Ana sayfa ING Basketbol Süper Ligi Hidayet Türkoğlu’ndan Fenerbahçe yönetimine yanıt

Hidayet Türkoğlu’ndan Fenerbahçe yönetimine yanıt

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Fenerbahçe Beko ile Anadolu Efes arasında oynanan final serisinde yaşanan olaylar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Fenerbahçe Beko ile Anadolu Efes arasında oynanan final serisinde yaşanan olaylar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan Türkoğlu, Türkiye’yi Avrupa’da temsil eden Fenerbahçe Beko ile Anadolu Efes’i kutlayarak sözlerine başlarken, FIBA organizasyonlarına katılan takımları da tebrik etti.

“AVRUPA’NIN EN İYİ LİGİYİZ”

Türkiye liginin Avrupa’nın en iyisi olarak değerlendiren Türkoğlu, “Lig boyunca bize düşen görevi en iyi şekilde yaptığımızı düşünüyorum. Bütün kulüplerimize bizimle omuz omuza iş birliği yaptığı için teşekkür ediyorum. İnşallah bu iş birliği önümüzdeki yıl da devam eder.” diye konuştu.

“İNŞALLAH BAŞKA TAKIMLARDA YATIRIM YAPARLAR”

Fenerbahçe Beko ile Anadolu Efes arasında oynanan final serisine değinen Türkoğlu, Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes’i kutlarken, diğer takımlarında basketbola yatırım yapma konusunda temennide bulundu:

İki takımımızın hem THY Avrupa Ligi Dörtlü Final’inde karşılaşması, sonrasında da Türkiye liginde final oynaması bakışları biraz daha bu noktaya çevirdi. Son maça kadar hangi takımın kazanacağını kimse tahmin edemiyordu. Ev sahibi avantajı olan Anadolu Efes, son maçı kendi seyircisi önünde biraz daha iyi oynayıp kazandı. Anadolu Efes’i ve eksiklerine rağmen son dakikaya kadar mücadele eden Fenerbahçe Beko’yu kutluyorum. İnşallah başka takımlarımız da böyle yatırımlar yapar ve bu seviyelerde onları da izleriz.

“BİZ BU SÜREÇTE ADALETLİ DAVANDIK”

TBF Başkanı Türkoğlu, verilen cezalar konusunda adaletli olduklarını düşündüklerini ifade ederken, yapılan eleştirileri halkın takdirine bıraktıklarını ifade etti.

Hem Fenerbahçe yönetimi, hem de Ergin Ataman tarafından eleştirildiklerinin hatırlatılması üzerine ise Türkoğlu şöyle konuştu:

Eleştirileri her zaman halkımızın takdirine bırakıyorum ama bazı konulara da açıklık getirmek istiyorum. Kimse tribünlerin boş olmasını istemez ama bir kurumun başındaysanız disiplin ve adaleti sağlamamız gerektiğine inanan bir ekibiz. Fenerbahçe tribünlerinin bir kısmı, kendi takımlarına verdiği zarardan dolayı disiplin kurulumuz, şiddet ve kötü tezahüratlara bir şekilde ‘dur’ demesi gerekiyordu. Disiplin kurulumuz böyle bir cezayı uygun görmüştür. Disiplin kurulumuzun son maçta Fenerbahçe’ye verdiği deplasmana seyirci götürmeme cezasını Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu erteledi. Burada federasyonumuzun hiçbir konuda bir tercihi olmamıştır. Bu tamamen Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulunun bir kararı. O yüzden bir şekilde bunu kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Demeçler bizi üzdü ama adaletli ve disiplini sağlayan temiz yönetimle görevimize devam edeceğiz. Halkımızın eleştirme hakkı vardır ama biz bu süreçte adaletli olduğumuzu düşünüyoruz.

“AMBULANS KONUSU TBF’NİN KONTORLÜNDE DEĞİL”

“Bazı olayların federasyona yüklenmesi bizi çok üzüyor. Ambulans vakası federasyonumuzun her yönetmeliğine baktığınızda tamamen ev sahibi takımın sorumluluğundadır. Hiçbir kulübün veya yöneticinin bir sporcunun sağlığını riskte olduğu zamanlarda bu tip sorumluluklar ya da kararlar alacağına inanmıyorum. Mutlaka bir yanlış anlaşılma olmuştur. Bu tip olaylarda nihai kararı her zaman ev sahibi takım verir. Federasyonun bir karar verme yetkisi yoktur. İnşallah bu tip olaylarla önümüzdeki sezon karşılaşmayız. Sporcu sağlığı her şeyden önemlidir.”

“KÖTÜ TEZAHÜRATLAR KULÜPLERE ZARAR VERİYOR”

Basketbolun marka değerinin yükseltilmesi konusunda son 2 sezonda birçok çalışmalar yaptıklarını aktaran Türkoğlu, salonların taraftarlar ile daha güzel olduğunu kötü tezahüratların azalması temennisinde bulundu:

“Federasyon olarak son 2,5 yılda sponsorlukta yüzde 70 oranında artış sağladık. Bize destek olan sponsorlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır. Biz eski sporcular olarak her zaman dolu tribünlere oynamayı sevdik ve bundan keyif aldık. Ben kulüplerimizin de bundan rahatsız olduğuna inanıyorum. İnsanlar, yaptığı çirkin ve kötü tezahüratlarlar kulübüne zarar vermiş oluyor. İnşallah bunlar azalır. Tribünlerde ailesiyle gelen insanları görmek istiyoruz. Salon, taraftarlarla daha güzel oluyor, sporcular onların desteğiyle daha iyi oynuyor. Basketbolu sahiplenen, her fırsatta tribünleri olduran herkese teşekkür ediyorum.”