Ana sayfa Uluslararası FIBA Dünya Şampiyonası Ufuk Sarıca: “ABD karşısında galibiyeti haketmiştik”

Ufuk Sarıca: “ABD karşısında galibiyeti haketmiştik”

FIBA Dünya Kupası 2. grup maçında ABD'ye 93-92 mağlup olan Milli takımımızda koç Ufuk Sarıca açıklamalarda bulundu.

Ufuk Sarıca:
Ufuk Sarıca: "ABD karşısında galibiyeti haketmiştik"

google-news-abone-olpng

FIBA Dünya Kupası E Grubu ikinci maçında A Milli Basketbol Takımımız, ABD karşısında normal süresi 81-81 tamamlanan mücadelenin uzatma bölümünde 93-92 mağlup olurken, maç sonunda koç Ufuk Sarıca, yayıncı kuruluşun sorularını yanıtladı.

Koç Sarıca, Amerika’ya karşı hakkettiğimi galibiyeti almak istediklerini ancak olmadığını dile getirirken, Final maçı ayarında Çekya maçına odaklanmaları gerektiğini söyledi.

A Mili Takım Başantrenörü Ufuk Sarıca’nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“HAKETTİĞİMİZ GALİBİYETİ ALMAK İSTİYORDUK”

Çok üzgünüm. Birçok kez maç kazanıyorsun, kaybediyorsun… Zaten hayat böyle geçiyor ama böyle bir günde, böyle bir turnuvada Amerika’ya karşı hak ettiğimiz o galibiyeti almak istiyorduk.

“ELİMİZDEN KAÇIRDIK”

Geleceği açık, gelişime açık oyunculardan kurulu bir takımız. Bugün tarihi bir gün olacaktı, böylesine büyük bir galibiyete imza atacaktık. Şampiyonanın devamı için de önemli olacaktı. Ancak elimizden kaçırdık. Hem uzatmaya gitmeden önce hata yaptık hem de uzatmadaki o faulleri kaçırdık. Semih, Doğuş ve Melih haricindeki oyuncular çok gençler. O faulleri kaçıran Cedi 24 yaşında, Furkan 22 yaşında. Bunlar da maalesef sahaya bir yerlerde yansıyor.Ancak yaptığımız mücadele, inanarak sahaya çıkıp oynamak, konuştuklarımızı sahaya yansıtmak güzeldi. Sonuç itibariyle kazanamadığımız için çok üzgünüm.

“HİÇBİR MAÇ OYNANMADAN KAZANILMIYOR”

Japonya maçının öncesine göre biraz daha rahattık. Amerika’yla oynuyorsunuz ve doğrusunu söylemek gerekirse kaybettiğiniz zaman hem puan durumu hem de moral açısından çok sıkıntınız olmuyor. Ama şunu söyledim… Hiçbir maç oynanmadan kazanılmıyor. Aynı şekilde kaybedilmiyor da. Geçen sene eksikliklerle İspanya’yı yendik. Bu sene hazırlık maçı da olsa Fransa ve İtalya galibiyetleri. Bunlar hep bir göstergedir. Bizim oyuncularımız kendi takımlarında belki çok az süre alıyorlar -bizim en büyük kaybımız da bu- ama onlara “Bunu yapabiliriz, ben size güveniyorum, çıkın ve bildiğimizi yapalım. Gerisi gelecek dedim.” Onlar da beni utandırmadılar.

“ŞANS ÖNEMLİ”

Biraz şans da önemli. Her kaçırdığımız atıştan sonra basket yedik. Burada üzüleceğiz ama final anlamı taşıyan bir Çekya maçımız var, orası için ayağa kalkmamız lazım.