Ana sayfa Uluslararası FIBA Dünya Şampiyonası TBF’den açıklama geldi: “Ufuk Sarıca ile devam”

TBF’den açıklama geldi: “Ufuk Sarıca ile devam”

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, başantrenör Ufuk Sarıca'nın Pınar Karşıyaka ile anlaşmasını olumlu karşıladığını belirtti.

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, başantrenör Ufuk Sarıca’nın Pınar Karşıyaka ile anlaşmasını olumlu karşıladığını belirtti.

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, Ufuk Sarıca’nın ULEB değil de FIBA organizasyonlarına katılan Pınar Karşıyaka ile anlaşmasının kendileri için bir sıkıntı yaratmayacağını, antrenörlük yaptıkça kendisini geliştirebileceğini bu yüzden de olumlu karşıladıklarını ifade etti.

“UFUK HOCADAN MEMNUNUZ”

Başkan Türkoğlu, A Milli Takım Başantrenörü Ufuk Sarıca’nın Pınar Karşıyaka ile anlaşmasını şöyle değerlendirdi:

Ufuk hocayla güzel bir birlikteliğimiz var. Kendisinin verdiği kararı sonuna kadar destekliyoruz. Antrenörlük de sporculuk gibidir. Oynamak gibi antrenörlük yaptıkça kendisini geliştirebilirler. Bu kararı verdiği için Ufuk hocayı kutluyorum. Hem Karşıyaka’ya hem de ligimize değer katacaktır. FIBA’nın bir organizasyonunun antrenörü olduğu için milli takımımızda da bir sıkıntısı olmayacak. Şu an ekip olarak Ufuk hocadan çok memnunuz ve devam etmek istiyoruz.

“ABD İLE FİNALE KADAR KARŞILAŞMAYACAĞIZ”

Bu yıl Çin’in ev sahipliğinde düzenlenecek 2019 FIBA Dünya Kupası’a katılacak A Milli takımımızın son durumunu değerlendiren Türkoğlu, ABD ile finale kadar karşılaşmayacak olmalarının bir avantaj olduğunu dile getirdi:

ABD’nin grubumuzda olması hem avantaj hem de dezavantaj. Her şey istediğimiz gibi giderse ABD ile bir daha finale kadar karşılaşmayacağız. Tabii ki bu bir avantaj. Grup eşleşmeleri de bu sene değişik bir sistemle oluşturuldu. O yüzden belki biraz zorlanma durumumuz olabilir.

“VİLBEKİN İLE ALİ MUHAMMED BİRLİKTE OYNAMAK İSTEDİ”

Hem NBA’de oynayan arkadaşlarımız hem de Scottie Wilbekin ve Ali Muhammed, her fırsatta milli takımımızla bir arada olmayı istedi. Bu sezon uygulanan yabancı oyuncu kuralıyla Türk oyuncularımız geçen senelere göre daha fazla süre buldu ve tecrübelendi. Geçen yıldan gelen güzel bir havamız var. İki maç kala Dünya Kupası’na gitmeyi hak ettik. İnşallah güzel bir hazırlık dönemi geçiririz ve turnuvaya iyi bir şekilde başlarız. Her maçın önemi var. Burada bizi farklı noktalara götürecek sonuçlar alabiliriz. Hem Ufuk hoca ve yardımcılarının hem de oyuncularımızın sonuna kadar yanındayız.

“ÖNEMLİ OLAN MİLLİ FORMAYI SAHİPLENMEK”

Ersan, Cedi ve Furkan ile görüştüğünü anlatan Türkoğlu, şöyle devam etti:

Geçen gün Ersan ile görüştüm. Furkan Korkmaz ve Cedi Osman zaten Türkiye’de. Onlarla da görüşme fırsatım oldu. Genç oyuncularımız Furkan ve Cedi, bu takımın bir parçası olmak istediklerini her fırsatta gösteriyorlar. Ersan da hiç tereddüt etmeden her fırsatta milli takımda olmak istediğini dile getiriyor. Güzel bir havamız var. Herkes milli takımın bir parçası olmak için can atıyor. Hepsine teşekkür ediyorum. Önemli olan milli formayı sahiplenmek. Bu arkadaşlar da her fırsatta sahipleniyor.

“ÖMER’İN RAHATSIZLIĞI BİZİ ÇOK ÜZDÜ”

Türk basketboluna önemli hizmetleri bulunan Ömer Aşık’ın durumuna da değinen başkan Türkoğlu:

Ömer Aşık ile de görüşüyorum. Kendisinin rahatsızlığı bizi çok üzdü. Ömer, sevdiğimiz bir kardeşimiz. Maalesef talihsiz bir durumla karşı karşıya kaldı. Ona kapımızın her zaman açık olduğunu ama sağlığın daha önemli olduğunu dile getiriyoruz. Kendisi hazır hissettiği zaman milli takımın ve federasyonun kapısı açıktır. Önemli olan ilk önce sağlığına kavuşması.

“GENÇLER YENİ KURALLA DAHA FAZLA ŞANS BULUYOR”

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde geçtiğimiz yıl hayata geçen yabancı kuralı ilgili de değerlendirmelerde bulunan Türkoğlu, Türk basketbolcuların yabancı kuralı ile daha fazla süre alarak tecrübe kazandıklarını, bununla birlikte milli takımlara katkı sağlayacaklarını belirtti.