Ana sayfa ING Basketbol Süper Ligi Ergin Ataman: “Ligimizin imajını zedelediyorlar”

Ergin Ataman: “Ligimizin imajını zedelediyorlar”

Anadolu Efes’in tecrübeli başantrenörü Ergin Ataman Euroleague’deki hedeflerinin play-off oynamak olduğunu söyledi.

Koç Ergin Ataman, ASpor televizyon kanalına canlı yayında verdiği ropörtajda Anadolu Efes’in son durumunu, Avrupa’daki beklentilerini, Micic’in performansını ve son dönemde ligden çekilen takımlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“Efes’in beklentileri her zaman yüksektir”

Koç Ergin Ataman, Efes’in yeni sezonda iyi bir takım kurduğunu ve beklentilerin her zaman yüksek olduğunu şu sözlerle ifade etti:

“Benim kişisel olarak beklentim çok yüksek. Anadolu Efes’in de beklentileri her zaman yüksek olmuştur. Son birkaç yıldır oluşan görüntüyü silmek için iyi bir takım kurduk. Öncelikle Cumhurbaşkanlığı ve Tahincioğlu Basketbol Ligi’ne ikide iki ile başladık. Avrupa’da da ilk maçımızda galibiyet aldık. Bu hafta iki maçımız var, bakalım ne olacak.” 

Anadolu Efes’in hiçbir zaman üç büyükler gibi bir taraftar kitlesi olmadığına değinen Ataman, BSL’de taraftar desteği olmasada Avrupa’da tarihteki başarıları dolayısıyla oluşan bir sempati olduğunu ve Avrupa maçlarında diğer takım taraftarlarının da Anadolu Efes’e her zaman sempatiyle baktığını ve saygı duyduğunu söyledi.

“Play off’ Oynamak İstiyoruz”

Ataman, “EuroLeague’de bu yıl şampiyonluk parolasıyla mı yola çıktınız?” sorusuna, “30 maçın sonunda ilk 8’e girerek play-off oynamak istiyoruz” diyerek, adım adım hedeflerine ulaşacaklarını ifade etti.

“Sıkışık takvime Euroleague’in çözüm bulması gerekiyor”

NBA takımları gibi EuroLeague takımlarının da sezon içerisinde çok maç yapılması ile ilgili soruya tecrübeli başantrenör Ataman, NBA ile aynı standartlarda olmadıklarını, NBA takımlarının özel uçaklarla uçtuğunu kendilerinin ise tarifeli uçaklar ile uçtuğunu söyedi:

“NBA’da da takımlar çok maç yapıyor ama özel uçakları bulunuyor. Çok daha rahat ortamları var. Bizler daha çok yoruluyoruz. Haftada 4 maç yapıyoruz, tarifeli uçakla uçuyoruz, polis kontrolünden geçiyoruz. NBA ile çok farklı ve çok daha zor oluyor. Mental olarak çok zor oluyor.  Önümüzdeki sezon EuroLeague 18 takıma çıkıyor. Sıkışık maç takvimine EuroLeague’in çözüm bulması gerekiyor. “

“Yönetim çok ciddi fedakarlık yaptı”

Koç Ataman, Vasilije Micic’in perfomansı üzerine sorulan soruya ise, Micic’i transfer ederken bu performansı gerçekleştireceğini bildiklerini söyledi. Yönetimin transfer bütçesini yüzde 25 artırarak fedakarlık yaptığını dile getiren Ataman şu ifadeleri kullandı:

Vasilije Micic performansı beklediğim gibi, biz transfer ederken de bunu bekliyorduk. Çok iyi savunmacı, hücumda hem yaratıcı özelliğe sahip, hem bir numara oynayabiliyor, hem de iki numara oynayabiliyor, boyu uzun bir oyuncu ve genç dinamik bir oyuncu. Şuana kadarki performansı bizi yanılmadı ama şunu söylemem gerekiyor; biz bu sene transfer dönemini çok iyi geçirdik. Bizim bu sene 10 milyon dolarlık bütçemiz oluştu. Yönetim çok ciddi bir fedakarlık yaptı. Basketbol otoritelerinin de ortak görüşü; Anadolu Efes’in bütçesinden daha iyi bir takım oluşturduğu yönünde ve bunlardan birisi de Micic oldu.  Ancak şuana kadar 4 maç oynadık, bu bir ölçü değildi. Benim için ölçü sezon sonun geleceğimiz yer olacak.

“Ligimizin imajını zedeleyici bir durum”

Ligden çekilen takımların sorulması üzerine, Avrupa’da Türkiye’nin imajını zedeleyebileceğini ifade eden Ataman, şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemiz bir ekonomik kriz geçirdi. Her ülkede bu tip krizler olabiliyor. Hiç kimsenin beklemediği bir kriz oldu. Lige katılacak takımlardan belli teminatlar alınması gerektiğini düşünüyorum. Ligden çekilen takımlardaki gibi, geçmiş dönem borçları ödemeyip bir anda yok olmalar olmasın. Ligimizin imajını zedeleyici bir durum bu. Avrupa’da başarı isteniyorsa, TBF’nin yatırım yapması gerekiyor. Alt yapıya kulüplerimizin ciddi anlamda yatırım yapması gerekiyor sadece görünüm için değil gerçekten yapılması gerekiyor. Sadece teşvikler ile bunun olmadığı çok net bir şekilde ortada. “