Ana sayfa ING Basketbol Süper Ligi Fenerbahçe’den yabancı kuralına tepki!

Fenerbahçe’den yabancı kuralına tepki!

Fenerbahçe Beko’nun Genel Menajeri Maurizio Gherardini yabancı kuralı sisteminin kuralı koyanların amacına hizmet etmediğini ifade etti.

Fenerbahçe Beko’nun Genel Menajeri Maurizio Gherardini FB TV’de yayın yapan 14/16 programına konuk olurken, gündem ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yabancı sınırlaması konusunda Türkiye Basketbol Federasyonu ile farklı düşündüklerini söyleyen Gherardini, bu konu gündeme geldiğinden beri 6 yabancı kuralı olması gerektiğini savunduğunu şu sözlerle ifade etti:

“Bu konuyu sadece yabancı sayısıyla kısıtlamamak lazım, daha geniş bir konu. İlk gündeme geldiğinden beri ben 6 yabancı taraftarıydım. Daha fazla yabancının olduğu kadroda takımlar kadroyu daha rahat organize edebiliyor ve hem Türk oyunculara hem genç oyunculara daha fazla süre verebiliyor.”

“Yabancılar daha fazla süre alıyor”

Uygulanan sistemde Türk oyuncular daha az, yabancı oyuncular daha fazla süre aldığını söyleyen Gherardini, sistemin amaca hizmet etmediğini belirtti.

“Şu anki sistemde yabancılar fazla süre almak zorunda kalıyorlar. Amaca tam olarak hizmet etmiyor. Bir fazla ya da eksik oyuncu olması değil, konu altyapının gelişimi olmalı. Eğer genç oyuncular maç ortamında, baskı altında süre almazlarsa gelişme ihtimalleri yok. Antrenörler için de geçerli, antrenörleri de geliştirmeniz gerekiyor. Ben Kanada’da Toronto Raptors’ta çalışırken Kanada erkek milli takımının organizasyonu da bana verildi. Orada yaptığımız ilk şeylerden biri antrenörlerin zerine bir çalışmaydı. Koçların ortak bir altyapı oluşumu olsun, aynı dili konuşsunlar diye bir oluşum yaptık. Bir bütün olmak için her seviyede kaliteli çalışanlar çok önemli. Limitlerle, kısıtlarla değil, başka şekilde olması lazım. Kuralı anlıyorum, kararların neden verildiğini de düşünüyorum. Bu sadece benim fikrim.”