Ana sayfa ING Basketbol Süper Ligi Nefes kesen mücadeleyi Eskişehir kazandı

Nefes kesen mücadeleyi Eskişehir kazandı

Eskişehir bu sonuçla sezonun 12. galibiyetini alırken, Büyükçekmece ise 17. mağlubiyetini aldı.Maça Evaldas Kairys’in üst üste basketleriyle iyi başlayan Büyükçekmece, ilk 1 dakikalık bölümde 5-0’lık seri yakaladı. Eskişehir’de Jeff Ayres bu dakikalarda öne çıkarken, ilk 3.5 dakika geride kaldığında 5-5’le skora eşitlik geldi. Kairys’in erken faul problemine girmesi, Antywane Robinson’ın hücumda etkisiz kalması ve Erving Walker’ın da devreye girmekte zorlanması bu bölümde Büyükçekmece’yi epey zorlamaya başladı.

İlk çeyrekte Buğrahan Tuncer’in öne çıkmasıyla birlikte, Eskişehir skorda da üstünlüğü eline aldı ve ikinci çeyreğe 21-18’le girdi.

İkinci çeyrekte İlkan Karaman ve Burakcan Yıldızlı ikilisi savunmada ve hücumda takıma büyük hareketlilik getirirken, Erving Walker’ın da devreye girmesiyle birlikte Büyükçekmece bir ara 10 sayı geriye düştüğü bölümde önemli bir dönüşe imza attı. 38-28’den sonra 13-3’lük seri yakalayan konuk ekip, soyunma odasına gidilirken 41-41’le skoru eşitledi.

Üçüncü çeyreğin ilk 5 dakikalık bölümünde dengeli bir oyun ortaya çıkarken, İlkan Karaman ve Diamon Simpsons ikilisi pota altında aktif bir görüntü çizdi. Vojdan Stojanovski’nin getirdiği enerjiyle Büyükçekmece bu bölümü 48-45’le önde geçti. Eskişehir cephesi ise bu dakikalarda üç sayı çizgisinden istediği ritmi yakalayamadı ve hücumlardan boş döndü. Çeyreğin son 3 dakikasına girilirken dış atışlarda ritmini bulan ev sahibi ekip, Josh Duncan ve Billy Baron’ın üst üste üçlükleriyle 51-51’le skoru eşitledi.

Bracey Wright’ın üçlüğüyle çeyreğin sonunda denge bozuldu ve Büyükçekmece son çeyreğe 58-55’le önde girdi.

Son çeyreğe karşılıklı basketlerle başlanırken, tempo zaman zaman yükseldi ve ilk 4 dakika 64-63 Büyükçekmece üstünlüğüyle geçildi. Maçın son 5 dakikasına Billy Baron’ın üçlüğüyle Eskişehir 66-65’le önde girdi. Bracey Wright’ın son dakikalarda hatalı tercihleri pahalıya patlarken, Eskişehir son 2 dakikalık bölüme 73-68’lik avantajla girdi.

Kalan sürede avantajını iyi değerlendiren ev sahibi ekip üst üste 2. galibiyetini aldı.