Ana sayfa Haberler BSL’de kariyerinin üstünde oynayan 9 oyuncu!

BSL’de kariyerinin üstünde oynayan 9 oyuncu!

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde ilk yarı sona erirken ligdeki manzarada büyük resmin nasıl çizileceği konusunda fikir vermeye başladı… Manzarada kendine bazı isimler beklendiği gibi iyi bir yer buldu, bazıları ise sürpriz biçimde çıkış yapıp isminin yanına yeni yıldızlar koydu.

Jarrod Jones – Pınar Karşıyaka

Pınar Karşıyaka, bu sezona takımın elinde olmayan sebeplerden ötürü çok iyi başlayamasa da yabancı transferlerinde turnayı gözünden vurduklarını söylemiş olmak lazım. Bu yabancılardan beklentiyi en çok aşan isim de Jarron Jones’tu.

Başarılı uzun, sezona tam anlamıyla terminatör gibi başladı. Şut attı, ribaund aldı, blok yaptı. Karşıyaka’da koç kendisinden ne istiyorsa eksiksiz yerine getirdi. Şimdiden önümüzdeki sezon onu daha iyi yerlerde göreceğimize şüphe yok.

Metin Türen – Pınar Karşıyaka

Pınar Karşıyaka’nın bir başka vurgun transferi. Geçtiğimiz sezon Darüşşafaka ve Yeşilgiresun’da kendinden beklenenleri karşılayamasa da Metin bu sezon Karşıyaka formasıyla rolünü tam olarak buldu. Bench’ten gelen enerji oyuncusu!

Enerji oyuncusu kavramının içi biraz boş olsa da Metin Türen, performansıyla bu tanımı dolduran oyunculardan biri. Oyun stili gereği asla gözünü budaktan sakınmayan Metin, bu sezonki performansını devam ettirirse ligimizin en değerli yerlilerinden biri olacaktır.

Sertaç Şanlı – Beşiktaş Sompo Japan

Kendini geliştirme konusunda bu sezon ilk akla gelen isim şüphesiz. Gittiği her takımdan yumuşak olduğu bahanesiyle gönderilen Sertaç Şanlı, bu sezon o yönünde de gelişmeler gösterdi ve komple bir uzuna dönüştü.

Önünde hala alacak çok yolu var ancak Sertaç Şanlı’nın şu anki yerli pazarında işleri değiştiren bir oyuncu olduğunu söylemek abartı olmaz. Ancak Sertaç eğer bir takımın oyununu tanımladığı oyunculardan biri olmak istiyorsa hala alması gereken mesafe var. Güzel haber, alması hiç de zor değil.

Barış Ermiş – TOFAŞ

Barış Ermiş’in 35 yaşında yaptığı bu atılımın basketbol tarihinde çok örneği yoktur sanıyorum. Çünkü bu kısmı yazarken bir kişiyle örneklendirmek istedim ve uygun örneği bulamadım. Barış Ermiş’in bu sezonuna dair en büyük övgülerden biri de bu olsa gerek.

Kariyer boyunca oynadığı oyunu, bu sezon iki gömlek yukarı çıkaran Barış Ermiş, takımının yaptığı akıl almaz başlangıçta takımının yönetici koltuğunda oturuyordu. Art arda gelen deplasmanlar ve takımla beraber kendisinin de yaşadığı fiziksel düşüş TOFAŞ’ın burnunu yere doğru indirdi ancak bu Barış Ermiş’in bu performansına saygı duymamıza engel değil.

Yiğit Arslan – TOFAŞ

TOFAŞ’ın bu sezon öne çıkan yerlisi takımın tecrübeli ismi Barış Ermiş ancak Bursa’da yükselen gencecik bir yetenek de dikkatleri çekiyor. Yiğit Arslan, Türkiye basketbolunun ürettiği oyuncu tiplemesinden ayrı olarak oyun bilgisi ve şut becerisiyle öne çıkan bir isim ve bu da onu çok özel yere koyuyor.

Genç yaştaki oyuncular için patladıklar tek maç performansları önemlidir. Yiğit Arslan da Gran Canaria karşısında Bursa’da oynadığı performansla kariyerinin en görkemli gecesini yaşadı. Yiğit, önüne şanssız engeller çıkmazsa kariyerinde hızla yükselecek bir yetenek.

Metecan Birsen – Sakarya BB

Metecan Birsen, alt yaş gruplarından beri yeteneklerini üst seviyeye uyarlamasını beklediğimiz bir oyuncuydu. Uzun zamandır Basketbol Süper Ligi’nde yıldızını parlatamayan Metecan, kendinden beklenen parlamayı bu sezon ortaya koydu ve Sakarya BB’nin başarısında çok büyük bir role imza attı.

Metecan’ın oyununu tanımladığı nokta çok açık. Yeteneği… Yıllardır bu yeteneği ikinci bir özellikle birleştiremediği için o çıkışı yakalayamamıştı. Bu sezon oyun planına sadakatle birlikte kendisni yükselten Metecan için burası da yeterli değil. İşin içine emeği ve mücadeleyi daha fazla katarsa ligin EuroLeague/EuroCup seviyesi takımlarında kendine yer bulabilir.

Buğrahan Tuncer – Eskişehir Basket

Bu listedeki her oyuncu beklentileri aşan performanslarıyla adlarından söz ettiriyor ancak Buğrahan’ın yaptığının daha farklı bir durum olduğunun altını çizmekte fayda var. Türkiye liglerinde genelde oyuncular kendi ligleri içinde dolaşır ve üst-alt lige geçişler ender görülür. Buğrahan bu sezonki performansıyla bu miti yıkmış olabilir.

Bir alt ligden genel takımıyla birlikte Süper Lig’de ilk kez performans veren Buğrahan Tuncer, şu an ligin flaş ekiplerinden olan Eskişehir Basket’in önemli rol oyuncularından biri. Sezon içinde büyük bir düşüş yaşamazsa takımı için önemini sürdürmeye de devam edecek. Berrocal’in sorumluluk vermekten çekinmediği Buğrahan, bu sezonun kuşkusuz en sürpriz ismi. Umarız bu performansını sürdürür ve basketbolumuzda yeni bir kapı aralar.

Kenny Boynton – Yeşilgiresun

Kenny Boynton, geçtiğimiz yaz ligimizde yapılan en iyi fırsat transferinden biriydi. Geçtiğimiz sezon Nizhny Novgorod’daki partneri DeAndre Kane, Maccabi’nin rolunu tutarken o rotayı Doğu Karadeniz’e çevirdi ve kariyerinin en iyi sezonlarından birini yaşamaya başladı.

Yeşilgiresun’u tehlike hattından biraz da olsa uzakta tutan oyuncu, bazı günler yaşadığı skor patlamalarıyla “vay be” dedirtti. Daha önce Türkiye’de ikinci ligde de mücadele eden Boynton, geç de olsa değerini tüm Avrupa’ya kanıtlayacak gibi gözüküyor.

JaJuan Johnson – Darüşşafaka

JaJuan Johnson kariyerindeki ikinci sıçramayı yaptı ve bu sene 7DAYS EuroCup’ın favori ekiplerinden Darüşşafaka kadrosunda kendineyer buldu. İlk yaptığı patlamadan sonra Beşiktaş’a katılan ve orada sezona iyi başlasa da sonra bir türlü işleri yoluna koyamayan JaJuan bu sezon işi daha ciddiye alıyor.

Bu sezon David Blatt’in pota altındaki jokeri olan JaJuan, 4 ve 5 numarada verilen görevli başarıyla yerine getiriyor. Bu sezon takımın EuroCup yürüyüşünde de önemli bir role sahip olan JaJuan seneye ya Darüşşafaka formasıyla yada başka bir formayla EuroLeague’de oynayacaktır. (Kaynak: Eurohoops)