Ana sayfa ING Basketbol Süper Ligi Semih Erden Türk basketbolculara verilmeyen şansdan şikayetçi

Semih Erden Türk basketbolculara verilmeyen şansdan şikayetçi

A Milli takımın kaptanı, Türkiye Basketbol Ligi ekiplerinden Karşıyaka'nın yıldızı Semih Erden, Türk basketbolcuların yeterince süre alamamasının milli takımı etkilediğini söyledi.

Türkiye Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Karşıyaka’da forma giyen Semih Erden, hem FIBA Dünya Kupası’ndaki süreci hem de Türk basketbolcuların geleceği hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

“ABD MAÇI AĞIR BİR TECRÜBE OLDU”

Erden açıklamasında ABD maçının kendilerini çok yıprattığını, çok ağır bir tecrübe olduğunu söyledi:

“ABD’ye karşı kaybettiğimiz maç bizi çok yıprattı. Bunun dezavantajını yaşadık. Kazansaydık, farklı yerlerde olacaktık ama sonuçta nasipte bu varmış. Bu bize çok ağır bir tecrübe olarak döndü.

“TÜRK BASKETBOLCULAR SÜRE ALAMIYOR”

Türk Basketbolcuların kendi takımlarında yeterli süre alamadığına değinen Semih Erden, milli takım açısından bu durumun dezevantaj oluşturduğunu şu sözlerle açıkladı:

Yabancı kuralının ardından Türk basketbolcular istedikleri süreleri bulamıyorlar. Bu da bize milli takım için dezavantaj oluşturuyor. Çünkü karşımızda ülkelerin en iyi oyuncuları takımda oynama şansı buluyor. Bizde maalesef o üç dört isim dışındakiler kendi takımlarında fazla süre alamıyor. Uzun oyuncu pozisyonunda bir açık var ama alttan gelen yeni jenerasyon da var. Uzun vadede sonuçta takım değişiyor. Ben de yaş olarak, en tecrübeli milli takım kaptanı olarak bir yerde devredeceğim bayrağı.Oyuncu var ama o potansiyeli çıkarmak için oynamak, süre almak gerekiyor. O yüzden takımları iyi belirlemek gerekiyor. Benim tavsiyem genç isimlerin belli isim yapmış kulüplerde değil de süre alabilecekleri kulüplerde oynamaları.

“SAKATLIK YAŞARSAM BIRAKIRIM”

Yıldız basketbolcu, basketbolu bırakmayı düşünmediğini ancak ciddi bir sakatlık yaşarsa bırakacağını söyledi:
Oynayabildiğim kadar oynayacağım, bırakmayı düşünmüyorum. Ne zaman yapamayacağımı anladığım gün yahut ciddi bir sakatlık yaşarsam bırakırım.

“KISA ZAMANDA ADIMIZDAN SÖZ ETTİRECEĞİZ”

Karşıyaka’nın hedefleri yüksek bir takım olduğunu söyleyen Erden Karşıyaka, hedefleri yüksek bir takım gerek antrenörü gerekse idari ekibiyle. Yapılan transferler de zaten ona göre. Takım olarak daha yeni bir oluşumuz ama çok kısa zamanda adımızdan söz ettireceğiz dedi.

“BÜTÇE SAHADA OYNAMIYOR”

Fenerbahçe ile Efes’in transferlerin transferlerinin bütçe anlamında yüksek olduğunu söyleyen Erden, bütçelerin sahada oynamadığını söyleyerek şöyle konuştu:

Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko yaptığı transferler ve bütçe anlamında gerçekten bunu kanıtlıyor. Bütçe sahada oynamıyor, kağıt üzerinde olan isimler önemli değil, sahada yaptığın iş önemli. Biz de avantajımızı çok iyi kullanıp bunu lehimize çevirmek istiyoruz. O gücümüz, o potansiyelimiz var. Sadece takımın yeni oluşumuyla beraber kimyayı oturtmamız lazım. İlk maçtan itibaren yavaş yavaş, parça parça bunları işleyeceğiz.