Ana sayfa ING Basketbol Süper Ligi Hidayet Türkoğlu açıkladı Larkin isim değiştirecek mi?

Hidayet Türkoğlu açıkladı Larkin isim değiştirecek mi?

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Shane Larkin'in Türk vatandaşı olma konusundaki süreci anlattı.

Hidayet Türkoğlu açıkladı Larkin isim değiştirecek mi?

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Shane Larkin’in Türk vatandaşı olma konusundaki süreci anlattı.

TBF Başkanı Türkoğlu, Larkin’in Türk vatandaşı olması konusunda TRT Spor’a açıklamalarda bulundu.

Başkan Türkoğlu, yaptığı açıklamada, Larkin’in Türk vatandaşı olmasından memnuniyet duyduğunu belirtirken, açıklamasından satırbaşları şu şekilde:

“AYNI NOKTADA BULUŞMAK MUTLULUK VERİCİ”

Tuhaf bir süreçten geçtik. Hem bizim tarafımızdan hem de Larkin tarafından öyle oldu. Yaptığımız görüşmeler sonucunda iki tarafında aynı noktada buluşuyor olması bizi çok mutlu etti. Larkin’in ülkemiz tarafından ne kadar sevildiğini halkımız en iyi şekilde gösteriyordu. Sanırım o da bu sevgiyi karşılıksız bırakmak istemedi ve bizim milli takımımızda oynama kararı aldı. Bu kararından sonra ona olan sevgi ve saygı da artacaktır.

“LARKİN DE VİLBEKİN DE AVRUPA’NIN EN DEĞERLİLERİ”

Biz Federasyon olarak bu süreci başlattık ama en büyük teşekkürü sayın Cumhurbaşkanımız, Spor Bakanımız ve İçişleri Bakanımıza teşekkür etmek istiyorum. Bize yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah hepimiz için çok hayırlı bir süreç olur. Avrupa’nın değerlileri gerek Larkin, gerek Wilbekin, hangisi çağırılsa çağırılsın inanıyorum ki milli takımımız bu iki isimden de yararlanacaktır.

TBF Başkanı, Larkin’in Avrupa Şampiyonası Elemeleri’ndeki forma giyme şansıyla ilgili ise şöyle konuştu:

Bu süreçlere ben girmemeye çalışan biri oldum. Bu süreçte karar Ufuk Sarıca‘nın olacaktır. Ben tabi ki Shane Larkin’i milli formayla görmek isterim ama dediğim gibi son kararı Ufuk Sarıca verecektir. Şu an gerçekten ikisi de çok iyi sezon geçiriyor. Önemli olan bizim yönetici olarak Larkin’i milli takıma kazandırmaktı. Ülkemiz için inşallah hayırlı olur. Bizim tek temennimiz Anadolu Efes‘teki performansını devam ettirmesi.

LARKİN’İN İSMİ DEĞİŞECEK Mİ?

Türkoğlu, Larkin’in isim değiştirme zorunluluğu olmadığını ancak Ali Muhammed gibi onun da isterse değiştirebileceğini söyledi:

İsim değiştirme gibi bir zorunluluğumuz yok diye biliyorum. Larkin’le henüz isim değiştirme konusunu konuşmadık. İsterse kendi tercihi olacaktır. Boby Dixon, Muhammed Ali’nin hayranlığından o ismi almıştı ancak Wilbekin kendi ismiyle devam etti. Shane Larkin ile henüz konuşmadık. O karar kendisinde olacaktır./q>