Ana sayfa ING Basketbol Süper Ligi MHK Jan Vesely’nin tartışılan pozisyonu için açıklama yaptı

MHK Jan Vesely’nin tartışılan pozisyonu için açıklama yaptı

Türkiye Basketbol Federasyonu, Fenerbahçe Beko ile Darüşşafaka Tekfen arasında oynanan kupa finalinde Jan Vesely ile Johnny Hamilton arasında yaşanan pozisyon ile ilgili açıklamalarda bulundu.

jan-vesely-jhonny-hamilton

Türkiye Basketbol Federasyonu, Fenerbahçe Beko ile Darüşşafaka Tekfen arasında oynanan kupa finalinde Jan Vesely ile Johnny Hamilton arasında yaşanan pozisyon ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe Beko’nun Darüşşafaka Tekfen’i 71-74’lük skorla mağlup ettiği karşılaşmanın bitimine 52 saniye kala Jan Vesely, Kartal Özmızrak’ı faul yaparak durdurmuş, devamında ise Johnny Hamilton, Vesely’i çekerek yere düşürmüştü.

Devamında hakemler pozisyonu izleyerek Johnny Hamilton ile Jan Vesely’e karşılıklı teknik faul çalmış, topu da Fenerbahçe Beko’ya vermişti.

Tartışma tam da bu kısımda başlamıştı. Topun Fenerbahçe Beko’da olması, bir kural hatası mı diye akıllara getirdi. Top Darüşşafaka’da olması gerekiyordu gibi bir düşünce hakim olduğu için Türkiye Basketbol Federasyonu MHK’sı konu ile ilgili açıklama yaptı.

MHK açıklamasında oyun durduğu sırada Johnny Hamilton’ın Jan Vesely’e sportmenlik dışı faulü ve Vesely’nin Kartal Özmızrak’a faulünün sportmenlik dışı olması sebebiyle cezaların eşit olduğunu ve hava atışı gerektiği belirtildi.

Hava atışı durumu oluştuğunda, hücum sırası Fenerbahçe Beko’da olduğundan dolayı top sarı-lacivetlilere geçti.

Türkiye Basketbol Federasyonu MHK’dan yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde:

16 Şubat 2019 tarihinde Ankara’da oynanan Solgar Vitamin Türkiye Kupası final müsabakasının son bir dakikasında meydan gelen pozisyonla ilgili bilgilendirme yapma zorunluluğu ortaya çıkmıştır.
Müsabakanın tamamlanmasına 52 saniye kala Fenerbahçe Beko takımından 24 forma numaralı Jan Vesely Darüşşafaka Tekfen takımından 3 forma numaralı Kartal Özmırak’a faul yapmış, hakemler bu faulü normal faul olarak değerlendirmiş ancak Anlık Tekrar Sistemi’nden kontrol yapılacağı ile ilgili hakem işaretini göstermişlerdir.
Oyunun durduğu ve saatin çalışmadığı bu anda Darüşşafaka Tekfen takımından 12 forma numaralı Jonathan Hamilton, Fenerbahçe Beko takımından 24 forma numaralı Jan Vesely’yi omuzundan çekmiştir.
Hakemler yaptıkları Tekrar İzlemi Sistemi kontrolünden sonra Fenerbahçe Beko takımından 24 forma numaralı Jan Vesely’nin yaptığı faulün sportmenlik dışı faul olarak değerlendirilmesine, Darüşşafaka Tekfen takımından 12 forma numaralı Jonathan Hamilton’ın duran saat periyodunda yapmış olduğu temasın da kurallar gereği sportmenlik dışı faul olarak değerlendirilmesine karar vermişlerdir.
Oyun kurallarının ilgili maddelerinde belirtildiği üzere;
-Hakem Jan Vesely için faul düdüğü çaldığında, oyun durur ve top ölür (Madde 10.3), Top öldüğü anda takım kontrolü sona ermiştir. (Madde 14.1.3).
-İki takıma verilen cezalar aynı eşit ağırlıkta olup iptal edileceğinden, uygulanacak herhangi başka bir ceza kalmadığından ve hiçbir takımın topu kontrol etme hakkı bulunmadığından hava atışı durumu oluşur.  (Madde 42.2.8 ve Madde 12.3)
Hava atışı durumu oluşmasından dolayı, topu oyuna sokma sırası Fenerbahçe Beko takımında olması nedeniyle oyuna Fenerbahçe Beko takımı kenardan başlamıştır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.