Ana sayfa NBA Nicolo Melli: “NBA’e gitmek için doğru zamanı bekledim”

Nicolo Melli: “NBA’e gitmek için doğru zamanı bekledim”

Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe Beko'da 84 mücadelede forma giymesinin ardından NBA ekiplerinden New Orleans'ın yolunu tutan Nicolo Melli, ABD basınına açıklamalarda bulundu

Nicolo Melli Fenerbahçe Beko İstanbul

Fenerbahçe Beko’de geçirdiği 2 sezonun ardından NBA ekiplerinden New Olreans Pelicans ile anlaşan Nicolo Melli, takımın medya gününde açıklamalarda bulundu.

Melli açıklamasında Avrupa’daki güçlü yönlerini bildiğini, bunların NBA’de bunların geçerli olup olmayacağını ifade ederken, daha önce NBA’den gelen teklifi reddettiğini ancak doğru zamanda ABD’nin yolunu tuttuğunu söyledi.

Nicolo Melli’nin açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

“BURAYA GELMEK İÇİN DOĞRU AN GELMİŞTİ”

NBA’den daha önce de teklif aldığını ancak bunu reddettiğini ifade eden Melli, bu yıl NBA’e gitmenin doğru bir fırsat olduğunu söyledi:

İki yıl önce NBA’e gelmeyi bir kez reddetmiştim ancak bu kez çok kolay oldu. Menajerler, koçlar ile görüştüm ve çok iyi şeyler hissettim. Buraya gelmek için kariyerimde doğru an gelmişti diye düşünüyorum. Ayrıca bence burası doğru yer ve doğru fırsattı ve buradayım.

“DOĞRU TEKLİFİ YAPTILAR”

Pelicans’tan gelen teklifi yalnızca NBA fırsatı olarak değerlendirmediğini söyleyen Melli, doğru teklifi yaptıklarını ifade etti:

Sadece NBA fırsatı olduğu için kabul etmedim bu teklifi, zaten bir kez reddetmiştim. Doğru atmosfer olduğu için kabul ettim. Ayrıca doğru teklifi de yaptılar. Beni tanımladıkları şekilde bir oyuncu olduğuma inanıyorum. Çok sayıda faktör vardı ama asıl mesele onlarla telefonda konuştuğumda doğru şeyler hissettim. O an bu kararın doğru olduğuna inandım.

“AVRUPA’DAN EN BÜYÜK FARK OYUN HIZI”

NBA’de ilk yapması gerekenin, adapte olmak olduğunu ifade eden Melli, Avrupa’dan en büyük farkın oyun hızı olduğunu söyledi:

Bir basketbolcu olarak ilk yapmam gereken şey buraya adapte olmak ve oyunu anlamak. Avrupa ile en büyük fark elbette ‘spacing’ ve oyun hızı. Ben oyuncu olarak takımı birbirine bağlamayı, bir anlamda sahadaki ikinci oyun kurucu olmayı seviyorum. Avrupa’da böyleydi. NBA’de nasıl olacak göreceğiz. Ancak bunu yapmak için sahada herkesin nasıl hareket ettiğini anlamam lazım. Bunun üzerine çok çalışmam lazım. İlk mücadeleye hazır olmam lazım.

“RÜYAM GERÇEK OLDU”

Noel zamanı arkadaşlarıyla buluşarak her yıl NBA maçı izlediğini söyleyen Melli, bu yıl Noel’de maça çıkacak olmanın rüya gibi olduğunu söyledi:

Birçok arkadaşım, NBA’e geleceğimi duyduklarında ‘Buna inanabiliyor musun?’ diye tepki verdiler. Bu muhteşem bir his. Noel Günü’nde maçımız var. Her Noel’de buluşan arkadaşlarım var. Ben onlarla hiç olamadım ama her Noel’de aynı yerde buluştuklarını, aynı şeyleri yaptıklarını ve mümkün olduğunca çok NBA maçı izlediklerini biliyorum. Bu yıl -umuyorum- beni izleyecekler. Umarım, asla bilemezsiniz tabii ama bu bir rüyanın gerçek olması gibi. Ailemin ve arkadaşlarımın bunun parçası olduğunu bilmek, bunu daha da özel kılıyor.

“GÜÇLÜ YÖNLERİM BURADA GEÇERLİ OLUR MU BİLMİYORUM”

Avrupa’daki güçlü yönlerini bildiğini aktaran İtalyan yıldız, NBA’de bunların geçerli olup olmayacağını bilmediğini ifade etti:

Çoğunlukla 4 numara oynayacağım ama ne gerekirse orada oynayacağım takımın kazanması için. Avrupa’daki güçlü yönlerimin ne olduğunu biliyorum ama NBA’de bunların geçerli olup olmayacağını bilmiyorum. Onları buraya taşıyıp taşıyamayacağımı öğrenmem gerekiyor.

“BURADA DÜNYANIN EN İYİ OYUNCULARI OYNUYOR”

NBA’de üç sayı çizgisinin geride olmasının zorluk yarattığını söyleyen Melli, NBA’de dünyanın en iyi oyunularının oynadığını ifade ederek sözlerine son verdi:

Üç sayı çizgisinin Avrupa’ya göre daha uzak olması da başka bir zorluk. Üç şut attıktan sonra yoruldum burada. Tabii ki abartıyorum… Burada dünyanın en iyi oyuncuları oynuyor. En büyük fark bu. Herkes NBA’de oynamak istiyor. Burada oynayanlar da süper yıldızlar. Bunu da anlamam gerekiyor.