Ana sayfa ING Basketbol Süper Ligi Galatasaray koçu Erdoğan: “Liglerin başlamasına ihtimal vermiyorum”

Galatasaray koçu Erdoğan: “Liglerin başlamasına ihtimal vermiyorum”

Galatasaray Başantrenörü Ertuğrul Erdoğan, katıldığı canlı yayın programında liglerin yeniden başlamasına ihtimal vermediğini söyledi.

Galatasaray koçu Erdoğan:

Coronavirüs salgınının dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına almasının ardından ING Basketbol Süper Ligi’de dahil, tüm spor organizasyonları askıya alınmıştı.

Askıya alınma kararının ardından takımlar antremanları durdurmuş, bazı takımlar oyuncuların evden yaptığı çalışmaları denetlemeye başlamıştı.

Galatasaray Doğa Sigorta başantrenörü Ertuğrul Erdoğan koronavirüs salgını sürecini NTV’ye değerlendirdi.

Koronavirüs salgını sebebiyle kendilerini eve tuttuklarını söyleyen koç Erdoğan, kitap ve film izlemenin yanı sıra geçmişte oynadıkları müsabakaları da izlediklerini belirtti.

“TEMEL KONU ZİHİNSEL VE FİZİKSEL OLARAK SAĞLIKLI KALMAK”

Oyuncu grubuyla her gün iletişime geçtiklerini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

İki ayrı bir grup var bizde. Amerikalı oyuncularımız var. Ben hemen hemen her gün kendileriyle görüşüyorum. Maalesef oradaki sıkıntı büyüyor. Evde yapılan çalışmalar dışında yapabilecek çok fazla şey yok. Oyunculara çalışma programı verdik biz ama bu ne kadar uygulanabiliyor, sezon devam ederse oyuncuların fiziksel olarak geri dönüşünü hızlandıracak aslında büyük bir tartışma konusu. Bence çok gerçekçi değil. Çünkü geçen her dakika aktif oyuncular için, özellikle de 3 haftadan sonra büyük bir sorun yaratıyor. Dolayısıyla buradaki temel konu, oyuncuların zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı kalmasını sağlamak

“LİGİN OYNANABİLECEĞİNE İHTİMMAL VERMİYORUM”

Ligin yeniden başlama ihtimalini de değerlendiren Erdoğan, liglerin oynanabileceğine ihtimal vermediğini dile getirdi:

Herkes kendince belirli senaryoları kafasında geçiriyor. Fakat geleceği görmek çok zor çünkü bir bilinmeyeni yaşıyoruz. Dolayısıyla senaryolar birbirinden farklı. Federasyonların aldığı kararlarda bilinmeyenlerin üzerine kurulu kararlar. Futbol Federasyonu Haziran’da başlayalım demiş. Basketbol da bunu diyebilir ama konuşmamız gereken birçok şey var. Bir kere oyuncuların fiziksel kondisyonu ne durumda olacak? Burada bir açma kapatma düğmesi gibi bir şey söz konusu değil. Oyuncuların iyi geri dönebilmesi için en az 3-4 hafta lazım. Bu antrenmanlar yapılmadan lige başlanabilecek mi? Diğer konu yabancı oyuncular. Ülkeye girebilecekler mi? Girerlerse belki 2 haftalık bir karantina süreci olacak. O durumu bilemiyoruz. Bir diğer konu ise sözleşmeler. Haziran’da genellikle takımlar yeni kadrolarını kuruyor. Sözleşmeler ne olacak? Gelecek sezon kadroları nasıl kurulacak? Gelecek sezon ne zaman başlayacak? Bunlar birbirinden bağımsız gibi gözüken ama birbirine bağlı konular. Ben çok basketbol liginin oynanabileceğini çok gerçekçi görmüyorum. Yazın bir lig oynanır mı? Federasyonun alacağı karara bakacağız. Biz buna uyum göstermeye gayret edeceğiz elbette ama dediğim gibi ben ligin oynanabileceğine çok ihtimal vermiyorum.