Ana sayfa ING Basketbol Süper Ligi Rekabet kızışıyor! Fenerbahçe – Anadolu Efes

Rekabet kızışıyor! Fenerbahçe – Anadolu Efes

Zeljko Obradovic - Ergin Ataman

Son 5 yıl içinde 3’ü üst üste olmak üzere 4 kez mutlu sona ulaşan Fenerbahçe’nin bu seneki en dişli rakibi Ergin Ataman yönetimindeki Anadolu Efes olacak. Birçok yorumcu ve basketbolsevere göre sezon sonunda ipi bu iki takımdan biri göğüsleyecek.

Bu yaz yaptığı hamlelerle hem ligde hem de Avrupa’da özlenen başarılara ulaşmak isteyen Anadolu Efes oldukça güçlü bir takım kadrosu oluşturdu.

Ergin Ataman’ın Yeni Efes’i Merak Ediliyor

Yerli rotasyonuna Metecan Birsen, Buğrahan Tuncer ve Sertaç Şanlı gibi isimleri ekleyen Efes, yabancı olarak ise Shane Larkin, Vasilije Micic, Rodrigue Beaubois, Adrien Moerman, James Anderson ve Tibor Pleiss gibi oyuncularla anlaştı. Ataman yıllar sonra ilk kez bütçe konusunda sıkıntı yaşamadı ve istediği kadroyu oluşturdu. Sistemine uygun isimlerle oluşturduğu kadronun neler yapabileceğini görmek için birçok basketbolsever sabırsızlanıyor. Efes ligdeki son şampiyonluğunu da Ataman’la yaşamıştı.

Zeljko Obradovic’in Fenerbahçe’si Güven Veriyor

Obradovic’in gelişiyle birlikte Avrupa’nın en önemli takımı olan Fenerbahçe’de bu yaz fazla hareketlilik olmadı. Zira çekirdek kadrosunu koruyan Fenerbahçe, James Nunnally, Brad Wanamaker ve Jason Thompson gibi oyuncuların yokluğunu Joffrey Lauvergne ve Tyler Ennis’le doldurdu. Fenerbahçe taraftarına en çok güven veren nokta ise takımın başında Obradovic gibi bir markanın olması. Efsane koçun, en umutsuz anlarda bir umut ışığı bulacağından kimsenin şüphesi yok.

Fenerbahçe Efes’in 1 Adım Önünde

Şu an için şampiyonluk yarışında Fenerbahçe’nin 1 adım önde olduğunu söylemek lazım. Ancak bu elbette Efes’in gücünü yadsımak anlamına gelmiyor. Yıllardır birlikte oynayan birçok oyuncusunu kadrosunda tutması ve kazanma kültürünü oturtması sarı-lacivertli ekibin öne çıkmasını sağlayan en önemli etken. Efes’in uyum sürecini nasıl geçireceği ve sistemin oturmasıyla birlikte oluşacak kimlik ise bu açığı kapatabilir.

Finalde Sürpriz Yaşanabilir

Güç dengeleri bu iki takımın lehine gibi gözükse de geçen sene olduğu gibi farklı bir final eşleşmesi de görebiliriz. Özellikle Fenerbahçe ve Anadolu Efes’in erken eşleşme ihtimali final yolunda üçüncü bir takımın da şansını açık hale getiriyor. Geçtiğimiz sezon finale kadar çıkan Tofaş elbette böyle bir durumda en büyük aday konumunda.