unvanına sahip olmasıyla, ondan sonra NBA’e gidecek olan oyunculara öncülük eden, ülke basketbolunun yetiştirdiği en güzide basketbolculardan bir tanesi.

1998 NBA Drafları’nda Mirsad Türkcan Houston Rockets tarafından 1. tur 18. sıradan draft edildi.

Ancak Mirsad Amerikan basketboluna adapte olmakta zorluk çekti NBA serüveni kısa sürdü, 1999-2000 sezonunda New York Knicks ve Milwaukkee Bucks formaları giyerek NBA kariyerine son verdi.

Hidayet Türkoğlu

Efes Pilsen altyapısından yetişerek 2000 yılında NBA Draftları’na katılan ve burada 1. tur 16. sıradan Sacramento Kings tarafından seçilen Hidayet Türkoğlu, Türkiye’de Hido, ABD’de Hedo olarak anıldı. 15 yıl boyunca ülkemizi dünyanın en büyük organizasyonunda temsil etme başarısı gösterdi.

Önce Kings formasını giymesinin ardından San Antonio Spurs’da  da bir yıl forma giyen Hidayet, 2004 yılından 2009 yılına kadar Orlando Magic’de oynadı. 2008’de 19,5 sayı, 5,7 ribaund ve 5 asist ortalamasıyla en çok gelişme kaydeden oyuncu (MIP) ödülüne layık görüldü

2009 yılında, takımıyla NBA finaline kadar ulaştı, ancak Magic, Los Angeles Lakers’e 4-1 ile şampiyonluğu kaybetti. 2009 yılı yazında Toronto Raptors ile 5 yıllığına toplam 53 milyon dolarlık bir kontrat imzalayarak NBA’de en fazla para kazanan Türk oyuncu unvanını kazandı. 2010-11 NBA sezonunun başında Phoenix Suns takımına transfer olduktan kısa bir süre sonra Orlando Magic’e takas oldu ve 2015 yılında emekli olduğunu açıkladı.

Mehmet Okur

Ülke basketbolunun yetiştirdiği en önemli basketbolculardan Mehmet Okur, NBA All-Star’da forma giyen ilk ve tek basketbolcu olma unvanını taşıyor. Aynı zamanda NBA’de şampiyonluk yüzüğü takan ilk ve tek basketbolcu olma unvanını da taşıyor.

Detroit formasını 2 sezon terleten Memo, burada oynadığı ilk sezonda Doğu Konferans’ı finallerinde mücadele etti. İkinci sezonunda ise kariyerindeki ilk ve tek şampiyonluk yüzüğünü elde etmeyi başardı.

Şampiyonluğun ardından kontratı biten Okur, 2004-05 sezonunda Utah Jazz ile 50 milyon dolarlık bedelle 6 yıllık anlaşma imzaladı.

2007 yılında Steve Nash’in son anda sakatlanmasının ardından NBA All-Star Batı Konferansı kadrosuna dahil edildi. Memo bu karşılaşmada 4 sayı, 2 ribaunt, 1 asist ile mücadele etti. Türk basketbolcular içerisinde All-Star’a seçilen ilk Türk basketbolcu olmayı başardı.

Memo’nun NBA kariyerinin büyük bölümünü Jazz formasıyla geçirirken, Indiana Pacers maçında 43 sayı bularak kariyer rekoru kırmayı başardı.

2011 yılına gelindiğinde ise New Jersey’e takas olan Memo, basketbolunun son dönemlerine gelmişti. 2012 yılında ise Portland’a gittikten sonra serbest bırakıldı ve takım bulamadı. 8 Kasım 2012 yılında da basketbolu bıraktığını açıkladı.

İbrahim Kutluay

NBA’e çok geç sayılabilecek bir yaşta giden İbrahim Kutluay, Seattle SuperSonics ile sözleşme imzaladı. 2004 yılından 2005 yılına kadar yalnızca 5 maçta forma giyen Kutluay, takımı tarafından sözleşmesi fesh edildi ve tekrardan Avrupa’ya geri döndü.

Ersan İlyasova

Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur’un ardından NBA’de en fazla süre forma giyen Türk basketbolcu olan Ersan İlyasova 2005 yılında NBA Drafları’nda 2. tur 36. sıradan seçildi.

İlk sezonunda NBA Development League’inde Tulsa 66ers forması giydi. 2006-07 yılında Bucks kadrosuna dahil edildi, çaylak sezonunda 14.7 dakika süre alırken, 6.1 sayı, 2.9 ribaunt ortalaması yakaladı.

2007 yılında İspanyol ekibi Barcelona’ya trasnfer olan İlyasova 2 yıl Avrupa’da forma giydi. Burada forma giydiği ikinci sezonunda gösterdiği performans ile NBA takımlarının dikkatini çeken yıldız basketbolcu yeniden 2009 yılında Milwaukee Bucks’a geri döndü.

2011 yılında NBA’Dde yaşanan lokavt döneminde Anadolu Efes’e lokavt bitene kadar transfer olan Ersan, burada 8 maçta forma giydi ve Euroleague’de 9.5 sayı, 5.5 ribaunt ortalaması yakalamayı başardı.

Lokavtın sona ermesinin ardından yeniden Milwaukee’nin yolunu tutan yıldız oyuncu 2014-2015 sezonunun sonuna dek bu takımda kariyerini sürdürdü.

Devamında Detroit Pistons (2015-2016), Orlando Magic (2016), Oklahoma City Thunder (2016), Philadelphia 76ers (2016-2017), Atlanta Hawks (2017) ve son olarak yeniden Milwaukee Bucks’a geri döndü. Şuan bu takımda kariyerine devam ediyor.

Ömer Aşık

Fenerbahçe Ülker formasıyla geçirdiği sezonun ardından NBA Draftları’na katılan Ömer Aşık, 2. tur 36. sıradan Portland Trail Blazers tarafından draft edildi ancak hiç forma giymeden Nuggets, Blazers ve Bulls arasında gerçekleşen üçlü bir takas sonrası Chicago Bulls’a geçti.

2010 yılına gelindiğinde Chicago Bulls ile 2 yıllık sözleşme imzalayarak ABD’nin yolunu tuttu. Çaylak sezoununda forma giydiği 82 müsabakada ortalama 2.6 sayı, 3.5 ribaunt ortalama yakalamayı başardı.

2011-12 sezonunu da Ömer, Bulls forması ile geçirirken, ortalama 14.7 dakika şans buldu, 1.2 sayı, 5.3 ribaunt, 0.5 asist ortalaması ile sezonu tamamladı.

2012 yılından 2014 sezonu sonuna kadar Rockets forması giyen Aşık, Rockets’e 3 yıllık 25.1 milyon dolarlık sözleşme imzaladı. Eski takımı Bulls’un ise sözleşmeyi karşılayarak Ömer’i takımda tutma hakkı bulunuyordu.

İlk sezonu Rockets’de iyi geçmesine karşın, ikinci sezona gelindiğinde yıldız oyuncu Dwight Howard’ın takıma katılmasıyla Ömer’in süresi azaldı. Ömer bu durumdan rahatsız olarak takasını istedi ancak Houston bunu kabul etmedi. Aralık ayına gelindiğinde dizinden sakatlanan Ömer, 2 ay süren sakatlık ile boğuştu. Sezonun sonlarında Howard’ın sakatlanmasıyla formasına kavuşan milli basketbolcu Nets maçında 12 sayı, 23 ribaunt ile kariyer rekoru kırmayı başardı. Nuggets maçında da 18 sayı, 23 ribaunt ile rekorunu geliştirdi. 2013-14 sezonunda 48 maça çıkan Ömer 5.8 sayı, 7.9 ribaunt ortalamasıyla normal sezonu tamamladı.

Sezonun sona ermesiyle New Orlans’a gitti 2014 yılından 2018 yılına kadar bu formayı terletti ancak son 2 sezonunda ciddi sakatlıklar yaşayarak sezonların büyük bölümlerini sakatlıklar ile boğuşarak geçirdi.

2018 yılında kariyerinin başladığı Chicago’ya geri döndü ancak sakatlıklar onu bırakmadı ve 2018 Ekim ayında Bulls Ömer’i serbest bıraktı.

Semih Erden

NBA seçmelerine 2008 yılında giden ve 2. tur 60. sıradan draft edilen Semih Erden, 2010 yılına dek Fenerbahçe’de forma giymeye devam etti.

Dünya Şampiyonası’nda Türk milli takımıyla ikincilik yakalamasının arında Boston Celtics ile 1+1 yıllık sözleşme imzaladı.

Celtics’in uzunları Shaquille O’Neal, Kendrick Perkins ve Jermaine O’Neal’ın yanında pek forma şansı bulamazken, hepsi birden sakatlanında Philadelphia 76ers karşısında ilk 5 başladı ve 8 sayı buldu. Bu maçtan iki sonra ise Charlotte Bobcats  karşısında ise 34 verimlilik puanıyla oynadı.

2011 yılında ise Cavs’a takas olan Semih, çok az forma şansı buldu ve sezon sonunda serbest bırakıldı. O da yeniden Türkiye’nin yolunu tuttu.

Furkan Aldemir

Pınar Karşıyaka altyapısında yetişen Furkan Aldemir, 2012 NBA Seçmeleri’nde 2. tur, 53. sıradan Los Angeles Clippers tarafından draft edildi ancak gerçekleştirilen takasla Houston Rockets’a gönderildi. 3 Temmuz 2013 tarihinde Philadelphia 76ers tarafından hakları Houston Rockets’tan alınmıştır.

2014 yılında Galatasaray’dan ayrılmasının ardından NBA’in yolunu tutan Furkan, 1 sezon boyunca  Philadelphia 76ers forması giydi. Ardından yeniden Türkiye’ye döndü.

Cedi Osman

2015 yılında NBA seçmelerine giren Cedi Osman, 2. tur, 31. sıradan Minnesota Timberwolves tarafından draft edildi.

18 Temmuz 2017 tarihinde NBA takımı Cleveland Cavaliers ile sözleşme imzaladı. Burada çaylak sezonunda LeBron James ile birlikte oynama fırsatı bulan Cedi NBA Finalleri’ne kadar yükselen Cavs’ın içerisinde iyi bir rol kaptı.

Bu sezona gelindiğinde LeBron James’in takımdan ayrılmasıyla süresi ve rolü büyüyen Cedi, takıma çok daha fazla katkı vermeye başladı. Üst üste kariyer rekorları kırıyor şimdilerde.

Furkan Korkmaz

2016 yılı NBA seçmerinde 1. tur 26. sıradan Philadelphia 76ers tarafından draft edilen Furkan Korkmaz, 4 Temmuz 2017 tarihinde sözleşme imzalayarak NBA’in yolunu tuttu.

Geçtiğimiz sezon yalnızca 14 maçta forma bulmasına karşın her geçen gün kendisini geliştirdi ve takımda daha fazla rol almaya başladı. Bu sezon ise 44 karşılaşmada forma giydi bunların 6’sında ise ilk 5’te başladı. Ortalama 14.2 dakika süre alırken, 4.4 sayı, 1.9 ribaunt, 0.9 asist ortalamasıyla sezonu sürdürüyor. Furkan NBA’de forma giymiş Türk basketbolcular arasında en genç oyuncu.

Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle sezonun tamamlanmadığını hatırlatırız. 

Furkan Korkmaz Son Saniye Üçlüğü